Zdrowe kosmetyki zyskują coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i na świecie. To jeden z trendów, który – podobnie jak moda na zdrowe odżywianie czy aktywny tryb życia – stanowi opozycję dla cywilizacji fast-foodów i wiecznego pośpiechu.

Dzięki bezpiecznemu składowi, opartemu wyłącznie na ekologicznych składnikach, każdego dnia możemy zafundować naszej skórze porcję naturalnej pielęgnacji. Zdrowe kosmetyki to gwarancja zdrowej cery!

Jakie kosmetyki są zdrowe?

Aby mieć pewność, że na co dzień sięgasz po zdrowe i ekologiczne kosmetyki, postaw na zaufaną markę kosmetyków naturalnych, taką jak Clochee. Wybierając producenta, legitymującego się sprawdzonymi certyfikatami, możesz mieć pewność, że sięgasz po sprawdzone i bezpieczne rozwiązania. Najważniejsza zasada tworzenia prawdziwie zdrowych preparatów to bezwzględny zakaz używania substancji mogących zagrozić zdrowiu użytkownika i takich, wobec których występują choćby podejrzenia w tej materii. Drugim wymogiem produkcji naturalnie zdrowych kosmetyków jest rezygnacja z testowania ich na zwierzętach. Mamy wówczas całkowitą pewność, że nasza ekologiczna pielęgnacja możliwa jest bez wpływania na zdrowie czy życie innych istot.

Zdrowe kosmetyki komponuje się wyłącznie na bazie surowców roślinnych pochodzących z ekologicznych i certyfikowanych upraw. Zyskujemy w ten sposób gwarancję, że do składu preparatu nie przedostały się syntetyczne nawozy sztuczne, pestycydy czy też produkty modyfikowane genetycznie (GMO), które mogłyby negatywnie oddziaływać na nasz organizm. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób otrzymywania składników naturalnych kosmetyków. Tu nic nie dzieje się na bazie syntetycznych metod produkcji – w grę wchodzi jedynie fizyczna produkcja w postaci procesów ucierania, tłoczenia, suszenia czy filtracji.

Zdrowe kosmetyki z certyfikatem? Poznaj największe firmy certyfikujące eko- i biokosmetyki

Gwarancję ekologiczności i naturalności wyrobu dadzą nam znaki jakości wystawione przez niezależne organizacje certyfikujące. Oto najważniejsze z nich:

Ecocert – międzynarodowa, niezależna organizacja zajmująca się wielopłaszczyznową ochroną środowiska naturalnego. Główna siedziba stowarzyszenia znajduje się we Francji, choć sam Ecocert posiada spółki w wielu innych krajach na całym świecie. Między innymi w: USA, Japonii, Portugalii, Brazylii, Kanadzie, Indiach, Ekwadorze, Kolumbii, Turcji czy Niemczech. Dzięki tak licznym przedstawicielstwom usługi Ecocertu związane z kontrolą i certyfikacją kosmetyków prowadzone są w około 70 krajach na wszystkich kontynentach.

Demeter – stowarzyszenie producentów wyrobów ekologicznych wywodzące się z Niemiec. Znak jakości Demeter otrzymać mogą jedynie gospodarstwa, które całkowicie zrezygnowały z przyspieszających uprawy. Syntetycznych środków nawozu roślin, chemicznych dodatków wpływających na procesy przetwórcze. A także z sztucznych substancji ochronnych rozpylanych na zbiory.

BDIH – powstała w 1996 roku grupa niemieckich przedsiębiorstw związanych z handlem i przemysłem, która zajmuje się wytwarzaniem towarów opartych wyłącznie na naturalnych substancjach. Zdrowych mikro i makroelementów, leków o roślinnym składzie i ekologicznych kosmetyków do pielęgnacji. Znak BDIH widniejący na produkcie stanowi gwarancję, że trzymamy w rękach kontrolowany i czysto biologiczny wyrób kosmetyczny.

Cosembio – jedno z wiodących ugrupowań skupiających dystrybutorów, producentów, dostawców oraz laboratoria związane z szeroko pojętą branżą kosmetyków naturalnych. Główna siedziba stowarzyszenia znajduje się we Francji. Cosembio posiada niezwykle restrykcyjne normy dla swoich certyfikatów jakości. Preparat kosmetyczny powinien zawierać przynajmniej 95% surowców naturalnych lub pochodzących z ekologicznego rolnictwa. Co najmniej 95% wykorzystanych w produkcji kosmetyku substancji roślinnych musi wykazywać się jakością biologiczną.

NATRUE – europejskie stowarzyszenie zajmujące się wydawaniem certyfikatów oraz integracją przedsiębiorstw wytwarzających kosmetyki naturalne. Aby otrzymać certyfikat NATRUE, należy zgłosić przynajmniej 75% wszystkich wyrobów firmy. Nie ma możliwości certyfikacji pojedynczych produktów kosmetycznych. Organizacja oferuje znak jakości na trzech poziomach – kosmetyku naturalnego, kosmetyku naturalnego ze składnikami BIO oraz kosmetyku organicznego.

Publikacja: insane.agency

Share

Podziel się swoją opinią

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Sprawdźmy zatem, które spośród warzyw i owoców, pozwolą nam na…