Klarowny schemat jak rozszerzać dietę niemowlaka. Prościej już się nie da!

Każda mama, bez względu na to, czy karmi piersią, czy butelką, staje w końcu przed tym wyzwaniem. Jak wprowadzić do diety malucha nowe produkty? Niestety, często informacje, których udzielają lekarze, czy rady, które można przeczytać w książkach i internecie są sprzeczne. Jak rozszerzać dietę niemowlaka Mamy najnowsze wytyczne!

Najnowsze zalecenia zgodne są z zasadami żywienia zdrowych niemowląt opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEFu. Przede wszystkim: nowe pokarmy nie powinny mieć wpływu na karmienie mlekiem. Dziecko karmi się na żądanie i do pierwszego roku życia stanowi podstawę żywienia dziecka. Dlatego zwłaszcza jeśli karmimy piersią, nowości oferujemy dodatkowo. Nowe wytyczne w dużej mierzę zdają się na intuicję rodziców i… apetyt dziecka. To rodzice muszą wiedzieć, co i kiedy można podać dziecku, a czego nie wolno, ale to ono decyduje ile zje. 

Kiedy zacząć?

Pokarmy stałe zaleca się wprowadzać do diety malucha po ukończeniu  17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia (między 5. a 7. miesiącem życia). Dzieci karmione mlekiem mamy zaleca się karmić wyłącznie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia. Pierwsze sygnały gotowości do rozszerzania diety wysyła dziecko. Jeśli potrzebuje więcej karmień i nie jest to związane z ząbkowaniem, ani chorobą, jeśli interesuje się tym, co jedzą inni członkowie rodziny, jeśli bierze jedzenie do ręki i wkłada do buzi, to najwyraźniej już czas spróbować czegoś nowego. Często zaleca się, żeby rozszerzać dietę dzieciom, które w miarę stabilnie siedzą.

Od czego zacząć?

Ważna zasada pozostaje niezmienna: wprowadzamy jeden nowy produkt nie częściej niż raz na trzy dni. W takim czasie powinna się ujawnić nietolerancja lub alergia, jeśli dziecko jakąś ma (można to poznać po wysypce, czerwonych plamach lub biegunce). W pierwszych dniach rozszerzania diety dziecko może zjeść niewiele, czasem spróbuje trochę z łyżeczki i zaciska usta. To normalne. Następnego dnia trzeba spróbować jeszcze raz, ale nigdy nie należy zmuszać dziecka do jedzenia. Jeśli rozszerzasz dietę korzystając ze słoiczków pamiętaj, że w lodówce zachowują świeżość do 48 h.

Krok po kroku

Tak w dużym uproszczeniu mógłby wyglądać schemat pierwszych siedmiu tygodni rozszerzania diety. Po tym czasie organizm malucha jest już przygotowany na więcej i można testować nowe dania:

  1. tydzień: warzywo (marchewka albo dynia)
  2. tydzień: znane warzywo + ziemniaki
  3. tydzień: znane warzywo + ziemniaki, na deser mus owocowy (jabłko lub gruszka)
  4. tydzień: znane warzywo + mięso, na deser znany mus owocowy
  5. tydzień: znane warzywo + produkt zbożowy, na deser znany mus owocowy
  6. tydzień: znane warzywo + nowe warzywo + produkt zbożowy na zmianę z mięsem, na deser znany mus owocowy
  7. tydzień: jak w tygodniu 6 + kaszka ryżowa na jeden z posiłków

 Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/9/1861-rozszerzanie-diety-niemowlaka-karmionego-butelka

Smacznego!

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Podpowiadamy, jak pobudzić laktację i odciągać pokarm.