Nie tylko w Dniu Kobiet – Zostaw Swój Ślad – Kobietom Ukrainy!
W obliczu okrutnej wojny, w tym roku obchody Dnia Kobiet dla ukraińskich kobiet będą miały zupełnie inny wymiar. Zarówno dla tych, które zostały w ojczyźnie, jak i tych którym udało się uciec, ważniejszy od kwiatów jest sprzęt ochronny, medyczny, środki higieniczne, transport, zakwaterowanie, pomoc socjalna, prawna i psychologiczna. Istotne jest jednak to, aby pomoc ta trafiała precyzyjnie i efektywnie do osób, które jej najbardziej potrzebują. Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia w akcjach pomocowych Fundacja Zostaw Swój Ślad inicjuje nowy ogólnopolski projekt pt. „Kobietom Ukrainy” i uruchamia zbiórkę funduszy na zrzutka.pl!
Tragiczna bohaterka wojny, którą od zawsze była kobieta, jest dziś na pierwszym planie. Kobietom Ukrainy dosłownie i w przenośni wali się świat niezależnie od tego, czy właśnie organizują ucieczkę, starają się ochronić najbliższych czy zostają, by walczyć.
– Organizowanie pomocy dla kobiet i ich dzieci jest wpisane w DNA naszej fundacji. Nie możemy i nie potrafimy być obojętni na cierpienie innych. Dlatego też niesiemy pomoc Kobietom Ukrainy na froncie oraz tym, które muszą uciekać z dziećmi i ludźmi starszymi. Chcemy też okazać im solidarność. Stworzyć dla nich „drugą armię” w Polsce, która stanie za nimi murem. Teraz kluczowe jest to, aby ta pomoc była zorganizowana odpowiedzialnie i mądrze. Wiemy jak to zrobić – podkreśla Paula Rettinger-Wietoszko, prezes Fundacji Zostaw Swój Ślad.
Do Akcji dołącza też coraz szersze grono polskich reporterów, dziennikarzy i autorytetów, którzy oddają swoje głosy wsparcia dla Kobiet Ukrainy. Swój udział potwierdzili min. Agnieszka Holland, Grażyna Torbicka czy prof. Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2015-2021, czy wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Łukasz Pilip, Marek Szymaniak, Iga Dzieciuchowicz, Bożydar Pająk oraz Dorota Borodaj.
Na co zbierane są środki?
-> Kobiety Ukrainy są na froncie jako żołnierki, pielęgniarki wsparcie armii i osób cywilnych. Ponad 20% ukraińskiej armii to kobiety. Część z nich przywozi swoje dzieci do Polski, aby były bezpieczne i wraca do Ukrainy, żeby dalej walczyć. Dla nich Fundacja zbiera fundusze na środki ochrony osobistej, kobiece środki higieniczne oraz materiały opatrunkowe i medyczne.
-> Kobiety Ukrainy uciekają. Jadąc do Polski chronią swoje – i nie tylko swoje – dzieci przed koszmarem wojny. Potrzebują nowego domu, opieki, pomocy materialnej, wsparcia psychicznego, medycznego i codziennej pomocy. Fundacja zbiera fundusze na organizację tej nowej, bezpiecznej przystani.
-> Kobiety Ukrainy z chorymi dziećmi wymagają szczególnej opieki. Dla tej grupy kobiet niezbędny jest specjalistyczny transport, miejsce w szpitalu lub sterylny dom. Ale także stała opieka medyczna, leki czy sprzęt rehabilitacyjny.
-> Kobiety Ukrainy to także osoby starsze. Do Polski trafiają często poważnie chore. Są samotne i zagubione w obcym kraju, w którym muszą teraz zamieszkać. Dotyka je wykluczenie językowe, społeczne, cyfrowe, które oznacza ograniczony dostęp do informacji czy kontaktu
z najbliższymi np. przez Internet. W tym zakresie również potrzebna jest organizacja fachowej pomocy, zorganizowanie sprzętu i edukacji, jak również pomocy medycznej.
Jak można okazać wsparcie Kobietom Ukrainy?
Pomoc Fundacji Zostaw Swój Ślad w realizacji projektu „Kobietom Ukrainy” można okazać poprzez:
-> wsparcie finansowe zbiórki: ,
-> udostępnienie zbiórki znajomym,
-> skorzystanie na Facebooku z nakładki na zdjęciu profilowym z symbolem wsparcia KOBIETOM UKRAINY by akcję rozpropagować,
-> udostępnianie postów Fundacji dedykowanych tej akcji oraz dodawanie w komentarzu słów wsparcia dla Kobiet Ukrainy.
Partnerami akcji są min.: Ardigen S.A., Kancelaria Podniesiński i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Human Signs.