Krótka historia parasola
Skąd właściwie wzięły się parasole? Wiele osób nie wyobraża sobie dziś wyjścia na zewnątrz w deszczową pogodę bez tego akcesorium. Obecnie posiadają wiele krojów, kolorów, a także różne konstrukcje i typy. Znaleźć więc można parasole dziecięce te, które są przeznaczone dla kobiet, a także typowo męskie. Poznaj historia parasola!
Dawno, dawno temu…
Niewiele osób wie jednak, iż ich historia miała swój początek w zamierzchłych czasach, gdy rodziły się cywilizacje Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Klimat panujący na tych terenach powodował, iż ich pierwotnym zastosowaniem była raczej ochrona przed słońcem niż deszczem. Chiny, Birma, Syjam oraz Japonia to właśnie te miejsca gdzie odnaleziono ich ślady (pochodzące z dziewiątego wieku). Z kolei w Egipcie, trzy tysiące lat temu, były one przedmiotem kultu i stanowiły atrybut władzy monarchy. Analogicznie rzecz miała się w Grecji gdzie pełniły one rolę symboliczną w trakcie uroczystości świąt Posejdona i Ateny. W Rzymie to oczywiście ochrona przed słońcem ale też walka ze skrytobójstwem, dzięki montowaniu w nich… sztyletów.
Historia parasola
W średniowieczu został on zastąpiony kapturem, osłaniającym od deszczu i wiatru. Jego wielki powrót następuje w wieku piętnastym we Włoszech, gdzie nad głowami królów i możnowładców, parasole nosiła służba. Kolejnym etapem parasolowej historii były paryskie elegantki, które wzorowały się na królu i innych dostojnikach.
Wiek siedemnasty i osiemnasty to okres czerpania pełnymi garściami z Dalekiego Wschodu, nie dziwi zatem, iż parasolki ozdabiano falbankami chińskimi, kokardkami, kamieniami o dużej wartości czy tez złotymi nićmi. Rączki wykonane z kości słoniowej lub srebra, skrywały pudełeczka z pudrem i malutkim lusterkiem.
Europa
To właśnie w Europie ukształtowało się współczesne zastosowanie parasolki – skoro Anglia znana jest z deszczowej pogody, nie mogło być inaczej. Rok 1830 to powstanie, przy londyńskiej Oxford Street, firmy Johna Smitha, który wraz z synami, zaczął produkcję masową tego gadżetu. Gadżet to właściwe słowo, gdyż w tych czasach tylko mężczyźni traktowali go jako rzecz praktyczną, a kobiety, tylko jako ozdobę i ciekawostkę. Wynikało to z faktu, iż aż do początków wieku dwudziestego, komfortem i bezpieczeństwem damy zajmował się gentleman, wożąc ją powozem. Z Włoszech wywodzi się zakrzywiona rączka, a praktyczni Niemcy wymyślili teleskopowy trzonek.
Dziś parasol to codzienność, szczególnie w klimacie europejskim. Doskonale chroni przed deszczem i pozwala na utrzymanie fryzury czy garderoby w niezmienionym stanie. Jest to szczególnie istotne dla osób wybierających się na spotkania biznesowe bądź przyjęcia czy bale.
Parasole produkowane w początkach dwudziestego pierwszego wieku mają być odpowiedzią na zapotrzebowania klientów. W związku z tym są one produkowane w wielu wzorach, wielkościach, fasonach oraz znajdują się w wielu półkach cenowych.
Podsumowując – parasol stał się już stałym elementem mody i trudno wyobrazić sobie dom bez choćby jednej jego sztuki. Jeśli chodzi o wybór jest on praktycznie nieograniczony co zadowoli nawet najbardziej wybrednych.
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem odzieżowym The Avenue.
Artykuł sponsorowany