16-latka otrzymała Nagrodę Nobla

Pokojowa Nagroda Nobla od lat przyznawana jest osobą lub organizacją, które swoją postawą i zaangażowaniem dążą do zachowania światowego pokoju. Wyróżnienie to przyznawane jest co roku, przez Fundację Nobla.

Malala Yousafzai (2)

W tym roku, już od kilku dni spekulowano kto otrzyma tak ważną nagrodę. Po ogłoszeniu wyników, cały świat zwrócił oczy w kierunku 16-letniej Malala Yousafzai !!!

Pomimo tego, że jest jeszcze bardzo młoda przeżyła w swoim życiu wiele dramatycznych chwil. Jest jedną z niewielu osób, tak dojrzałych w swoim wieku. Jest silna, ma swój cel w życiu i dąży, aby go osiągnąć. Ma niesamowitą siłę. Zamach nie powstrzymał jej przed dalszą walką – powiedział szef europarlamentu Martin Schulz, ogłaszając werdykt.

Malala Yousafzai (3)

Chwilę później Malala wystąpiła w CNN: „Marzyłam, by zostać lekarką. Już nie chcę. Zostanę politykiem. By pomóc wszystkim w swoim kraju”. Nastolatka, która była jedną z kandydatek do tegorocznego Pokojowej Nagrody Nobla, na razie mieszka w Wielkiej Brytanii. Nie po to, by się ukrywać, ale by móc chodzić do szkoły i nadal walczyć o prawa kobiet. Choć tych, którzy ją postrzelili, do dziś nie złapano, ma nadzieję, że wróci do Pakistanu. – Nie należę do Zachodu” – mówi.
3 stycznia 2009 roku na blogu 11-latki pojawił się pierwszy post: „Miałam straszny sen o helikopterach i talibach. Mama zrobiła mi śniadanie i poszłam do szkoły. Bałam się, bo talibowie wydali edykt zakazujący nauki dziewczynkom. W drodze jakiś człowiek powiedział do mnie »zabiję cię«. Przyspieszyłam. I mocniej otuliłam się chustą”.

To ojciec przyczynił się do ukształtowania jej charakteru, nie zamykał w domu, uczył ją angielskiego i fizyki. Gdy miała 10 lat, sprzeciwiła się prawu szariatu. Nie chciała zasłaniać twarzy, robić zakupów tylko w towarzystwie mężczyzny, a przede wszystkim, sprzeciwiła się powszechnej kulturze, która zabrania kobietą uczyć się!

Swoje poglądy początkowo szerzyła wśród znajomych koleżanek. Jednak  pakistański reporter BBC Abdul Hai Kakkar, pozwolił jej upublicznić, to co czuje i myśli. W obawie o swoje życie, przyjęła pseudonim Gul Makai. Pisała do dziennikarza: „Chowałam książki pod chustą, by nie zabrali ich talibowie”, „Widziałam w mieście pozbawione głów zwłoki niepokornych”. Wkrótce w dolinie Swat, w której mieszkała, talibowie wysadzili kilkaset szkół, do których chodziły dziewczynki. Pewnego dnia, gdy wracała ze szkoły, szkolnym autobusem, zaatakowali go zamaskowali mężczyźni. Szukali jej.Talib strzelił do Malali, kula przeszła przez czoło, mózg, policzek. Helikopter prędko przewiózł dziewczynkę do szpitala. Operacja trwała 3 godziny. Jeśli pójdziecie w jej ślady, czeka was to samo! – straszył rzecznik ekstremistów Huma Yusuf. Malala przeżyła, a to wydarzenie jeszcze bardziej utwierdziło ją w swoich przekonaniach.

 

Malala Yousafzai (1)

Obecnie Malala prowadzi wraz z ojcem fundację w Pakistanie, której głównym celem jest wspieranie edukacji wśród dziewczynek. Aktorka Angelina Jolie dała jej 200 tys. dolarów, na rozwój fundacji. „Time” umieścił 16-latkę na liście najbardziej wpływowych ludzi świata.

 

Share

Podziel się swoją opinią

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jej projekty są zmysłowe i kobiece. Idealnie podkreślają figurę, eksponują…