Wirtualna asystentka – zawód przyszłości dla kobiet!
Szukasz zawodu, który pozwoli Ci na elastyczne godziny pracy? Nie chcesz tracić czasu na zbędne dojazdy do pracy? Jesteś osobą bardzo dobrze zorganizowaną? Jeśli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to koniecznie przyjrzyj się możliwościom, jakie daje praca wirtualnej asystentki – w tym artykule opowiem Ci o aspektach profesji, którą wykonuję już od 2021 roku!
Dynamicznie zmieniający się rynek pracy stwarza wiele nowych możliwości. Jedną z nich jest wirtualna asysta – zawód, który z każdym miesiącem zyskuje na popularności. Ja także byłam w tym miejscu, w którym być może jesteś teraz… Pracowałam wiele lat w korporacji, a dziś organizuję profesjonalne kursy i szkolenia z zakresu wirtualnej asystentki. Jak wyglądały moje pierwsze kroki w tej branży? Zapraszam do lektury!
Po pierwszej fali pandemii wiedziałam, że nie chcę wracać do biura.
Zaczęłam szukać nowych możliwości, interesować się tym, jakiego rodzaju pracę można wykonywać z domu. Jestem po studiach ekonomicznych i w jednym z artykułów o cyfrowych nomadach natrafiłam na hasło “wirtualna asystentka”. Zaciekawiło mnie ono i zaczęłam zgłębiać ten temat. Po przeczytaniu artykułów w Internecie na temat wirtualnej asysty wiedziałam, że to jest coś, czego chcę spróbować. Nie znałam wcale biznesu online, ale miałam bogate doświadczenie w pracy biurowej, które mogłam z powodzeniem wykorzystać w przestrzeni wirtualnej – w ten sposób zaczęłam działać jako Przedsiębiorcza Joginka.
Praca wirtualnej asystentki niesie ze sobą wiele korzyści.
Przede wszystkim jednak, poprzez formę działania na własny rachunek, pozwala na elastyczność. Tę zaletę doceniają zarówno zleceniodawcy, którzy nie potrzebują pełnoetatowego wsparcia, jak i zleceniobiorcy, którzy mogą przeznaczyć pozostały czas na pomoc innemu klientowi.
Praca wirtualnej asystentki pozwala również na oszczędność czasu, gdyż wykonując obowiązki zdalnie, nie musimy dzień w dzień tracić cennych godzin na dojazdy i stanie w korkach. To oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy wydanych na paliwo.
To również znakomita opcja dla osób, które chcą wciąż się dokształcać i zdobywać cenne kompetencje pomocne przy pozyskiwaniu nowych klientów. W poszerzaniu wiedzy pomagają liczne kursy i szkolenia branżowe, które również oferuję w swoim pakiecie usług. Pomagam oraz uczę kobiety, które chcą nie tylko zmienić swoją pracę etatową, ale i całe życie. Zawód wirtualnej asystentki pozwala na pogodzenie pracy z życiem rodzinnym, dlatego tak bardzo cieszy się zainteresowaniem wśród młodych mam.
Podczas indywidualnych konsultacji skupiam się na problemach konkretnej osoby.
Czasem dotyczą one typowo umiejętności twardych, jak poznanie jakiegoś narzędzia przydatnego w pracy asystentki. Wtedy razem “przechodzimy” przez program i pokazuję jego możliwości oraz sposób użycia. Oczywiście, ja też nie znam wszystkich narzędzi, dlatego ważne jest wypełnienie ankiety przed spotkaniem. Na podstawie informacji w niej zawartych ustalamy zakres tematów, który będzie poruszony podczas spotkania. Zdobędziesz więc wiedzę na temat konkretnego narzędzia.
Wiele kobiet potrzebuje wsparcia w napisaniu swojej oferty.
Dostają ode mnie konkretne wskazówki, dzięki którym mogą skorygować błędy oraz ulepszyć ofertę. Najczęściej zadawane pytanie podczas konsultacji brzmi: „gdzie znaleźć klientów?”. I nic w tym dziwnego! Wtedy pokazuję na przykładach, jak można pozyskać pierwsze współprace. Dzięlę się nie tylko wiedzą, ale także doświadczeniem. Często opowiadam o moich błędach, aby przestrzec początkujące wirtualne asystentki przed ich popełnianiem. Jeśli kursantka potrzebuje wsparcia mentalnego, ponieważ przed założeniem i rozwojem biznesu blokują ją różnego rodzaju negatywne przekonania, wówczas przechodzimy przez proces coachingowy, aby znaleźć przyczyny tych blokad.
Poszerzanie zakresu swoich umiejętności jest w tej branży niezwykle istotne, gdyż wielu pracodawców poszukuje osób posiadających konkretne specjalizacje, takich jak np. zarządzanie profilami w mediach społecznościowych.
Warto jednak pamiętać, by za wzrostem kompetencji szła też odpowiednio wysoka stawka.
Innymi słowy, negocjując wynagrodzenie, należy zaproponować kwotę, która będzie atrakcyjna dla obu stron. Dla wielu asystentek to właśnie negocjacje, a nie merytoryczna strona wykonywania tego zawodu, przysparzają najwięcej kłopotów. Jak przeprowadzić rozmowę z osobą zainteresowaną naszymi usługami tak, by zechciała z nami współpracować? Poniżej podzielę się swoimi spostrzeżeniami…
Po pierwsze, poprowadź rozmowę z klientem w taki sposób, aby najpierw wybadać o jego potrzeby. To ważne, aby dokładnie wiedzieć, czego klient oczekuje od współpracy. Zadawaj pytania i pozwól, aby klient mógł się swobodnie wypowiedzieć. Bądź dociekliwa i uważnie słuchaj swojego rozmówcy. Następnie kolej na Twój ruch – przedstaw swoje umiejętności, które pomogą klientowi w rozwiązaniu jego problemu. Dopiero na koniec przejdź do spraw formalnych, takich jak oczekiwania finansowe. Podpowiem Ci, że ja zawsze przedstawiam swoją stawkę po skończonej rozmowie, w podsumowaniu mailowym. Kończę rozmowę informacją, że na podstawie omówionych kwestii przygotuję propozycję warunków współpracy oraz cenę za usługę. Dlaczego dopiero wtedy? Bo rozmowy o pieniądzach są wrażliwe i czasem trudno tak od razu podać dobrą stawkę. Ponadto klient powinien być przekonany, że umiejętności, jakimi dysponuje wirtualna asystentka, są niezbędne dla rozwoju jego firmy.
I na koniec jeszcze jedna rada dla osób pracujących w tym zawodzie: aby wycenić stawkę, pamiętaj o wszystkich swoich kosztach i nie schodź nigdy poniżej tego minimalnego progu! Miej świadomość tego, ile kosztuje Cię prowadzenie biznesu. Wypisz swoje wydatki. Sprawdź, czy na potrzeby danej współpracy nie potrzebujesz jakiegoś nowego szkolenia.
Praca wirtualnej asystentki otwiera nowe drzwi przed osobami, które cenią swój czas, sprawdzają się w pracy on-line, lubią ciągle się uczyć i poszerzać swoje kompetencje. Z chęcią pomagam i doradzam początkującym dziewczynom, które chcą zostać wirtualnymi asystentkami.
Zaintrygowana satysfakcjonującą pracą zarobkową w trybie home-office? Jeśli chcesz się przekonać, czy zawód wirtualnej asystentki jest dla Ciebie, to zapraszam do kontaktu. Jestem tu dla Ciebie!
Małgorzata Galbas
Przedsiębiorcza Joginka
Od 2014 roku instruktorka jogi. W 2021 roku założyła drugi biznes i zaczęła działać online jako Wirtualna Asystentka. Po roku współpracuje, też z klientami jako Project Manager. Dzięki płynnej znajomości angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego wspiera polskie biznesy na zagranicznych rynkach. W 2022 zaczęła prowadzić jogę online dla przedsiębiorców, m.in. w Coworkingu Online Natalii Dołżyckiej.
Prelegentka na konferencji dla freelencerów w 2021 roku Eli Nieradko oraz konferencji „Jak żyć w necie 2022?”.
Obecnie wspiera osoby myślące lub rozpoczynające biznes online oferując konsultacje i szkolenia. Szkoli się jako coach. Gosia jest autorką jedynego na rynku kursu dla wirtualnych asystentek o specjalizacji e-commerce. Jest nominowana w plebiscycie „Lwice Biznesu 2022″.
Na jej stronie internetowej www.gosiagalbas.com można znaleźć wywiady oraz jej artykuły na temat pracy wirtualnej asystentki i instruktorki jogi.
Prywatnie mieszka w Austrii od wielu lat i ma dwójkę dzieci. Uwielbia ruch na świeżym powietrzu i podróżowanie. Miłośniczka książek Tuziano Terzani.