Dlaczego osoby z chorobami kardiologicznymi powinny uprawiać sport?
Nie od dziś wiadomo, jak ważny powinien być sport w naszym życiu. Nie da się ukryć, że coraz więcej dolegliwości ma związek z brakiem aktywności ruchowej. Szczególnie osoby cierpiące na ChNS (Choroby Sercowo – Naczyniowe) są bardziej narażone na kolejne powikłania czy problemy zdrowotne. Dlatego powinny poświecić kilkanaście minut dziennie na aktywność fizyczną? Jaki sport wybrać, gdy ktoś zmaga się ze schorzeniami kardiologicznymi?
Uszczerbek na zdrowiu nie wyklucza aktywności
Panuje przekonanie, że gdy ktoś ulega wypadkowi lub choruje przewlekle, nie powinien uprawiać sportu. To bardzo błędne myślenie. Jednak nie od dziś wiadomo, że osoby zachowujące odpowiednią aktywność fizyczną mogą dłużej cieszyć się zdrowiem. Ruch pozwala zachować im energie na każdy dzień, tym samym wzmacnia ich organizm. W takim przypadku nie ma znaczenia czy ktoś cierpi na jakąś chorobę czy jest nie w pełni sprawny. Sport wpływa na naszą koordynacje, poprawia sprawność ruchową, a także ma pozytywny wpływ na naszą psychikę.
Dlaczego ćwiczenia dla sercowców są tak ważne?
Choroby układu krążenia, w tym choroby serca mają związek z trybem naszym życia. Często wynikają z różnych zaniedbań. Zła dieta, szkodliwe dla zdrowia nałogi jak np. palenie papierosów czy picie dużej ilości alkoholu. Brak aktywności fizycznej. To wszytko wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. W rezultacie dochodzi do zawału serca lub udaru mózgu. Rehabilitacja w takiej sytuacji, często polega również na wprowadzaniu coraz większych obciążeń fizycznych. Dlatego już od dziś warto wprowadzić aktywność fizyczną do naszego życia!
Jaką aktywność fizyczną wybrać?
Do popularnej formy sportu dla sercowców zalicza się przede wszystkim jazdę na rowerze. Jest to łatwa i bezproblemowa dyscyplina. Jest jedną z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej, którą można wykonywać bez względu na wiek. Nie naraża nas na duży wysiłek – to ważne, aby w początkowym etapie przygody ze sportem nie naraża się na duże obciążenia. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą czy rehabilitantem. Udzielą oni dodatkowych wskazówek, jak dbać o zdrowie wybierając konkretną dyscyplinę sportu.
Rezultaty ćwiczeń dla sercowców
W 2004 i 2005 roku opublikowano interesujące wyniki badań dotyczące wpływu sportu na stan zdrowia osób z problemami kardiologicznymi przez prof. Taylor i Leon. Zespól ten zaobserwował, zastosowana aktywność fizyczna w chorobie sercowej. Wg ich badań przy aktywności fizycznej zmniejsza się ryzyko zgonu o 20%, a zgonu sercowego o 26%.
Światowa Organizacja Zdrowia od dawana zaleca, aby w wieku między 18. a 65. rokiem systematycznie uprawić sport. Wg zaleceń WHO wystarczy 30 minut, przez 5 dni w tygodniu. Dla bardziej zaawansowanych osób zaleca intensywną aktywność fizyczną przez przynajmniej 20 minut, przez 3 dni w tygodniu. WHO zaznacza także, że można aktywność podzielić na czas i różne bloki od 10 minut.
Kinezyterapia dla sercowców
Leczenie ruchem to rewelacyjny sposób rehabilitacji osób z powikłaniami kardiologicznymi, wadami serca, niewydolnością serca czy nadciśnieniem tętniczym krwi. Jej zastosowanie jest poprzedzone szerokim wywiadem, dotyczącym oceny stanu zdrowia pacjenta. Sposobu leczenia farmakologicznego i rodzaju dawkowania aktywności fizycznej. Pozwala to dobrać odpowiednie ćwiczenia dla sercowców i ich natężenie.
Choroby serca nie wykluczają ze sportu
Chociaż trening o nadmiernym obciążeniu jest niewskazany dla osób po incydentach sercowych, warto umiejętnie dawkować aktywność ruchową, by poprawić jakość swojego zdrowia i życia. Często wystarczy krótki, spokojny spacer, lub kilka prostych ćwiczeń w domu. Korzyści wynikające z regularnego uprawiania sportu w przypadku takich osób, są nieocenione i znacznie poprawiają stan zdrowia pacjentów. Dobrze jest wybrać dyscyplinę dopasowaną do swoich potrzeb. https://cotozachoroba.pl/encyklopedia-chorob/witaminy/
Artykuł sponsorowany