Segregacja prania – o czym należy pamiętać?
Jeśli chcemy zacząć pranie musimy najpierw je prawidłowo segregować. Tak czynność przed włączeniem programu i uruchomieniem prania zapewni nam dobrą organizację pracy i pewność, że nasze ubrania po praniu nadal będą w świetnym stanie i bez odbarwień.
Dlaczego segregacja prania jest ważna?
Najdroższa i najnowsza pralka nie da nam gwarancji, że po praniu nasze rzeczy będą w świetnym stanie. Nawet sam środek piorący nie jest w stanie nam tego zapewnić. Podstawą jest prawidłowa segregacja prania. Podział powinien być oparty o takie same wymagania takiej odzieży. Jest to temperatura prania, rodzaj materiału oraz kolor. Jeśli dostosujemy się do tego, nasze ubrania nie będą farbować i tracić koloru, delikatne materiały nie ulegną zniszczeniu, a brud zniknie. Zobacz więcej informacji o tym jak prawidłowo segregować pranie – https://mr-ziggi.pl/jak-segregowac-pranie/
Pranie według kolorów
Tak naprawdę jest więcej grup kolorystycznych niż tylko białe i kolorowe. Aby wykonać pranie prawidłowo i nie martwić się zniszczeniem naszych ulubionych rzeczy, trzeba je podzielić na mniejsze grupy. Nawet dobre proszki czy specjalne programy prania nie zadziałają tak dobrze, jak sama segregacja. Wśród grup prania według kolorów wyróżniamy:
- pranie białe,
- jasne kolory,
- kolor czarny oraz inne intensywnie ciemne kolory,
- intensywnie ciepłe kolory np. pomarańczowy i czerwony,
- intensywnie zimne barwy np. niebieski i zielony.
Intensywne kolory najczęściej farbują inne ubrania. Dlatego warto podzielić prania według kolorów, aby nasza odzież zachowuje swoje początkowe barwy jak najdłużej.
Segregowanie według temperatury prania
Według powyższego podziału możemy przejść do dalszej segregacji. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na efektywne pranie jest temperatura. Aby dobrze pogrupować rzeczy, musimy sprawić oznaczenia występujące na metce producenta. Część z nich może prać w temperaturze 30-90 stopni. A resztę można czyścić je tylko ręcznie. Pranie w niższych temperaturach, czyli 30-40, zmniejsza ryzyko farbowania ubrań i zniszczenia materiału.
Pranie według rodzaju materiałów
Każdy materiał ma swoje wymagania dotyczące prania. Budowa ich włókien może być mocna lub bardzo wrażliwa na temperaturę, wirowanie czy środki. W takim przypadku musimy podzielić pranie na:
- naturalne tkaniny np. len i bawełna,
- delikatne materiały np. jedwab, koronki, kaszmir,
- tkaniny sztuczne np. wiskoza i poliester.
Dodatkowe wytyczne do segregacji prania
Poza główną segregacja prania na kolory, materiały i temperaturę mamy dodatkowe zalecenia, które mogą także uchronić nasze ubrania przed zniszczeniem.
- Warto oddzielić rzeczy z zamkami błyskawicznymi i rzepami od delikatnego prania. Mogą one zniszczyć i pozaciągać materiały.
- Ręczniki pierzemy tylko z ręcznikami.
- Pościel pierzemy osobno, bez innych rzeczy. Nie należy wypełniać całego bębna.
- Segregowanie prania należy dostosować pod rodzaj i stopień zabrudzeń.
Segregacja prania – podsumowanie
Segregowanie prania jest bardzo ważne do utrzymania jakości naszej ubrań. Prawidłowy podział jest w stanie zapobiec zafarbowaniu materiału, zaciągnięciu tkaniny czy zniszczeniu kształtu. Jeśli będziemy segregować rzeczy prawidłowo, będziemy mogli się cieszyć ich jakością bardzo długo.