5 faktów na temat alergenów

Alergeny odgrywają główną rolę w wyzwalaniu reakcji alergicznej. Alergia może występować od urodzenia lub kształtować się pod wpływem czynników środowiskowych i zawsze przebiega w odpowiedzi na kontakt z określonym alergenem. Towarzyszą temu nieprzyjemne objawy takie jak: kichanie, katar, łzawienie i zaczerwienienie oczu, swędzenie skóry lub wysypka, kaszel, a nawet trudności z oddychaniem. Dlatego każdy alergik powinien znać rodzaj substancji, która go uczula, aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom i poprawić swoje samopoczucie.

1: Alergeny mogą być różnego pochodzenia

Wyróżnia się kilka rodzajów alergenów, które różnią się między sobą strukturą, składem oraz źródłem pochodzenia. Najbardziej popularne i bardzo częste są alergeny wziewne, które zawieszone są w powietrzu i dostają się do naszego organizmu przez błony śluzowe (nosa, oczu, jamy ustnej). Zalicza się do nich: roztocza, kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt i zarodniki grzybów. Kolejne, zyskujące w ostatnich czasach na znaczeniu, to alergeny pokarmowe, które dostają się do organizmu wraz z pokarmem. Inne alergeny to tzw. kontaktowe np. lateks, nikiel, chrom, a także jad owadów i niektóre substancje zawarte w lekach.

2: Alergeny związane są z porą roku

Duża ilość alergenów, zwłaszcza wziewnych, związana jest z cyklicznością występowania w określonych porach roku. Z tego powodu alergeny dzielimy na sezonowe i całoroczne. W tej pierwszej grupie znajdują się pyłki roślin, które pojawiają się w powietrzu w okresie kwitnienia danej rośliny. Na przykład w pierwszym kwartale roku można spodziewać się zwiększonej koncentracji pyłków leszczyny, olszy, topoli i brzozy. A w okresie wakacyjnym pyłków traw. Do drugiej grupy zaliczamy roztocze kurzu domowego czy sierść zwierząt domowych. I tu z alergią do czynienia będziemy mieć przez cały rok.

3: Jeden alergen może wyzwalać alergię na drugi

Takie zjawisko nosi nazwę alergii krzyżowej i wynika z podobieństwa w budowie dwóch różnych alergenów. W praktyce wygląda to tak, że organizm rozpoznaje dany alergen po charakterystycznych cząsteczkach na jego powierzchni tzw. epitop. To właśnie ten fragment alergenu jest odpowiedzialny za wyzwalanie reakcji alergicznej. Niektóre substancje posiadają bardzo duże podobieństwo w budowie epitopów, co umożliwia powstanie krzyżowej reaktywności alergenów. Z tego powodu jednocześnie może występować alergia na określone owoce i warzywa u osób posiadających alergię np. na pyłki roślin. Za przykład może posłużyć uczulenie na pyłek brzozy oraz na jabłka, które niezależnie od siebie wywołują te same objawy alergii.

4: Alergeny mogą wywoływać różne choroby alergiczne

Poza typowymi objawami alergii w przebiegu alergicznego nieżytu nosa mogą występować inne symptomy sugerujące odmienną jednostkę alergiczną. Wymienić tu można atopowe zapalenie skóry, które zwykle rozwija się w dzieciństwie i charakteryzuje się zmianami skórnymi. Suchą i swędzącą skórą, pogrubieniem skóry i tendencją do łuszczenia się. Innym przykładem jest astma oskrzelowa, czyli przewlekła choroba dróg oddechowych, prowadząca do duszności, kaszlu i świszczącego oddechu.

5: Objawy wywołane przez alergeny można leczyć

W alergii najbardziej dokuczliwe są objawy, które można leczyć doraźnie albo trwale. To pierwsze leczenie polega na przyjmowaniu preparatów blokujących uwalnianie histaminy, która bierze udział w rozwoju reakcji alergicznej. W tym celu można zastosować tabletki na alergię bez recepty Claritine, które nie powodują senności i łagodzą dolegliwości. Natomiast trwałe leczenie polega na immunoterapii. Czyli stopniowym (w ciągu 3-5 lat) przyjmowaniu zwiększonych dawek alergenu, aż do momentu gdy organizm przestanie na niego reagować.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Nasza skóra jest jak wyrafinowana zbroja, która ma nas chronić…