Sauny infrared – fakty i mity

Na całym świecie, a od kilkunastu lat również w Polsce, sauny infrared cieszą się dużą popularnością – głównie w salonach odnowy biologicznej, gabinetach kosmetycznych, SPA czy ośrodkach fitness. Wielu z nas wciąż jednak reaguje na nie z lekkim niepokojem, porównując kabiny infrared do… kuchenki mikrofalowej. Czym tak naprawdę są sauny na podczerwień?

Innowacyjność tych tzw. „kabin cieplnych” polega na zastosowaniu jako źródła ciepła promienników podczerwieni zamiast konwencjonalnego pieca. Nagrzewają one nasze ciało w sposób podobny do słońca, emitując odpowiedniej długości fale podczerwone bez szkodliwego promieniowania UV. Ponieważ ciepło wnika w nasze ciało głębiej, wywołuje intensywny efekt pocenia się. Dzięki temu z naszego organizmu uwalniają się toksyny, reguluje się praca serca i ciśnienie krwi. Podczerwień redukuje cellulit,wspomaga odchudzanie oraz działa przeciwbólowo. Sesja odbywa się w niższej temperaturze (maksymalnie 55 stopni Celsjusza), niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej sauny fińskiej, dzięki czemu mogą z niej korzystać osoby szczególnie wrażliwe na wysokie temperatury.

Sauna

Zalety kabin na podczerwień

W odróżnieniu od tradycyjnej sauny, sesja odbywa się w pozycji wyłącznie siedzącej, a fale skierowane są w ten sposób, aby ogrzewały tylko nasze ciało a nie głowę. Dzięki temu najmniejsze gabarytowo, jednoosobowe kabiny można instalować już na jednym metrze kwadratowym powierzchni. To rozwiązanie jest również bardziej energooszczędne w stosunku do tradycyjnej sauny fińskiej.

Promienniki po ok. 20 minutach nagrzewają kabinę do odpowiedniej temperatury, a do podłączenia sauny wystarczy gniazdo 230 V – pomieszczenie nie musi być zatem w żaden szczególny sposób adaptowane przed montażem.

Zalecenia i przeciwwskazania

Korzystanie z sauny na podczerwień zaleca się w leczeniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia (mięśniowo – stawowych, kręgosłupa, pochodzenia zapalnego powstałego w wyniku kontuzji, po oparzeniach), a także chorób stawowych (zmniejsza ich sztywność) i zaburzeń krążenia. Lekarze rekomendują seanse w saunie na podczerwień podczas leczenia nowotworowego. Terapia ta pomaga w redukcji odleżyn i hemoroidów.

Wizyta w saunie ma zbawienne działanie na samopoczucie – niweluje skutki stresu, zwalcza zły nastrój i apatię, koi skołatane nerwy i działa antydepresyjnie.

Sauna infrared poza oczywistym pozytywnym działaniem na organizm człowieka, może być również dużym obciążeniem. Nie jest wskazana u osób ze schorzeniami skórnymi (głównie grzybicą), a także cierpiących na niedoczynność nadnercza, stwardnienie rozsiane oraz hemofilię, ze skłonnością do krwotoków. Kobiety podczas menstruacji oraz ciężarne również nie powinny korzystać z tego typu seansów. Szczególną ostrożność w stosowaniu nagrzewania dogłębnego należy zachować także przy implantach chirurgicznych, wszczepach silikonowych i przyjmowaniu preparatów farmakologicznych, w tym różnego rodzaju maści, żeli i kremów leczniczych.

Autor artykułu
wandexArtykuł został przygotowany przez firmę www.wandex.com.pl specjalizującą się w projektowaniu i kompleksowej realizacji powierzchni SPA.

 

Zdjęcie pochodzi z firmy Wandex, zabrania się kopiowania go!

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Nowy album Ultraviolence to melancholijna i zaskakująca kompilacja 11 pięknych…