Bezpieczne usługi kosmetyczne w czasie pandemii
Od 1 kwietnia zamknięto około 100 tys. salonów kosmetycznych z tzw. branży beauty. Zastanawiasz się, kiedy ich działanie zostanie wznowione? Otwarcie salonów zaplanowano w trzecim etapie zmniejszania obostrzeń. Jak szybko to nastąpi? Czy działanie salonów kosmetycznych w czasie trwania pandemii może być bezpieczne?
Usługi kosmetyczne w czasie pandemii
Wiele osób, zatrudnionych w branży beauty straciło możliwość zarabiania pieniędzy – salony kosmetyczne, SPA, studia masażu, tatuażu pozostają zamknięte. Wiele małych biznesów zbankrutowało, inne starają się przetrwać ten trudny czas i przygotowują swoje salony do otwarcia, dbając o wyposażenie ich w niezbędne do zapewnienia klientom akcesoria. Przedsiębiorcy narzekają, że tarcza antykryzysowa sama w sobie nie jest w stanie im pomóc – nie rozwiązuje żadnych problemów, takich jak np. wysokie opłaty za czynsz.
Jak bezpiecznie pracować w czasie pandemii?
Na rynku pojawiają się specjalne oferty produktów, które odpowiadają na zapotrzebowanie branży beauty – osłona z pleksi na biurko to idealny sposób, by zachować bezpieczną odległość od klientki oraz zapewnić odpowiednią ochronę. Zastanawiasz się – jak higienicznie pracować w czasie pandemii?
Eksperci proponują wiele rozwiązań, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo klientom w salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Najważniejszym punktem jest prawidłowa organizacja przestrzeni – należy określić punkty styku oraz usunąć zbędne elementy wystroju. Ważne jest także zapewnienie dwumetrowego odstępu między poszczególnymi stanowiskami, dbałość o wentylację oraz wyposażenie salonu w specjalny pojemnik na zużyte maseczki i rękawiczki. Zdaniem specjalistów z salonu powinny także zostać usunięte papierowe wydania magazynów do czytania. Zmiany powinny także być odpowiednio wcześniej zasygnalizowane klientom.
Nowa rzeczywistość w branży beauty
Obecnie trwają przygotowanie do otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Rząd nakłada na wspomniane instytucje nowe zasady funkcjonowania. Po pierwsze, wizytę trzeba będzie umawiać przez internet. Do salonu będą wpuszczane jedynie osoby zdrowe – przed wejściem będzie mierzona temperatura. W pomieszczeniach należy zachowywać odstęp 1,5 m między klientami, dlatego też zlikwidowane zostaną poczekalnie. Obowiązkiem będzie noszenie rękawiczek i maseczek, zarówno u klientów, jak i u pracowników. W salonach będzie obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych.
Nowe zasady powinny być także wywieszone w widocznym miejscu, aby regulamin był dobrze znany zarówno klientom, jak i pracownikom. Dobrze także umieścić informację, że to personel wpuszcza do salonu odpowiednią liczbę klientów, co pozwoli przestrzegać nałożonych na przedsiębiorców obowiązków i zaostrzeń.
Pleksi na biurko to rozwiązanie, które jest zalecane do zastosowania w przypadku wszystkich salonów kosmetycznych. Pomoże ograniczyć kontakty między klientami a pracownikami oraz zachować bezpieczną odległość.
Przed otwarciem salonów, właściciele salonów powinni zapoznać się z dokładnymi zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tylko wówczas miejsca te będą bezpieczne dla pracowników i klientów.