Smok, dyduś, moniek – czyli o smoczkach z nieco innej strony
Mamy to wiedzą – smoczek to coś więcej, niż drobny gadżet dla Maluszka. Każdy smoczek ma swoją historię, swoje znaczenie, wiele określeń i ukrytych tajemnic. Zbadaliśmy smoczek z nieco innej strony i… nie będziemy zdradzać za dużo na wstępie – zapraszamy Cię Mamo wraz z Twoją Pociechą do tajemniczej smoczkowej krainy. Na pewno się w niej odnajdziecie i mamy nadzieję, że dowiecie się czegoś zupełnie nowego o smoczkach.
Kraina smo(cz)ków
Czy smoczek ma coś wspólnego z małym smokiem? Może to podobieństwo jest czymś więcej niż podobną nazwą i tarczą smoczka na wzór smoczych skrzydeł? Otóż smoczek do ssania wcale nie nazywa się tak, ponieważ jest podobny do smoczątka. Smoczek do ssania nie ma nic wspólnego z żadnym ze smoków – poza nazwą oczywiście : ) Smoczki są przeznaczone do głośnego ssania, ssania z mlaskaniem, smoktania czy jak też inni mówią – do smokania. To stąd właśnie ta nazwa.
Szaleństwo smoczków
Kto by pomyślał, że smoczek może mieć tak wiele różnych określeń? Tak naprawdę mało kto mówi na niego po prostu – smoczek. Zarówno Mamy, jak i Maluchy potrafią nazwać go wieloma innymi określeniami. Zebraliśmy najpopularniejsze z nich i przedstawiliśmy na rysunku poniżej. Które z nich używasz Ty lub Twoja Pociecha?
Rodzice kontra smoczki
Wybór smoczka, który będzie tym ulubionym, nie zawsze jest prosty. Tyle wzorów, kolorów, motywów – jak tu zdecydować się na taki, który spodoba się Maluszkowi? Pojawia się też pytanie – Czy Rodzice wyglądu smoczków czasem nie wybierają pod siebie?
Ciekawe wnioski pozwala tutaj wysnuć ankieta, którą przeprowadziła marka NUK z okazji Akcji Łap Chwile. W ankiecie wzięło udział blisko 3000 osób, a jej wyniki, pokazują, że…
Rodzice (71% ankietowanych) chętnie wybierają smoczki z motywami bajkowymi. Ten fakt sam w sobie nie jest na tyle ciekawy, jeśli nie dodamy, że te bajkowe motywy wcale nie dotyczą współczesnych bajek, ale tych, jakie Rodzice oglądali w dzieciństwie! Z drugiej strony Rodzice (59% ankietowanych) decyduję się na smoczki w kolorach neutralnych i uniwersalnych, ale co by łatwo smoczka nie zgubić, sięgają po te z łańcuszkami lub tasiemkami (73% ankietowanych).
Dodatkowo aż 80% Rodziców podaje swoim Pociechom smoczki uspokajające, przy czym kierują się przy tym opinią ekspertów, np. położnych, dentystów, specjalistów ze szkoły rodzenia, aby mieć pewność, że konkretny wybór jest tym właściwym.
Jak widać, smoczki to przyjaciele zarówno Pociech, jak i Rodziców. Skrywają kawałek dzieciństwa i macierzyństwa. Przypominają ważne momenty i skrywają liczne tajemnice.
Materiał zewnętrzny