Chrobotek reniferowy – czyli zielona alternatywa w domowym zaciszu [GALERIA]

Ach. Świetnie byłoby mieć to u siebie!„– właśnie w ten sposób często reagujemy na ekskluzywne i oryginalne rośliny, z którymi 'spotykamy’ się tylko w czasopismach, podróżując po świecie, czy natrafiając na nie w internecie lub telewizji. Chrobotek reniferowy – koniecznie musisz go poznać!

A gdyby nowoczesny zielony trend rodem z koła podbiegunowego mógł zajrzeć wprost do Twojego domu?

Czym jest chrobotek reniferowy?

Często jest nazywany mchem, mimo iż z naukowego punktu widzenia, chrobotek reniferowy jest zaliczany do rodziny porostów.  Występuje w wielu miejscach na świecie (mimo, że w każdym z nich może się nieznacznie różnić), szczególnie upodobał sobie północne części półkuli…północnej. Jego nazwa łączy się z faktem, iż ta ciekawa roślina, stanowi przysmak reniferów.

Chrobotek reniferowy

Warto zauważyć, że w niektórych krajach jest objęty ochroną (Polska), a niektórych uprawia się go legalnie na prywatnych polanach (np. Norwegia).

Coraz większą słąwę zyskuje sobie dzięki zastosowaniom w różnego rodzaju aranżacjach. Jest to możliwe dzięki specjalnemu zaimpregnowaniu go zaraz po zbiorach. Chrobotek reniferowy posiada unikalne właściwości, głównym z nich jest brak problemów związanych z jego utrzymaniem. Sprawia, że idealnie nadaje się do ożywienia wnętrz.

Cechy charakterystyczne – Top 10

  1. Impregnacja sprawia, iż chrobotek utrzymuję swą naturalną miękkość, strukturę i zielony, żywy kolor nawet do 10 lat.
  2. Antystatyczność – skarb dla Pań domu! Nasz zielony przyjaciel – tak! tak! – nie zbiera kurzu.
  3. Brak opieki? Dokładnie! Impregnacja sprawia, iż chrobotek nie będzie rósł, nie będzie potrzebował podlewania, ani przycinania. Jedyny wymóg to ochrona przed słońcem i mocną klimatyzacją (jak większość mchów i porostów potrzebuje do życia wilgoci, którą pobiera z powietrza. Jeżeli słońce wysuszy powietrze dookoła niego, chrobotek stanie się twardy i zacznie 'marnieć’ z powodu braku wilgoci).
  4. Jest rośliną antyalergiczną m.in dzięki temu coraz częściej zdarza się nam na niEgo trafić w instytucjach publicznych jak np. W postaci tzw. Zielonych ścian w siłowniach, czy lobby hotelowym.
  5. Wspaniale sprawdza się w roli pochłaniacza dźwięku (predysponuje go do tego, jego charakterystyczna struktura).
  6. Wskaźnik wilgotności! Niezdrowa dla człowieka – i chrobotka – niższa granica wilgotności to 40% (40-60 charakterystyczne dla pomieszczeń domowych). Gdy wilgotność spada poniżej tego progu, chrobotkowi zaczyna jej brakować, przez co twardnieje. To z kolei jest doskonałym sygnałem ostrzegawczym dla użytkownika, że powietrze również dla niego samego jest zbyt suche, czyli niezdrowe.
  7. Świetnie sprawdzi się w ciemnych lub ślepych pomieszczeniach (dzięki impregnacji jedyny warunek dla jego utrzymania, to zachowanie przynajmniej standardowej dla domu wilgotności powietrza).
  8. Filtr powietrza. W związku z jego zapotrzebowaniem na wilgoć, chrobotek reniferowy przy okazji jej wchłaniania, filtruje powietrze. W Skandynawii często nazywany jest antysmogowym chrobotkiem.
  9. Swój żywy kolor, zawdzięcza impregnacji naturalnymi barwnikami, co utrzymuje go w zgodzie z naturą (warto zadbać o certyfikowanych dostawców).
  10. Rośliny w łazience? Dokładnie tak! Dzięki swojej miłości do wilgoci oraz braku zapotrzebowania na słońce, chrobotek idealnie nadaje się na ozdobę do łazienki lub toalety. Szczególnie, gdy jego żywa zieleń, kontrastuje się z szarą, betonową doniczką – połączenie ze wszystkich stron przepiękne! [gm album=369]

Chrobotek jest oryginalnym EKO pomysłem na prezent dla bliskich, ale i nas samych.  Oprócz zaskoczenia, zdejmie z obdarowanej osoby wszelkie obowiązki co do opieki. Z tego względu jest rewelacyjny nawet dla tych, którzy mówią o sobie „Nie mam ręki do roślin” – od dziś możecie odpowiedzieć: „Nie musisz!”.

Odwiedź na Facebooku: https://www.facebook.com/Loveplants-270876033747415/

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Odpowiednie skarpety poprawiają efektywność koszykarza. Jednocześnie skutecznie chronią przed kontuzjami.