Fotowoltaika na gruncie w praktyce!
Fotowoltaika to jedna z najlepszych dostępnych alternatyw dla ciągle rosnących cen prądu i braku niezależności energetycznej. Niestety nie zawsze można ją zainstalować na dachu. Jest na to jednak proste rozwiązanie. I jeśli nasz dach nie pozwala nam na montaż fotowoltaiki, możemy zdecydować się na panele fotowoltaiczne na gruncie. Jak to wygląda w praktyce?
Panele fotowoltaiczne na gruncie
Zdarza się, że dach budynku czy domu, który ma być podłączony do instalacji fotowoltaicznej, nie pozwala na mocowanie paneli fotowoltaicznych. Wtedy dostępną i nadal w pełni efektywną formą montażu paneli jest fotowoltaika na gruncie. W takiej sytuacji stawiana jest specjalna konstrukcja naziemna, na której układane są panele. Co ważne, montaż paneli na gruncie może przynieść lepszą wydajność, jeśli np. dzięki temu ogniwa będą postawione w miejscu o efektywniejszej ekspozycji słonecznej, niż miałoby to miejsce przy instalacji paneli na dachu.
Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne
Wielu inwestorów zastanawia się, jak wygląda konstrukcja pod panele fotowoltaiczne i czy taka instalacja jest bezpieczna. Jest to zrozumiała obawa, jednak nie ma ona żadnych podstaw w rzeczywistości, ponieważ fotowoltaika na gruncie jest równie bezpieczna, jak ta zainstalowana na dachu. Można nawet powiedzieć, że jest nawet praktyczniejsza, ponieważ mamy do niej o wiele swobodniejszy dostęp, dlatego wszelkie działania konserwacyjne czy nawet mycie paneli fotowoltaicznych można wykonać o wiele szybciej i prościej.
Ile kosztuje fotowoltaika na gruncie?
Kwestia kosztów fotowoltaiki na gruncie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim najważniejsza jest tutaj wielkość całej instalacji, czyli głównie liczba paneli. Do tego dochodzi także rodzaj samych paneli. Najlepsze panele fotowoltaiczne będą droższe, ale przy tym będą zapewne trwalsze, a ich wydajność i sprawność lepsza. Sama konstrukcja ma najczęściej postać stalowego stelaża i nie jest czymś bardzo drogim. Trzeba ją jednak przywieźć i postawić, a to generuje dodatkowe koszty. W ogólnym rozrachunku różnica ta nie powinna jednak być zbyt duża. W tym przypadku najlepiej jest zrobić indywidualną wycenę.
Instalacja fotowoltaiczna opinie
O tym, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się niezwykle pozytywną opinią świadczyć może to, jak wiele w ostatnim czasie ich powstaje. Inwestując w tego typu rozwiązanie, zyskać można nie tylko obniżone rachunki za prąd, ale także niezależność energetyczną. A co ważne, dofinansowanie, jakie można aktualnie dostać na fotowoltaikę, znacznie optymalizuje koszt całej inwestycji, co często skraca okres jej zwrotu do zaledwie kilku lat.
Artykuł sponsorowany