Zadaszenie drzwi wejściowych – na co zwrócić uwagę?
Daszek nad drzwiami wejściowymi jest ozdobnym elementem, dodającym charakteru posiadłości. Poza funkcją estetyczną, ma za zadanie chronić, przed działaniem czynników atmosferycznych takich jak deszcz i śnieg. Czasami nawet trudno sobie wyobrazić wejście bez zadaszenie. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, przy wyborze odpowiedniego produktu.
Daszek nad drzwi – materiał wykonania
Zadaszenie nad drzwi może być wykonane z aluminium, szkła, stali i drewna. Często spotyka się hybrydy zrobione z kilku materiałów. Każdy surowiec ma mady i zalety, dlatego warto wiedzieć, czego oczekuje się od daszku nad drzwiami. Przykładowo, stalowa konstrukcja jest bardzo wytrzymała i estetyczna, ale ciężka. Najlepiej pasuje do nowoczesnego budownictwa. Uniwersalnym materiałem jest aluminium, które pasuje do różnych stylów, jest lekkie i estetyczne. Bardzo atrakcyjne wizualnie jest szkło. Warto postawić na szkło akrylowe – odporne na żółknięcie i działanie promieni UV. Popularnymi daszkami są produkty z poliwęglanu, które ją wytrzymałe i estetyczne. Do tradycyjnych domów pasują zadaszenia drewniane. Drewno jest pięknym, naturalnym materiałem, który świetnie komponuje się z ogrodową zielenią. Zadaszenie trzeba jednak odpowiednio zaimpregnować. Naturalny surowiec nie jest tak odporny na czynniki zewnętrzne jak na przykład aluminium.
Wielkość, kształt i kolor zadaszenia
Istotną sprawą jest wielkość daszku nad drzwiami. Standardowe zadaszenie powinno mieć minimum 75-85 cm szerokości. Pozwoli ono bezpiecznie schować się przed deszczem. Zaleca się jednak montowanie konstrukcji o wymiarach – 150-160 cm. Taki daszek jest stabilny i zmieści się pod nim więcej osób. W zależności od potrzeb można wybrać większe lub mniejsze modele. Dobrym pomysłem jest również objęcie zadaszeniem schodów wejściowych. Trzeba jednak zachować umiar, bo im większa konstrukcja, tym cięższe przęsła i mniej stabilny daszek.
Kształt zadaszenia może być dowolny. Na rynku dostępnych jest wiele modeli: płaskie, markizowe, łukowe, wielospadowe i modułowe. Warto wybrać daszek, z którego łatwo spłynie woda lub śnieg. Zalegające opady będą osłabiać konstrukcję i ostatecznie doprowadzą do uszkodzenia instalacji.
Kolor daszku jest kwestią indywidualną. Model powinien pasować do stylu budynku. Najpopularniejsze są bezpieczne barwy – czerń, szarości i brązy. Wybierając zadaszenie, warto zdecydować się na produkt zaufanych producentów takich jak: https://www.metal-gum.com/. Ma się wtedy pewność, że daszek jest wysokiej jakości i będzie służył wiele lat.
Montaż zadaszenia
Montaż zadaszenia nad drzwiami wejściowymi nie jest skomplikowany. Obecnie, dostępnych jest mnóstwo gotowych konstrukcji, przygotowanych do instalacji bezpośrednio do ściany. Można jednak zamontować zadaszenie na przęsłach lub kolumnach. Wiąże się to z większym nakładem pracy, ale daje niesamowity efekt wizualny. Dobrym pomysłem jest także uwzględnienie zadaszenia na etapie budowy domu. Wtedy daszek będzie stanowił wbudowaną część w kondygnację. Zazwyczaj nad zadaszeniem znajduje się wówczas balkon, przy pomieszczeniu na piętrze.
Materiał partnera