W jakim stylu urządzić mieszkanie?
Wielu z nas budując, remontując, bądź kupując swoje cztery kąty, w którymś momencie musi zadecydować w jakim stylu je urządzić. Często towarzyszą temu batalie wewnątrz małżeńskie i próba przeforsowania swojego zdania. Trwają poszukiwania i wyklarowanie odpowiedniego dla siebie stylu, czy podpatrywania u znajomych lub w internecie co aktualnie jest modne. No właśnie, a co teraz jest modne? W jakim stylu urządzić mieszkanie?
Wciąż na fali jest styl loftowy, wymyślony w latach 60. w USA.
Jest to styl dość odważny, industrialny i przez to nie każdy się na niego decyduje, jednak ma dużą klasę i z pewnością jest niepowtarzalny. Aby utrzymać taki klimat wnętrza używa się zróżnicowanych materiałów – cegły, betonu, stali. Ponadto wykorzystuje się duże przeszklenia z ciemnymi ramami oraz industrialne lampy i meble. W przypadku tych ostatnich sprawdzą się stoły z drewnianymi, surowymi blatami podpartymi czarnymi, metalowymi stelażami, lampy przypominające żarówki, lub ażurowe wykonane z metalu. Aby nadać wnętrzu loftowemu należytej ekskluzywności i sięgnąć do korzeni stylu, warto dopełnić je klasyką designu w postaci krzeseł Ray i Charlesa Eames.
Styl skandynawski
Ciekawym trendem jest styl skandynawski, będący kwintesencją prostoty i funkcjonalności. Wywodzi się z północnych krajów, w których odczuwalny jest deficyt słońca, stąd dominacja w nim jasnych kolorów, z bielą na czele. Skandynawia to kraina drewna, które jest tam podstawowym surowcem, dlatego clou tego stylu są zabejcowane na biało, lub pozostawione w naturalnym odcieniu, jasne drewniane podłogi i drewniane meble. Te drugie warunkowo mogą być wykonane ze sklejki, w duchu ekologii i oszczędności. Co ważne, styl ten nie epatuje bogactwem ani przepychem, wnętrza są proste, komfortowe, estetyczne i wbrew stereotypom przytulne. Biel ścian, prostych zasłon, stołów i podłóg jest tłem dla kontrastowych dodatków, w postaci na przykład czarnych czy czerwonych foteli i ozdób. Skandynawia to ojczyzna Alvara Aalto oraz Arne Jacobsena, dlatego dla zachowania autentyzmu warto zakupić ponadczasowy fotel Egg, będący ikoną designu, który mógłby stanąć obok białego błyszczącego stołu.
Styl prowansalski
Kolejnym wartym odnotowania nurtem są stylizowane wnętrza, czego przykładem są styl prowansalski czy shabby chic. Ich rosnąca popularność wynika z zauroczenia dawnym wzornictwem i chęci stworzenia klimatycznego wnętrza. Można osiągnąć ten efekt na wiele sposobów. Na przykład używając stylowych dodatków z epoki czy drewnianych, rzeźbionych lamperii, które niekoniecznie muszą kojarzyć się jedynie z farbą olejną. Dla uatrakcyjnienia wnętrza polecam również meble łączące klasyczną formę z nowoczesnymi materiałami. Jak na przykład przezroczyste, rzeźbione krzesła, które świetnie oddadzą klimat stylizowanego wnętrza. Przecież nie każdy styl trzeba brać bardzo dosłownie.
Jak widać nie ma jednej recepty na stworzenie wnętrza idealnego, lecz wskazane style pokazują jak ważna jest ponadczasowość. Popularnością cieszą się nurty zakorzenione już w kulturze, co jest wskaźnikiem ich jakości. Nie stawiam się jednak ponad gustami reszty i uważam, że dobre wnętrze to takie, w którym czujemy się naprawdę jak w domu.
🙂