Automatyczna krojownia tkanin – przekonaj się, czy to dobra inwestycja

Wykrawanie materiału jest jednym z podstawowych etapów w każdym zakładzie produkcyjnym zajmującym się odzieżą. W przypadku małych firm proces wykrawania polega na ręcznym przygotowaniu szablonów, naniesieniu ich na materiał oraz wycięciu. W celu usprawnienia działania, w dużych zakładach odzieżowych wykorzystuje się automatyczne urządzenia wykrawające. Sprawdź, jak działa nowoczesna krojownia tkanin i czy to dobra inwestycja.

Automatyczna krojownia – gdzie znajduje zastosowanie taki sprzęt?

Wykrawanie materiału to część pracy, która jest niezbędna podczas produkcji odzieży. Standardowa metoda polegała na manualnym przygotowywaniu poszczególnych wzorów, a następnie ich wykrawaniu z materiału. Automatyczna krojownia znacznie ułatwia to zadanie, szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw. Uprzednio zaprogramowane urządzenie pozwala na uzyskanie w krótkim czasie wielu różnych elementów, które będą wykorzystywane na dalszych etapach produkcji. Cutter stał się podstawowym elementem wyposażenia dużych szwalni oraz wszystkich firm produkujących tekstylia.

Czy krojownia tkanin ułatwia wykrawanie materiału?

Wykrawanie materiału z wykorzystaniem cutterów automatycznych to obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie proces. To dzięki temu urządzeniu połączonemu ze specjalnym oprogramowaniem oraz lagownicą możliwe jest zautomatyzowanie procesu wykrawania materiału. Krojownia jest urządzeniem, które gwarantuje:

  • wysoki poziom powtarzalności wykrawanych kształtów,
  • zachowanie wysokiej jakości każdego wykroju,
  • eliminację błędnego wykroju, o który nietrudno w przypadku ręcznego wykrawania.

Urządzenie do automatycznego wykrawania jest uniwersalne. Oznacza to, że można go wykorzystać z praktycznie każdym rodzajem tkanin. Sprzęt sprawdzi się w sytuacji, kiedy konieczne będzie wycięcie wzorników z dzianin, wkładów odzieżowych, a nawet twardszych materiałów, jak jeans czy skóry.

Automatyczna krojownia tkanin

Automatyczna krojownia – łatwa automatyzacja pracy

System automatycznego wykrawania materiału to wysoce wydajne rozwiązanie, na które decydują się przede wszystkim duże firmy. Każda z przygotowywanych linii jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Głównym elementem prawidłowo prosperującego urządzenia jest dopasowanie oprogramowania. Jest ono niezbędne, aby cała linia produkcyjna do wykrawania mogła działać prawidłowo. Dopasowanie programu do potrzeb firmy umożliwia skrócenie czasu przygotowywania poszczególnych części materiału nawet o 75% w porównaniu z pracą manualną. Nowoczesne programowanie umożliwia projektowanie, stopniowanie szablonów czy ich modelowanie. Wszystkie te czynności wcześniej należały do zadań pracownika. Obecnie wystarczy przygotowanie bazowego projektu, który zostanie wgrany do systemu.

W pełni zautomatyzowana linia produkcyjna zakładu odzieżowego wymaga również wykorzystania urządzenia określanego mianem lagownicy. Sprzęt ten pozwala na układanie poszczególnych warstw tkanin w nakłady. Przygotowany w ten sposób materiał stanowi bazę, z której na kolejnym etapie wycinane będą wcześniej zaprojektowane elementy. Manualne układanie materiału wymagało ogromnego skupienia pracowników, którzy musieli przygotowywać go bardzo precyzyjnie. Dzięki automatyzacji wszystko trwa zdecydowanie krócej i, co ważne, jest łatwiejsze. Lagownica jest wyposażona także w specjalny wałek, przy pomocy którego rozkładany materiał jest wyrównywany, co niweluje możliwość powstania zagnieceń.

Automatyczna krojownia tkanin
Automatyczna krojownia tkanin

Trzecim elementem automatyzacji jest narzędzie główne, czyli cutter. Wykrawanie materiału jest dzięki niemu precyzyjniejsze, co umożliwia obróbkę kilku warstw. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na ilość nakładów, jaką jednocześnie może obsługiwać. Wykorzystanie cutterów to ogromny postęp dla branży odzieżowej. Umożliwia on uzyskanie wysokiej powtarzalności w produkcji przy jednoczesnym zniwelowaniu możliwości pojawienia się błędu w obróbce.

Czym wyróżnia się dobra krojownia tkanin?

Urządzenie do automatycznego wykrawania materiału powinno być dopasowane do zapotrzebowania danej firmy. W praktyce oznacza to konieczność wyboru sprzętu o dostatecznie dużej powierzchni pracy. Następnie należy dopasować szybkość cięcia. Profesjonalne wyposażenie umożliwia cięcie z prędkością nawet do 1500 mm/s. Ważnymi parametrami, które warto uwzględnić podczas wyboru modelu krojowni, jest także dokładność cięcia w materiale i jego maksymalna grubość. Najnowocześniejsze mechanizmy umożliwiają precyzyjne wykrawanie w materiale o grubości do 50 mm. To pozwala na obróbkę większości tkanin dostępnych na rynku.

Ile kosztuje dobra krojownia tkanin?

Przemysłowa krojownia tkanin jest urządzeniem wysoce precyzyjnym i zaawansowanym technologicznie, dlatego jego cena zaczyna się od 60 000 zł za podstawowe urządzenie. Zależnie od zapotrzebowania oraz wymagań firmy możliwe jest nabycie sprzętu o znacznie większej powierzchni cięcia i szybkości wykrawania. Urządzenia te dobierane są jednak indywidualnie, co oznacza, że ich koszt również jest ustalany jednostkowo dla każdego klienta i może wynosić nawet kilka razy tyle, co podstawowy model.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W ciągu ostatnich kilku lat nasze podejście konsumenckie diametralnie zmieniło…