Sposób na stylowe meble – bejcowanie drewna

Jeśli chcesz aby wnętrze, które właśnie urządzasz, miało wyjątkowy klimat, było stylowe i niepowtarzalne, zwróć szczególną uwagę na meble. Odpowiednio dobrane wyposażenie nie tylko spełniać będzie funkcję praktyczną, ale stanie się również gustowną ozdobą każdego pokoju. Doskonałym sposobem, aby nadać drewnianym meblom wyjątkowy styl, jest bejcowanie. Dowiedz się, na czym ono polega, jak je przeprowadzić, a w końcu – jaki efekt można uzyskać.

Bejca i bejcowanie – o co chodzi?

Proces bejcowania to po prostu sposób na nadanie drewnu pożądanego koloru za pomocą specjalnej substancji – bejcy. Jest to także metoda odświeżania starych mebli. Bejcowanie oferuje szereg możliwości. Jeśli znudził nam się kolor starej komody, lub też zakupiony drewniany stół odstaje odcieniem od reszty wyposażenia pomieszczenia, za pomocą bejcy możemy zmienić barwę drewna. Jeśli odnawiając drewniany mebel wymieniamy jeden lub kilka elementów, dzięki bejcowaniu ukryjemy ten fakt i ujednolicimy koloryt całego przedmiotu. Omawiana metoda pozwala także na uzyskanie różnych specjalnych efektów.

Odpowiednio dobrana bejca zabarwi drewno w taki sposób, że wyda się ono starsze, zabytkowe – zabieg taki, zwany postarzaniem drewna, sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych, stylizowanych na inną epokę, jak i rustykalnych. Skoro wiesz już, czym jest bejcowanie drewna, przyjrzyjmy się jeszcze substancji, która służy do przeprowadzenia tego procesu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bejcy. Pierwszy typ, czyli bejca wodna w proszku, wymaga samodzielnego rozpuszczenia w wodzie. Wysycha wolno, barwiąc drewno równomiernie, lecz niezbyt intensywnie.

Nie jest polecana do drewna iglastego. Drugi rodzaj to bejca wodna, sprzedawana w postaci płynnej, gotowa do użycia po zamieszaniu. Trzeci typ bejcy oparty jest na bazie spirytusowej lub rozpuszczalnikowej. Jeśli potrzebujesz środka barwiącego do renowacji starych mebli, właśnie ten rodzaj bejcy jest szczególnie polecany. Nadaje się do każdego gatunku drewna, głęboko wnika w podłoże i daje piękny, jednolity kolor.

Bejcowanie krok po kroku

Zanim rozpoczniemy bejcowanie, powierzchnię mebla należy starannie oczyścić. W przypadku mebla nowego wystarczy ją lekko przetrzeć ściereczką, niekiedy również nawilżyć. Kiedy przystępujemy do renowacji starego drewna, konieczne jest pozbycie się wierzchniej, lakierowanej lub malowanej warstwy. Po przygotowaniu powierzchni drewna i wybraniu odpowiedniej bejcy, można przystąpić do pracy. Warto zacząć od spodniej, mało widocznej części mebla, tak aby przetestować efekt oraz określić ile warstw produktu trzeba będzie nałożyć.

Bejce wodne rozprowadzamy po powierzchni mebla za pomocą pędzla; do nanoszenia bejcy spirytusowej i rozpuszczalnikowej używamy flanelowej szmatki. Mebel malujemy okrągłymi ruchami, tak aby substancja dostała się w każdy zakamarek. Po zabejcowaniu całej powierzchni pozostawiamy mebel do przeschnięcia. Kolejną warstwę nałożyć można dopiero wtedy, gdy drewno całkowicie wyschnie.

Co potem?

Po zabejcowaniu drewna konieczne jest wykończenie jego powierzchni za pomocą lakieru, wosku lub politury. Warto pamiętać, że pokrycie mebla substancją zabezpieczającą dodatkowo przyciemni drewno i nada mu nieco „głębi”. Dlatego też, zanim weźmiemy się do malowania całego przedmiotu, warto wykonać nawet kilka prób.

Bejcowanie to prosty sposób na nadanie drewnianym meblom eleganckiego stylu. Dzięki temu zabiegowi nie tylko dopasujemy kolor nowych przedmiotów do wystroju aranżowanego wnętrza, ale także odnowimy stare, zużyte sprzęty.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Ciąża to czas w którym na kwestie zdrowego odżywiania powinniśmy…