Szerokie wsparcie organizmu? Postaw na różeniec górski i adaptogeny!
Naturalne wsparcie organizmu, stosowane mądrze i w sposób przemyślany, może mieć bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie organizmu w dłuższej perspektywie. Jednym ze sposobów na skuteczne wsparcie organizmu jest różeniec górski – pozornie mało znana roślina, która jednak występuje pod wieloma nazwami. Część z nich może się wydawać znajoma, np. korzeń Syberii, czy złoty korzeń.
Czym jest różeniec górski?
Różeniec górski to roślina lubiącą chłodne klimaty. Na terenach Syberii, które z powodzeniem można uznać za dom różeńca górskiego, był stosowany na objawy przemęczenia fizycznego i psychicznego. Rhodiola rosea – bo tak również nazywany jest różeniec górski – ma wyjątkowo dobre rezultaty. Dzieje się tak z kilku powodów.
- Zawarte w nim składniki wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Ograniczają negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
- Różeniec ma szereg składników aktywnych, wśród których warto wymienić fitosterole, fenolokwasy, flawonoidy, proantocyjanidy, czy fenylopropanoidy. Składają się one na działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne różeńca górskiego.
- Różeniec górski pomaga w utrzymaniu stanu skupienia i koncentracji. Jest to możliwe dlatego, że składniki aktywne stymulują przekaźniki układu nerwowego, czyli dopaminę, serotoninę i noradrenalinę. Takie działanie wspiera m.in. zdolność uczenia się i zapamiętywania.
- Różeniec górski może wpływać na spowolnienie procesów starzenia się. W obrębie poszczególnych struktur pojawiają się wówczas charakterystyczne dla tych procesów uszkodzenia. Różeniec górski może te procesy łagodnie wyhamować.
Co to jest działanie adaptogenne?
Przy omawianiu różeńca górskiego bardzo często pojawia się termin „działanie adaptogenne”. Trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę, bo to właśnie ono sprawia, że różeniec górski jest tak skuteczny wśród w pełni naturalnych produktów. Czym jest działanie adaptogenne? To nic innego, jak zdolność organizmu do przystosowywania się do negatywnych czynników zewnętrznych, m.in. stresu, słabej jakości snu, czy innych zagrożeń wynikających np. z tempa życia. Działanie adaptogenne pomoże sprawić, że ich negatywny wpływ na ludzki organizm zostanie ograniczony, a dzięki temu możliwe będzie uniknięcie niektórych schorzeń, które z takimi zagrożeniami są związane.
Jak wspierać organizm z pomocą różeńca górskiego?
Różeniec górski pozytywnie wpływa na kilka ludzkich układów. Szczególnie należy tu wyróżnić wpływ na układ immunologiczny, czy układ krwionośny. W tym drugim przypadku aktywacja receptorów opioidowych sprawia, że bardziej efektywna jest naturalna ochrona serca.
Różeniec górski ma znaczenie również dla pracy mózgu, zdolności uczenia się i utrzymania koncentracji. Pomaga także w uzyskaniu optymalnej jakości snu, m.in. poprzez łagodzenie stanów lękowych czy stanów depresyjnych, a także pozytywnie wpływając na układ hormonalny człowieka. Bardziej efektywny sen przekłada się z kolei na codzienne funkcjonowanie, znacznie je poprawiając.
Artykuł sponsorowany