Wrocław zaprasza do siebie wszystkich ilustratorów, grafików oraz miłośników tych dziedzin

Wrocławskie Targi Plakatu i Ilustracji

Nadchodzi czas Wrocławskich Targów Plakatu i Ilustracji. Będzie to wydarzenie bezprecedensowe i bezprecedensowo inspirujące. Zapraszamy w dniach 30 i 31 marca. Wstęp bezpłatny.

Plakat spełniający już cały szereg ról, znajdzie należną mu uwagę w postindustrialnej przestrzeni Centrum Kultury Czasoprzestrzeń – dawnej Zajezdni Dąbie we Wrocławiu. To przystanek dla różnych targów i wystaw. Przyszedł również i czas na rarytas dla osób, którym bliska jest sztuka wizualna.

Niegdyś plakat stanowił narzędzie manipulacji, propagandy i z tymi zjawiskami kojarzyło się jego pojęcie. Poza informowaniem o wydarzeniach, zyskał drugą funkcje, przeszedł imponującą ewolucję i znalazł ujście w trendach wnętrzarskich.

Plakat został więc udomowiony, będąc pomostem pomiędzy kulturą a sztuką – stał się też równoprawną ozdobą wnętrz.

Historia jak na plakacie

Niemały udział w procesie upowszechniania plakatu miał właśnie Wrocław. Profesorowie Eugeniusz Get Stankiewicz oraz Jan Jaromir Aleksiun, Jerzy Czerniawski, Jan Sawka – czyli tzw. czwórka wrocławska, to nazwiska znane każdemu, komu nieobca jest sztuka plakatu. Nieco inaczej jednak od wcześniejszej Polskiej Szkoły Plakatu wrocławscy twórcy traktowali aktualne tematy – prym wiodły tu humor, ironia i paradoks.

Ludzi zaangażowanych w ten środek wyrazu z korzeniami we Wrocławiu było jednak znacznie więcej, a obecnie Wrocław jest silnym ośrodkiem artystycznym, w którym tworzy wielu niezależnych grafików oraz ilustratorów.  Na arenie międzynarodowej, w prestiżowych wystawach i konkursach Polskę reprezentuje często Wrocławska Szkoła Grafiki – grupa utworzona przed wykładowców Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Wrocław – miasto domyślne

Nie może więc dziwić fakt, że to właśnie we Wrocławiu zorganizowane zostaną targi poświęcone plakatowi oraz ilustracji.

W dniach 30 i 31 marca Wrocławskie Targi Plakatu i Ilustracji stworzą możliwość zobaczenia oraz nabycia wspaniałych plakatów wnętrzarskich, ale też filmowych, czy teatralnych – jako że nadrzędną funkcją plakatu jest przyciąganie wzroku w przestrzeniach miejskich. Pojawią się też grafiki pomniejszych formatów, oparte na kanwie całego przekroju tematów. Nie zabraknie i grafik z pogranicza abstrakcji.

Od wyboru do podziwu

Naszym oczom ukażą się plakaty graficzne i typograficzne, dzieła sztuki wyrażające rozmaite style, wśród których każda preferencja znajdzie swoje odbicie. Minimalizm, czerń i biel, geometria, styl retro, cytaty… będzie czym nacieszyć oko i zapewnić sobie tę radość na dłużej.

Serdecznie zatem zapraszamy do odwiedzenia premierowej edycji Wrocławskich Targów Plakatu i Ilustracji w dniach 30-31 marca.

Targi odbędą się w Zajezdni Dąbie – Centrum Kultury Czasoprzestrzeń przy ul. Tramwajowej 1-3 w godzinach 11:00-18:00.

Wstęp jest bezpłatny, a wrażenia będą z pewnością bezcenne.

Partner: Czasoprzestrzeń – Centrum Kultury i Inicjatyw Lokalnych

Patronat: Wrocław – Miasto Spotkań, STGU – Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowe

_____________REKLAMA __________ fotograf ślubny kraków

Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ