Jak wybrać armaturę sanitarną?

Kran w kuchni należy do najbardziej wymagających sprzętów gospodarstwa domowego. W ciągu dnia jest używany przeciętnie 70 razy. Z tego też powodu przy zakupie baterii należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd zewnętrzny. Bateria ma się dobrze prezentować, ale przede wszystkim sprawiać użytkownikowi przyjemność.

Nowoczesne armatury kuchenne posiadają wyrafinowane funkcje, jak sensory dotykowe albo wrzącą wodę za naciśnięciem guzika. Nie zaskakują też nikogo odchylne wylewki, perlatory i filtry. Producenci tworzą baterie funkcjonalne, ergonomiczne, przyjazne dla środowiska, ale także wyróżniające się wzornictwem. Którą wybrać?

Z jakiego materiału powinna być kuchenna bateria?

Dlaczego jest to ważne pytanie? Woda pitna jest chyba najlepiej sprawdzanym środkiem spożywczym. Musi być absolutnie czysta i zdrowa. I nie tylko w wodociągu, ale także, kiedy bierzemy ją do picia czy gotowania. Bardzo często zdarza się jednak, że tania, podrzędnej jakości armatura zagraża naszemu zdrowiu. Do wody pitnej przedostaje się z niej bowiem ołów i nikiel.

  • Stal szlachetna

Armatura kuchenna ze stali szlachetnej jest ponadczasowa, odporna na zarysowania i higieniczna. Dzięki właściwościom antyseptycznym jest też chętnie stosowana w kuchniach profesjonalnych. W zależności od planowanego stylu urządzenia kuchni można się zdecydować na kran matowy, z połyskiem albo ze stali szczotkowanej. Jedyną wadą baterii kuchennej z wysokogatunkowej stali szlachetnej jest jej cena.

  • Chrom

Chromowane baterie kuchenne mają wiele pozytywnych cech stali szlachetnej, są jednak nieco tańsze. Ze względu na wygląd, chromowaną armaturę można wybrać jako matową, połyskującą albo szczotkowaną.

  • Silgranit, fragranit, tegranit

Różni producenci różnie nazywają swoje wyroby, ale generalnie chodzi o materiał będący kompozytem o zawartości 80% granitowego miału i 20% żywic poliestrowych albo akrylowych. Dodatek pigmentów sprawia, że bateria kuchenna ma ten sam kolor, co na przykład zlewozmywak. Armatura z materiału mineralnego jest niezwykle długowieczna, odporna na zarysowanie, środki chemiczne oraz wysoką temperaturę.  

  • Brąz i mosiądz

Armatury kuchenne z brązu i mosiądzu świętują ostatnio mały comeback. Te metale zniknęły na długo z naszych kuchni, jednak teraz widać  je coraz częściej. Zwłaszcza we wzornictwie stylizowanym na retro. Wysokiej jakości krany, wyglądające jak „z drugiej ręki”, montowane są zarówno w przytulnych wiejskich domach, jak i w apartamentach. Stanowią tam ciepły, staroświecki kontrast z chłodną nowoczesnością.

Wysokiej jakości krany, wyglądające jak „z drugiej ręki”, montowane są zarówno w przytulnych wiejskich domach, jak i w apartamentach.

Bateria wysokociśnieniowa, czy niskociśnieniowa? W czym tkwi różnica?

Przed zakupem baterii kuchennej trzeba się zorientować, jaki jest rodzaj instalacji wodociągowej. Aby nie spowodować awarii i zalania mieszkania, bateria musi być odpowiednio dobrana.

  • Baterie wysokociśnieniowe

Jest to standard w przypadku, kiedy gorąca woda jest doprowadzana do baterii bezpośrednio z instalacji wodociągowej albo podgrzewacza ciśnieniowego. W tym systemie są dwa przyłącza: zimnej i ciepłej wody. Ciśnienie jest tutaj o wiele wyższe, niż w systemie niskociśnieniowym. 

  • Baterie niskociśnieniowe

Takie baterie montuje się, kiedy gorąca woda jest wytwarzana w bojlerze przy baterii albo podgrzewaczu bezciśnieniowym. Taki system wymaga trzech przyłączy. Strumień wody jest znacznie słabszy, niż w systemie wysokociśnieniowym. Montaż baterii niskociśnieniowej nie jest specjalnie skomplikowany, należy tylko zwrócić uwagę na właściwe przyłączenie.    

Krany kuchenne z ekstra funkcjami

Podstawowa funkcja kranu, to niewątpliwie dostarczanie wody w odpowiedniej ilości i określonej temperaturze. Ale nowoczesne baterie mogą mieć więcej pożytecznych możliwości. Co wybrać?

  • Bateria jedno- czy dwuuchwytowa?

Jak sama nazwa wskazuje, w pierwszym przypadku jedną ręką reguluje się zarówno wielkość strumienia, jak i temperaturę wody. Druga ręka jest wolna, aby coś trzymać albo napełniać. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ odkręcając kurek z gorącą wodą łatwo można się poparzyć. Co nawiasem mówiąc natchnęło Amerykanina Alfreda Moen’a do wynalezienia baterii jednouchwytowej.

Nasuwa się więc pytanie, dlaczego baterie dwuuchwytowe jeszcze istnieją? Producenci armatury kuchennej i łazienkowej od lat produkują te klasyczne wzory i popyt na nie wcale nie spada. Po prostu w wielu stylowych kuchniach takie baterie doskonale się prezentują.

  • Bateria bezdotykowa

Zalety nowoczesnej techniki mogą być w zasięgu ręki, w dosłownym znaczeniu. Na przykład, jak można odkręcić wodę mając obie ręce brudne, aby nie pobrudzić kranu? Wielu producentów baterii rozwiązało ten problem. Wbudowany czujnik wykrywa ruch dłoni i automatycznie włącza dopływ wody o ustawionej temperaturze.

  • Bateria z wysuwaną wylewką

Tego rodzaju bateria powiększa obszar działania o 40-50 cm. W jednej komorze zlewozmywaka można na przykład płukać warzywa, a w drugiej myć deskę do krojenia albo garnki. Nowoczesne modele posiadają mocny, metalowy wąż. Po użyciu, wbudowana sprężyna wciąga go do stałego położenia.

  • Bateria z wrzącą wodą

Niektóre baterie są czymś więcej niż tylko prostym kranem. Za naciśnięciem guzika można z nich otrzymać wodę zimną, gorącą, a nawet wrzącą o temperaturze 100 stopni. A wszystko oczywiście bez czekania, natychmiast. Wrzątkiem można blanszować warzywa, sterylizować i zmywać deski kuchenne i naczynia. Albo na przykład zaparzyć herbatę. Specjalna technika zapewnia bezpieczne korzystanie z tej funkcji. Zabezpiecza też przed uruchomieniem baterii przez dzieci.   

Niektóre baterie są czymś więcej niż tylko prostym kranem.

Jak wybrać baterię do łazienki?

Poza opcjami wymienionymi dla baterii kuchennych, bateria łazienkowa powinna być zwieńczeniem tego pomieszczenia. Nie potrzebuje aż tak dużej funkcjonalności, jak bateria kuchenna, dlatego producenci częściej skupiają się na jej estetyce. Istnieją setki różnych wzorów, a każdy nadaje wnętrzu inny nastrój. Bateria łazienkowa powinna też odpowiadać założonej wizji. Trzeba wybrać materiał i wygląd w zależności od tego, czy łazienka ma być w stylu klasycznym, nowoczesnym, basic, a może jeszcze innym. Poza stylem, warto pomyśleć też o oszczędzaniu wody i wybrać baterię z linii ekologicznej, która w sposób automatyczny ograniczy jej zużycie, a tym samym przyczyni się do obniżenia rachunków. To samo tyczy się innych rodzajów armatury, jak na przykład rączek natrysków.

Podstawowa funkcja kranu, to niewątpliwie dostarczanie wody w odpowiedniej ilości i określonej temperaturze.

Wybór, jaki oferuje rynek armatury kuchennej i łazienkowej jest ogromny. Dla laika podjęcie decyzji o zakupie konkretnej baterii może być dużym wyzwaniem. Czym zatem powinniśmy kierować się wybierając baterię?

  • Certyfikowana jakość wyrobu – zakup taniej baterii nieznanego producenta jest oszczędnością pozorną; za rok-dwa trzeba będzie ją wymienić. Warto poświęcić chwilę na znalezienie producenta, który gwarantuje najwyższą jakość produktów i ich profesjonalną instalację.
  • Nowoczesna technologia – niezawodność przez długie lata, bezpieczeństwo i komfort.
  • Ponadczasowy design – uleganie chwilowej modzie, zakup pod wpływem nieprzemyślanego impulsu może spowodować, że armatura szybko straci swój czar.
  • Oszczędne zużycie wody – szybka i precyzyjna regulacja strumienia i temperatury, to oszczędność wody i pieniędzy.

 

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Wakacje - czekamy na nie cały rok! Czasem jednak na…