Mleczna spiżarnia – jak pobudzić laktację?

Maluszek korzysta z dobrodziejstw Twojej mlecznej spiżarni, naturalnie pobudzając laktację. U niektórych kobiet produkcja mleka w gruczołach mlekowych bywa jednak niewystarczająca lub też dziecko nie potrafi uchwycić brodawki czy efektywnie ssać. Podpowiadamy, jak pobudzić laktację i odciągać pokarm. 

Pierwsze dni po porodzie bywają trudne dla świeżo upieczonych mam. Zdarza się, że problemy z laktacją uniemożliwiają karmienie dziecka w sposób naturalny. Wówczas odciągnięcie mleka to jedyny sposób, aby zapewnić maluszkowi najlepszy z możliwych pokarmów.

Jak pobudzić laktację?

Zaopatrzenie mlecznej spiżarni to dobre rozwiązanie dla wszystkich pań, które planują niedługo po porodzie wrócić do pracy lub na studia. Jeśli jednak maluszek ssie pierś prawidłowo, a produkcja mleka wciąż jest niewystarczająca, spróbuj pobudzić laktację, odciągając pokarm w przerwach między karmieniami.

Jak efektywnie odciągać pokarm, aby pobudzić laktację?

  • Wybierz moment, w którym jesteś wypoczęta i czujesz, że Twoje piersi są pełne mleka, najlepiej rano lub przedpołudniem.
  • Przed rozpoczęciem odciągania pokarmu weź ciepły prysznic lub połóż na piersi ciepły okład.
  • Zrelaksuj się i przyjmij wygodną pozycję. Wypij szklankę wody. Twoje nastawienie ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie! Stres, pośpiech i napięcie będą skutecznie utrudniać odciągnięcie pokarmu.
  • System 77 55 33 – to nie numer alarmowy, a sześć cyferek doskonale znanych wszystkim karmiącym mamom. Odciąganie pokarmu w systemie 7 minut z jednej piersi, 7 minut z drugiej, 5 minut z jednej, 5 minut z drugiej oraz 3 minuty z jednej i 3 minuty z drugiej zwiększa produkcję mleka.
  • Do dzieła! Chwyć pierś jedną ręką w taki sposób, aby kciuk był na górze, a pozostałe palce obejmowały pierś od dołu. Kilkukrotnie delikatnie uciśnij pierś. Ułóż palce na otoczce brodawki. Przysuwaj je do siebie i delikatnie dociskaj w głąb piersi oraz w kierunku klatki piersiowej, pobudzając przewody mleczne. Nie ciągnij za brodawkę. Powtórz, uciskając inny fragment piersi.
  • W sytuacji, gdy Twoje maleństwo urodziło się zbyt wcześnie i nie potrafi jeszcze samodzielnie ssać, konieczne będzie pobudzanie piersi poprzez odciąganie pokarmu przynajmniej osiem razy na dobę, co 2-3 godziny w ciągu dnia oraz co najmniej raz w nocy.

Ręcznie czy elektrycznie?

Mimo że do odciągnięcia pokarmu z piersi wystarczy wyłącznie odrobina wprawy, to wiele mam decyduje się na zakup lub wypożyczenie laktatora.  Laktator elektryczny jest nie tylko wygodniejszy w użyciu, ale także umożliwia odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie.

Share