Klarowny schemat jak rozszerzać dietę niemowlaka. Prościej już się nie da!
Każda mama, bez względu na to, czy karmi piersią, czy butelką, staje w końcu przed tym wyzwaniem. Jak wprowadzić do diety malucha nowe produkty? Niestety, często informacje, których udzielają lekarze, czy rady, które można przeczytać w książkach i internecie są sprzeczne. Jak rozszerzać dietę niemowlaka Mamy najnowsze wytyczne!
Najnowsze zalecenia zgodne są z zasadami żywienia zdrowych niemowląt opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEFu. Przede wszystkim: nowe pokarmy nie powinny mieć wpływu na karmienie mlekiem. Dziecko karmi się na żądanie i do pierwszego roku życia stanowi podstawę żywienia dziecka. Dlatego zwłaszcza jeśli karmimy piersią, nowości oferujemy dodatkowo. Nowe wytyczne w dużej mierzę zdają się na intuicję rodziców i… apetyt dziecka. To rodzice muszą wiedzieć, co i kiedy można podać dziecku, a czego nie wolno, ale to ono decyduje ile zje.
Kiedy zacząć?
Pokarmy stałe zaleca się wprowadzać do diety malucha po ukończeniu 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia (między 5. a 7. miesiącem życia). Dzieci karmione mlekiem mamy zaleca się karmić wyłącznie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia. Pierwsze sygnały gotowości do rozszerzania diety wysyła dziecko. Jeśli potrzebuje więcej karmień i nie jest to związane z ząbkowaniem, ani chorobą, jeśli interesuje się tym, co jedzą inni członkowie rodziny, jeśli bierze jedzenie do ręki i wkłada do buzi, to najwyraźniej już czas spróbować czegoś nowego. Często zaleca się, żeby rozszerzać dietę dzieciom, które w miarę stabilnie siedzą.
Od czego zacząć?
Ważna zasada pozostaje niezmienna: wprowadzamy jeden nowy produkt nie częściej niż raz na trzy dni. W takim czasie powinna się ujawnić nietolerancja lub alergia, jeśli dziecko jakąś ma (można to poznać po wysypce, czerwonych plamach lub biegunce). W pierwszych dniach rozszerzania diety dziecko może zjeść niewiele, czasem spróbuje trochę z łyżeczki i zaciska usta. To normalne. Następnego dnia trzeba spróbować jeszcze raz, ale nigdy nie należy zmuszać dziecka do jedzenia. Jeśli rozszerzasz dietę korzystając ze słoiczków pamiętaj, że w lodówce zachowują świeżość do 48 h.
Krok po kroku
Tak w dużym uproszczeniu mógłby wyglądać schemat pierwszych siedmiu tygodni rozszerzania diety. Po tym czasie organizm malucha jest już przygotowany na więcej i można testować nowe dania:
- tydzień: warzywo (marchewka albo dynia)
- tydzień: znane warzywo + ziemniaki
- tydzień: znane warzywo + ziemniaki, na deser mus owocowy (jabłko lub gruszka)
- tydzień: znane warzywo + mięso, na deser znany mus owocowy
- tydzień: znane warzywo + produkt zbożowy, na deser znany mus owocowy
- tydzień: znane warzywo + nowe warzywo + produkt zbożowy na zmianę z mięsem, na deser znany mus owocowy
- tydzień: jak w tygodniu 6 + kaszka ryżowa na jeden z posiłków
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/9/1861-rozszerzanie-diety-niemowlaka-karmionego-butelka
Smacznego!
Materiały prasowe