Technorattan – co to takiego?

Kilka faktów, które Cię zdziwią o meblach ogrodowych i tym niesamowitym materiale. Meble ogrodowe wykonane z technorattanu szturmem zdobywają rynek. Przeciętny konsument, który nie zagłębia się w kwestie techniczne, nie wie czym jest i czym charakteryzuje się ten syntetyczny materiał. Na pewno na pierwszy rzut oka widzi, że idealnie imituje rattan, a przy tym prezentuje się solidnie i wydaje się wytrzymały. Zatem czym jest ów materiał, czym się charakteryzuje i jakie są jego zalety? Czy ma jakieś wady? Warto się przekonać.

Technorattan, czyli eko rattan

Materiał zwany technorattanem, to nic innego jak syntetyczne włókno polietylenowe HPDE lub poliuretanowe o dużej gęstości, które wzorowane jest na rattanie. Ma jednak przewagę nad naturalną wersją. Mianowicie jest bardziej odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, zatem zarówno wilgoć, jak i duże nasłonecznienie. To materiał w pełni wodoodporny, a także odporny na promieniowanie UV, nie blaknie zatem pod wpływem słońca. Nazwa nawiązuje zarówno do naturalnego materiału jaki naśladuje technorattan, jak i technologicznego opracowania tego wyjątkowo trwałego materiału.

W jaki sposób wykonuje się meble z technorattanu?

Wiele osób zastanawia się czy meble z technorattanu, podobnie jak rattanowe są wyplatane ręcznie. Otóż tak! Najpierw wykonywany jest metalowy stelaż mebla, a na nim wyplatane są włókna z tworzywa sztucznego. Dzięki temu meble technorattanowe charakteryzuje precyzja wykonania w każdym centymetrze. Oczywiście z technorattanu wykonywane są nie tylko meble, takie jak stoły, fotele czy krzesła, ale również dodatki do ogrodu, np. donice czy skrzynie na ogrodowe drobiazgi czy koce używane, gdy na zewnątrz robi się chłodniej.

Jakie są zalety mebli technorattanowych i w czym są lepsze od rattanowych?

Dlaczego warto wybrać meble technorattanowe zamiast rattanowych? Przede wszystkim ze względu na ich trwałość. Meble rattanowe już po kilku sezonach mogą nie nadawać się do użytku, gdyż włókno naturalne jest bardziej kruche i odporne na uszkodzenia. Ponadto mebli z technorattanu nie trzeba impregnować, co zmniejsza koszty ich eksploatacji niemal do zera. Nie ma problemów z czyszczeniem ich na mokro, wilgotną szmatką. Nie wpływa to w żaden sposób negatywnie na ich strukturę i trwałość. Warto zauważyć, że meble technorattanowe różnią się techniką wykonania, gdyż stosowana jest plecionka płaska, okrągła bądź też półokrągła, co sprawia, że meble są różnorodne.

Technorattan ma bardziej elastyczne włókna od rattanu, dlatego wyplatanie mebli jest prostsze i można uzyskać ciekawsze kształty. Półokrągła plecionka najbardziej przypomina meble wykonane z naturalnego rattanu i takie meble technorattanowe są najdroższe. Biorąc jednak pod uwagę ich trwałość, stelaże wykonane z ocynkowanej stali czy aluminium, warto w nie zainwestować, gdyż będą służyć przez wiele lat. Można do nich dobrać wszelkiego rodzaju poduszki i poszewki.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
miany, jakie zachodzą w organizmie kobiety po porodzie naturalnym różnią…