Leczenie pokrzywki przewlekłej – trwają badania nad nowym lekiem!
Bąble, intensywne swędzenie i pieczenie skóry – to najczęstsze objawy, na które skarżą się chorujący na pokrzywkę przewlekłą. Ta podstępna choroba wywraca świat pacjentów do góry nogami, powodując wstyd, problemy w szkole i pracy oraz w kontaktach z bliskimi. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, zgłoś się do prowadzonych przez Klinikę Ambroziak badań klinicznych nad nowym lekiem i pozbądź się pokrzywki przewlekłej ze swojego życia!
Pokrzywka – objawy oraz rodzaje
Szacuje się, że 20% populacji prędzej czy później zachoruje na chorobę skóry zwaną pokrzywką. Najbardziej widocznym objawem pokrzywki są wypukłe białe bąble otoczone zaczerwienieniem, które swoim wyglądem przypominają zmiany powstałe po kontakcie skóry z pokrzywą. U blisko połowy chorych pojawiają się także tzw. obrzęki naczynioruchowe w obrębie np. ust, powiek, rąk czy stóp. Pacjenci skarżą się również na przykry świąd oraz pieczenie skóry. A gdy dodamy do tego inne objawy poza tymi skórnymi, m.in. osłabienie, zawroty głowy, uczucie gorąca, nudności i wymioty okazuje się, że pokrzywka to niezwykle dokuczliwa choroba.
Pokrzywka – kiedy jest przewlekła?
Pokrzywka może mieć przebieg ostry, kiedy zmiany na skórze pojawiają się nagle i znikają w przeciągu 6 tyg. lub przewlekły, gdy objawy utrzymują się na skórze ponad 6 tyg. O ile pokrzywkę ostrą najczęściej wywołują alergie lub leki, to czynników powodujących pojawienie się pokrzywki przewlekłej w blisko 80%-95% nie udaje się ustalić. Pozytywną informacją jest to, że na pokrzywkę przewlekłą choruje 1% pacjentów i występuje ona częściej u osób dorosłych niż dzieci. Zauważa się, że dwukrotnie częściej dotyka ona kobiet.
Pokrzywka przewlekła – dyskomfort dla chorujących
Tylko chorzy na pokrzywkę przewlekłą oraz ich otoczenie zdają sobie sprawę, jaki negatywny wpływ ma ona na życie codzienne, szkołę, pracę oraz kontakty z innymi osobami. Pojawiające się nagle na całym ciele swędzące bąble wywołują w chorującym wstyd oraz są częstym tematem dociekań ze strony kolegów ze szkoły czy pracy. Niejednokrotnie chorzy na pokrzywkę przewlekłą muszą tłumaczyć, że nie jest ona chorobą zakaźną.
Leczenie pokrzywki przewlekłej – trwają badania nad nowym lekiem
Leczenie pokrzywki przewlekłej musi być prowadzone pod okiem lekarza, który zaleci odpowiednie leki oraz pomoże ustalić wywołujące ją czynniki. Najczęściej w leczeniu pokrzywki przewlekłej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które niwelują przykry świąd i powodują zanikanie bąbli. Niestety zdarza się, że leki dostępne na rynku nie działają lub mają liczne skutki uboczne. Obecnie w Klinice Ambroziak trwają badania kliniczne nad nowym lekiem w tej chorobie. Aktualnie lekarze poszukują do badań osób, chorych na pokrzywkę przewlekłą, na które nie działają leki przeciwhistaminowe. Chorzy, którzy zakwalifikują się do badania nad lekiem będą mieli zapewniony bezpłatny dostęp do nowego leku, badania diagnostyczne oraz opiekę zespołu medycznego z Kliniki Ambroziak.
Anna Abramowska