Zadbaj o stopy latem

Brud, kurz, piasek i cała reszta tego, co zalega na ulicach osadza się na stopach obutych w letnie sandały i klapki. Obrzydzenie jest naturalne, ale to nie ono jest tutaj największym problemem. Kłopotem może być reakcja skóry na niehigieniczne warunki.

Coś trzeba z tym zrobić!
Letnie zagrożenia stóp

Zanim zajmiemy się tym, co konkretnie, zobaczmy, do czego może prowadzić brak dbałości o stopy w lecie. Stosunkowo niewielkim zagrożeniem jest pękający naskórek. Owszem, może być bolesny i nieprzyjemny, ale nie prowadzi do większych powikłań. Podobnie jest z odciskami, które dokuczają na przykład tym, którzy noszą nowe buty.

Gorzej, gdy pojawi się grzybica. Coraz częściej uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względu na sposób, w jaki jest przenoszona. Można się nią zarazić na basenie, w saunie a nawet w salonie kosmetycznym. Pojawia się między palcami, skóra zmienia zapach, zaczyna robić się czerwonawa, a potem – pękać.

140413828254925300

Zadbaj o miękkość skóry

Skoro wiemy co nam grozi, powinniśmy zająć się przeciwdziałaniem. Zacznijmy od zabiegów najprostszych. Żeby w ogóle wyjść na dwór należy latem wysmarować stopy specjalnym preparatem. Nie kremem jednak – gdyby go zastosować, można by się poślizgnąć. Zamiast tego lepiej wybrać balsam do stóp. Taka decyzja zapobiegnie także przywieraniu do stóp kurzu i piachu.

Zabiegi warto także przeprowadzać wieczorami. Wówczas sprawdzą się kremy do stóp – takie, które zawierają mocznik, masło karite czy podobne lekko tłuste substancje. Dobrze też raz lub dwa razy w tygodniu wykonać peeling, który pozwoli pozbyć się suchego naskórka.

Co da tego rodzaju pielęgnacja? Przede wszystkim uodporni stopy na wysuszanie. Dzięki niej ryzyko pękania pięt będzie mniejsze. Wzrośnie za to komfort chodzenia. Chyba, że…

Uwaga: odcisk!

Chyba, że pojawi się odcisk. Nawet niewielki może być bolesny. Nie pomogą na niego kremy do stóp ani balsamy. Przyda się za to specjalny płyn na odciski. Najczęściej takie kosmetyki zawierają kwas salicylowy i mlekowy, a także dodatkowe składniki. PO zmiękczeniu odcisku płynem można go zetrzeć – tarką.

Oczywiście samo usuwanie odcisków może nie wystarczyć. Jeśli problem się powtarza, trzeba zastanowić się, z jakiej przyczyny. Może but jest za ciasny a może nie dopasowany do budowy stopy? A może rzecz ma głębsze przyczyny i warto odwiedzić lekarza?
Grzybicę możesz zwalczyć

Czas na poważne schorzenie – grzybicę. Tak, jak w większości innych chorób, także w przypadku tej lepiej zapobiegać, niż leczyć. A to oznacza bezwzględne używanie klapek wszędzie tam, gdzie stopy mogą zetknąć się z powierzchnią, po której chodzili inni.

Dobrze jest też wykorzystywać różnego rodzaju preparaty przeciwgrzybiczne. W aptekach kupić można specjalne spreje do odkażania butów i stóp. Ograniczają one rozwój grzybów i odświeżają stopy.

A co, jeśli już grzybica się pojawi? Wówczas można wykorzystać środki przeciwgrzybiczne do smarowania stóp. Substancje takie, jak terbinafina likwiduje większość grzybów. Kuracja powinna trwać przez czternaście dni. Stopy należy smarować dwa razy na dzień.

Ale uwaga: jeśli to nie pomoże, nie ma wyjścia – trzeba udać się do dermatologa.

Tekst przygotowano we współpracy ze specjalistami z apteki Cefarm24.pl.
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Od kilkunastu lat również w Polsce, sauny infrared cieszą się…