Zimowa podróż w czasie

Lato. To na tę porę roku czekamy ze szczególnym utęsknieniem przez wiele miesięcy. Gdy w końcu nadchodzi, delektujemy się warzywami z własnych ogródkowych grządek oraz owocami prosto z ukochanego krzaczka. Niestety wszystko, co dobre zwykle kończy się szybko. Lato przemija, a nam pozostaje wspominać wakacyjny, słoneczny czas z łezką w oku.

A co by się stało, gdyby odrobinę lata zamknąć w słoiku?
Tak, w małym, szklanym słoiku. A może kilku nawet. I gdyby te słoiki postawić na półce własnej spiżarni i otwierać w chwilach najgłębszej tęsknoty… ? Sprawdźmy zatem, które spośród warzyw i owoców, pozwolą nam na podróż w czasie w chłodne i ciemne zimowe wieczory.

Powidła

Przygotowane z uzbieranych wcześniej śliwek węgierek. Śliwki już bez pestek, najpierw podgrzewamy, a później smażymy razem z cukrem na małym ogniu przez cały czas mieszając. Pamiętajmy o tym, bowiem o przypalenie tu nie trudno. Następnie powidła zamykamy w słoikach i pozostawiamy do wystygnięcia. Łatwe do przygotowania, nawet dla tych mniej utalentowanych kulinarnie.

Konfitury

Można je zrobić praktycznie z każdego rodzaju owoców, ale najczęściej wybieramy te o najsłodszym smaku. Świetnie nadadzą się truskawki. Pracę należy zaplanować na dwa dni. Pierwszego, zasypane cukrem truskawki gotujemy, drugiego smażymy, aż staną się szkliste, a syrop ściemnieje. Starannie przyrządzone konfitury smakować będą każdemu.

Kompot

Zapomniany na parę chwil, powraca w wielkim stylu na nasze stoły. Przygotowanie zapasu kompotów na zimę jest bardzo proste. Wybieramy owoce,
z których chcemy je przyrządzić. Wybór mamy praktycznie nieograniczony. Mogą to być czereśnie, wiśnie, truskawki czy rabarbar. Umieszczamy je w słoiku, zalewamy wodą z cukrem i przyprawami, a potem pasteryzujemy przez gotowanie słoików we wrzątku. Następnie wystarczy jedynie otworzyć słoiczek, by przy zimowym obiedzie poczuć zapach lata.

Kiszenie

Ogórki kiszone i kapusta to przecież nasz narodowy przysmak. Używamy do kiszenia soli, która powoduje fermentacje warzyw w słoju. Dodajemy czosnek, koper oraz chrzan. Nie dość, że smakują przepysznie, to jeszcze stanowią doskonałe źródło witaminy c, tak potrzebnej nam zimą.

Piklowanie

Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Piklować możemy marchewkę, ogórki, paprykę, dynie, kabaczki, kukurydzę a nawet fasolkę szparagową. Słowem wszystko to, co rośnie w ogródku. Wybrane warzywa zalewamy białym octem winnym i uzupełniamy przyprawami, szczególnie gorczycą, zielem angielskim czy liśćmi laurowymi.

Przygotowywanie przetworów z własnego ogrodu, a później korzystanie z nich przyniesie nam z pewnością wiele satysfakcji, jeśli tylko przestrzegać będziemy podstawowych zasad higieny. Pamiętajmy, by do przetwarzania wybierać jedynie ładne, zdrowe owoce oraz warzywa. Wszystkie słoiki, które wykorzystamy w naszej domowej produkcji, muszą być wcześniej wyjałowione. Podobnie zakrętki, których użyjemy do ich zamknięcia. Te pęknięte natychmiast wyrzućmy. Gotowe przetwory przechowujmy w chłodnym i ciemnym miejscu, by móc cieszyć się nimi w oczekiwaniu na kolejne, słoneczne lato.

Autor artykułu:
Autorem artykułu jest zespół sklepu www.sklepdlaogrodu.pl – internetowego sklepu ogrodniczego.
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Do rozpoczęcia roku akademickiego zostało niewiele czasu, więc lepiej zapoznaj…