Szkiełko i oko

Soczewki kontaktowe stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim łatwo ukryć wadę wzroku, a także można trochę zmienić zamysł Matki Natury i nadać oczom inny odcień. Poza tym szkła są wygodniejsze niż okulary. Jednak, mimo coraz większej popularności soczewek, wciąż krąży wokół nich mnóstwo mitów, a także pojawia się wiele pytań i wątpliwości.

Bez wątpienia, szkła kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport. Okulary bardzo przeszkadzają podczas biegania, pływania, jeżdżenia na nartach, czy też podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Latem okularnik jest skazany na rażące słońce lub spory wydatek na okulary przeciwsłoneczne ze specjalnymi szkłami.

miesięczne

Soczewki miesięczne AirOptix Aqua

Szkła kontaktowe bardzo poprawiają komfort widzenia, ponieważ szkło podążają za gałką oczną, dzięki temu pole ostrego widzenia nie jest zawężone, jak w przypadku okularów. Ponadto szkła kontaktowe są cienkie i zupełnie niewidoczne dla innych osób.

Noszenie soczewek kontaktowych nie jest błahą i łatwą czynnością, wymaga to ogromnego wysiłku, odpowiedzialności i samozaparcia. Soczewki są bardzo delikatne, tak więc trzeba bardzo o nie dbać, by ich nie uszkodzić, a także, by zachować odpowiednią higienę. Nawet, gdy nosi się kontakty, trzeba mieć zawsze w pogotowiu parę okularów, która przyda się chociażby przy zapaleniu spojówek, a także w innych nieprzewidzianych sytuacjach.

Czy szkła kontaktowe są na pewno bezpieczne ? –  to najczęściej padające pytanie. Tak, soczewki kontaktowe są bezpieczne, ale pod warunkiem, że korzysta się z nich umiejętnie. Niewłaściwe korzystanie z kontaktów może pogorszyć wzrok.


Czy każdy może nosić kontakty ? – to kolejne z najczęściej padających pytań. Niestety nie, nie każdy może nosić szkła. Osoby, które cierpią na częste infekcje oka, przyjmują leki antyalergiczne lub cierpią na zespół suchego oka powinny pozostać przy okularach. Nadczynność tarczycy i cukrzyca to choroby, przy których noszenie szkieł należy obowiązkowo skonsultować z lekarzem.

To, że ktoś nosi już soczewki, nie oznacza, że będzie je nosił przez całe życie, oko może w pewnym momencie przestać je tolerować. Dzieje się tak, na przykład u pań, które zaczęły przyjmować leki antykoncepcyjne, wchodzą w wiek menopauzy. Podczas chorób, na przykład przeziębienia, lepiej nie nosić szkieł, by nie zainfekować spojówek.

65310087_2

Soczewki jednodniowe 1-Day Acuvue Moist (30)

Na rynku jest ogromny wybór szkieł kontaktowych. Na ich wybór może wpływać wiele czynników, ważne jest, kiedy chcemy je nosić, czy na co dzień, czy tylko podczas uprawiania jakiegoś sportu. Dostępne są soczewki jednodniowe, a także miesięczne, a nawet trzymiesięczne, które należy wyjmować na noc, na rynku znaleźć można jednak i takie, które można nosić przez cały czas. Należy pamiętać, by wybierać soczewki, które przepuszczają jak najwięcej tlenu, zbyt mały dostęp tlenu prowadzi do poważnych chorób i powikłań oka. Kolorowe soczewki mogą pogarszać wzrok, dlatego powinno się je zakładać raz na jakiś czas, podczas specjalnych okazji.

kolorowe zmieniajace_165x695

Soczewki kolorowe Acuvue 2 Colours Opaques

 Często spotykamy się też z nazwami: soczewki twarde i soczewki miękkie. Soczewki twarde umożliwiają korekcję prawie wszystkich wad, nawet tych bardzo wysokich (od +20 do -20 dioptrii). Twarde soczewki są wykonane z bardo dobrych materiałów, które bardzo dobrze przepuszczają tlen. Początki z tymi szkłami bywają jednak trudne, oko musi się stopniowo do nich przyzwyczaić. Soczewki miękkie są od początku bardziej „przyjemne” dla oka, ale trzeba je cyklicznie wymieniać, soczewki twarde można nosić przez kilka lat.

Przy noszeniu szkieł kontaktowych n niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja, należy je cyklicznie wymieniać, dbać o ich higienę, a także zgłaszać się regularnie na wizyty kontrolne u okulisty. Warto też zrobić sobie raz w tygodniu dzień bez soczewek lub zdejmować je chociaż w domu, wtedy na pewno unikniemy kłopotów z wysychaniem oka.

Przed zakładaniem ich, należy zawsze bardzo dokładnie umyć ręce. Soczewki powinno się przechowywać w specjalnym płynie, zawsze wkładamy je do świeżo nalanego płynu. Pojemnik na soczewki trzeba codziennie czyścić, wymienia się go raz w miesiącu. Soczewki po zdjęciu również wymagają specjalnego czyszczenia płynem do soczewek. Wkładać i wyjmować soczewki powinien każdego pacjenta nauczyć okulista.

Marta Kurpas

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W sobotę 12 październik 2013, w wrocławskim klubie ilGusto odbyła…