Ta blizna daje życie. Mamy po cesarskim cięciu.
Poród to wyjątkowy czas, na który przygotowuje się i czeka każda kobieta w ciąży. Nie jesteśmy w stanie zaplanować konkretnej daty porodu i jego przebiegu. Wiele sytuacji zmusza przyszłe matki do podjęcia konkretnych, ale ważnych dla życia decyzji.
Mamy po cesarskim cięciu
Od lat w mediach społecznościowych krąży zdjęcie, które wywołuje niemałą dyskusję na temat cesarskiego cięcia. Kobiety, które nie mogły urodzić w naturalny sposób zostały osądzone przez innych w bardzo negatywny sposób. Często właśnie to one, nie mają wpływu na to czy urodzą naturalnie czy przez cesarskie cięcie, tutaj decyduje przede wszystkim życie, które nierzadko może być zagrożone (matki jak i dziecka). Fala krytyki, wzbudza nie tylko dyskusję ale bardzo bolesne i krzywdzące opinie.
Na ten fakt, odpowiedziała fotografka Helen Aller, która wykonała ciekawe i nietypowe zdjęcia matce po cesarskim cięciu z niemowlakiem. Kobieta z fotografii podkreśliła, że bała się cesarskiego cięcia, planowała rodzić naturalnie i w pewnym momencie pojawiły się nieprzewidziane komplikacje, które zmusiły ją do podjęcia decyzji o cesarskim cięciu.
Na fotografii syn bohaterki zdjęcia ma zaledwie 3 dni, wyżej widać ślad po cesarskim cięciu. „To był dla niej największy koszmar, który jednak uratował ją i dziecko. Blizna będzie widoczna cały czas, ale będzie też codziennie przypominała, że to właśnie ta blizna dała życie” – wyjaśnia Helen.
Ważne!
Cesarskie cięcie, nie zawsze wykonuje się poziomo. Istnieją wskazania do wykonania ciecia pionowego tzn. wzdłuż pępka aż do wzgórka łonowego. Blizna zostaje już na zawsze.
Wskazania do cesarskiego cięcia
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazania położnicze do zabiegu cesarskiego cięcia są następujące:
- nieprawidłowe ułożenie główki dziecka,
- nieprawidłowe położenie płodu przy trwającej czynności skurczowej, np. ułożenie poprzeczne, twarzyczkowe, nóżkowe i miednicowe u kobiet rodzących po raz pierwszy,
- niewspółmierność szyjkowa, czyli zaburzenia rozwierania się szyjki macicy,
- niewspółmierność porodowa, czyli zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki,
- wielkość dziecka powyżej 4,5 kg,
- ciężki stan przedrzucawkowy,
- poród przedwczesny, obarczony dużym ryzykiem uszkodzenia płodu lub śmierci dziecka,
- zaburzenia akcji serca płodu, będące oznaką niedotlenienia dziecka,
- spadek częstotliwości serca akcji płodu przy nieefektywnej czynności skurczowej,
- nieprawidłowy postęp porodu, słaba akcja skurczowa,
- wypadnięcie pępowiny,
- podejrzenie krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem macicy,
- zakażenie wewnątrzmaciczne,
- przedwczesne odklejenie łożyska,
- łożysko przodujące,
- przebyte wcześniej podłużne cesarskie cięcie,
- wcześniejsze operacje macicy,
- patologie w obrębie miednicy i kanału rodnego, np. guzy mięśniowe w kanale rodnym.
Wskazania pozapołożnicze do wykonania cesarskiego cięcia, to:
- choroby sercowo-naczyniowe matki powodujące niewydolność krążenia,
- choroby płuc matki przebiegające z ograniczeniem pojemności życiowej,
- poważna wada wzroku matki i zagrożenie odwarstwieniem się siatkówki oka,
- zaawansowane retinopatie, czyli zmiany chorobowe siatkówki oka,
- patologie kręgosłupa uniemożliwiające poród naturalny,
- niewyrównana cukrzyca matki,
- konflikt serologiczny,
- wskazania neurologiczne,
- wskazania psychiatryczne, m.in. tokofobia – lęk przed ciążą i porodem,
- aktywna opryszczka narządów płciowych.
Kontrowersje na temat cesarskiego cięcia
Pomijając wyżej wymienione wskazania do wykonania tego zabiegu. Nie da się ukryć faktu, że w większości prywatnych klinik cesarkę można wykonać na życzenie tzn. za konkretna opłatą. Średni koszt wykonania cesarskiego cięcia to ok 3-5 tys. złotych. Kobiety, które się na to zdecydują zarzuca się wygodę i egoizm. Wiele przyszłych mam decyduje się na wykonanie płatnej cesarki. Może być to wynikiem mody, która towarzyszy nam od kilku lat, ponieważ wiele gwiazd i celebrytów decyduje się właśnie na tę formę porodu, a wiele osób bierze z nich przykład. Może być to też wynikiem strachu przed porodem naturalnym. Nierzadko kobiety decydują się na cesarkę ze względów estetycznych dotyczących pochwy. W tym przypadku także istnieje wiele kontrowersji, ponieważ bez względu na rodzaj porodu rozwarcia i tak następuje.
Wiele kobiet nie zauważa faktu, że to poważna operacja, nie jest to nic przyjemnego i nie odbywa się to bez bólu. Co najważniejsze rekonwalescencja trwa znacznie dłużej niż powrót do pełni sił w przypadku porodu naturalnego. Rana jest bolesna, a szwy „ciągną” jeszcze przez wiele miesięcy.
Chciałabym urodzić naturalnie