Manometria przełyku – wskazania, przebieg i przygotowanie do badania

Manometria przełyku bada kurczliwość mięśni przełyku i pozwala stwierdzić, czy u pacjenta występuje zaburzenie motoryki przełyku. Warto podkreślić, że badanie diagnostyczne pozwala zbadać nie tylko wadliwą czynność zwieracza przełyku, ale również części brzusznej. Zostałeś skierowany na badanie i nie wiesz, na co się przygotować? W artykule wyjaśniamy, jakie są wskazania, przebieg i zalecenia przed manometrią przełyku.

Wskazania i przeciwskazania do manometrii przełyku

Manometria przełyku jest badaniem diagnostycznym tzw. wysokospecjalistycznym, dlatego wykonywane jest zazwyczaj po wstępnej diagnostyce, która nie przyniosła oczekiwanych przez lekarza odpowiedzi, np. endoskopii bądź badaniu radiologicznym. Stosuje się ją do diagnozy:

  • przyczyny bólu podczas przełykania,
  • zaburzeń przełykania (dysfagii),
  • zaburzeń motoryki przełyku, np. achalazji,
  • bólu w klatce piersiowej,
  • choroby refluksowej,
  • chorób ogólnoustrojowych zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym.

Przeciwskazaniem do manometrii przełyku może być:

  • brak współpracy ze strony pacjenta,
  • podejrzenie zmiany nowotworowej zlokalizowanej w okolicach przewodu pokarmowego,
  • niedrożność jamy nosa lub przełyku,
  • nieustabilizowana choroba wieńcowa,
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Więcej informacji dotyczących badania uzyskasz na stronie: waskoczopnik.pl

Manometria przełyku – jak się przygotować do badania gastrologicznego?

Manometria przełyku to badanie przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Lekarz aplikuje aerozol lub żel znieczulający na błonę śluzową nosa i gardła, a następnie wprowadza przez nos do żołądka małą, elastyczną sondę. Warto podkreślić, że niewielkie rozmiary aparatury sprawiają, że badanie nie jest bolesne, ale może wystąpić lekki dyskomfort w nosie lub gardle, a także łzawienie oczu i odruch wymiotny. Po założeniu sondy badany kładzie się na plecach, a specjalista dokonuje pomiarów ciśnienia.

Przed badaniem należy powstrzymać się przed przyjmowaniem jedzenia i picia przez co najmniej 6 godzin. Lekarz zapyta chorego o listę przyjmowanych leków, ponieważ niektóre z medykamentów również należy odstawić przed badaniem. Cały zabieg trwa około 30 minut.

Gdzie wykonać manometrię przełyku we Wrocławiu?

Potrzebujesz wykonać manometrię przełyku i szukasz sprawdzonego specjalisty, przyjmującego we Wrocławiu? Zgłoś się do gabinetu dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik, dietetyczki i specjalistki od chorób wewnętrznych. Odwiedź stronę i zarejestruj się na badanie telefonicznie (także SMS) lub wysyłając wiadomość e-mail.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Czy jednak można liczyć na ich działanie i jak właściwie…