Jak skutecznie zwalczyć rybiki w domu. Sprawdzone domowe sposoby i profesjonalne środki na rybiki
Czy zdarzyło Ci się spotkać małe, srebrne, podłużne robaki w łazience, kuchni lub przedpokoju? To rybik cukrowy, kochający ciepło, wilgoć i zacienione, trudno dostępne miejsca. Unikają człowieka jak mogą, dlatego żerują wtedy gdy idziesz spać, przyłapane na gorącym uczynku, po zapaleniu światła, szybko chowają się do swoich kryjówek. Czy rybiki są niebezpieczne? To zależy, pojedyncze osobniki nie przyniosą strat w zdrowiu i rzeczach, jednak ich większa ilość potrafi narobić kłopotu, niszcząc np. książki, papier, tapety czy obrazy, a także zanieczyszczając żywność. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jak w skuteczny sposób zwalczyć rybiki profesjonalną chemią, a także przez domowe sposoby na rybiki.
Jak wygląda rybik cukrowy? Co musisz o nim wiedzieć?
Rybiki to bardzo popularne insekty, występujące zarówno w blokach wielorodzinnych jak i domach wolnostojących. Owady te kochają wilgoć i ciepło, pojawią się wszędzie tam gdzie warunki te zostaną spełnione. Przyjmuje się, że idealną wilgotnością dla rybików jest powyżej 55%. Są bardzo charakterystyczne i raczej ciężko pomylić je z innymi owadami. Rybiki maja ciało w kształcie łezki, podłużne, zakończone długimi czułkami. Mają łuskowaty pancerz o kolorze srebra (stąd wymienna nazwa srebrzyk). Rozmnażają się w mgnieniu oka, składają dziennie do 20 jaj i żyją bardzo długo. Co więcej potrafią przeżyć nawet rok bez jedzenia! Nie są to jednak szkodniki, których ciężko się pozbyć. Wystarczy kilka sprawdzonych domowych sposobów połączyć z dobrą chemią i problem z rybikami rozwiązany.
Czego nie lubią rybiki cukrowe ?
Skoro rybiki lubią wilgoć to analogicznie do tego rybiki odstrasza susza. Boją się również światła, dlatego też po włączeniu go w łazience, szybko uciekają do swoich kryjówek takich jak szczeliny między płytkami podłogowymi, pod prysznic albo wannę, lub pod listwy przypodłogowe. Ponad to rybiki nie przepadają za chłodnymi miejscami. Jeśli macie z nimi problem zmniejszcie na jakiś czas temperaturę w mieszkaniu z 21 stopni na 18. Zobaczycie, że spakują walizki i wyniosą się do ciepłolubnych sąsiadów.
Czym zwalczać rybiki?
Oczywiście, że każdy z nas woli zwalczać rybiki domowymi sposobami, oszczędzając przy tym pieniądze, a także środowisko. Jest to możliwe i o tym poniżej, jednak najszybciej i najskuteczniej zrobimy to przy pomocy środków chemicznych na rybiki. Warto wybrać takie preparaty, które swój efekt utrzymają na dłużej (nie mniej niż 14 dni). Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj preparaty na rybiki działają kontaktowo i żołądkowo i dopiero gdy rybik wyjdzie i będzie miał kontakt ze środkiem chemicznym, zginie od niego. Im dłużej środek będzie na danej powierzchni, tym więcej rybików zginie. Istnieją też metody nie chemiczne, bezpieczniejsze dla nas i dla naszych zwierząt domowych. Mianowicie pułapki feromonowe na rybiki. Ich zadaniem jest zachęcenie owada do wejścia na pułapkę, która jest wypełniona mocnym klejem. Rybik przyklei się do niej i zginie.
Sprawdź polecane przez nas środki na rybiki https://www.sklep.olpest.pl/zwalczanie-rybikow-c-1_2_6.html
Domowe sposoby na rybiki
Nie ma to jak samemu załatwić problem z robalem. Szanujemy to i dlatego przyjmijcie dobre rady od nas. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, ani super drogiego sprzętu. Sprawdź jak łatwo pozbyć się rybików z domu.
- Unikaj tworzenia w swoim mieszkaniu tropikalnej aury – ciepło i wilgotno. Wietrz często mieszkanie, nie susz prania w domu, nie zostawiaj wilgotnych gąbek, ścierek i mopów w łazience bez wyschnięcia. Jeśli masz możliwość zmierzenia wilgotności pomieszczeń, utrzymuj ją na poziomie max 50 %.
- Odstraszaj rybiki zapachem. Rybiki nie znoszą zapachu lawendy, cynamonu lub wanilii. Możesz nasączyć waciki olejkami o tym zapachu i poutykać w zakamarki swojej kuchni i łazienki.
- Dokładnie odkurzaj szczeliny w kuchni i łazience. Zwróć szczególną uwagę na pęknięcia w fugach przy kafelkach, na miejsca za pralką i szafką łazienkową lub pod zlewem w kuchni i za lodówką. Odkurzaj również często listwy przypodłogowe.
- Polecamy zrobić samodzielnie lep na rybiki, do tego posłuży nam niewielkiego rozmiaru kartonik wysmarowany np. miodem. Rybiki powinny wchodzić na kartonik i przyklejać się do lepkiego i smacznego miodku.
- Jeśli możesz sobie pozwolić na wykorzystanie boraksu (środek trujący), tak aby dzieci ani zwierzęta nie miały do niego dostępu, możesz wymieszać łyżkę boraksu z cukrem pudrem i rozsypać go w łazience na fugi kafli podłogowych. Po zjedzeniu tej trutki przez rybiki, zginą w ciągu kilku dni.
Artykuł sponsorowany