Co ma wpływ na rozwój płodowy dziecka?
Gdy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży, to zaczynamy wyobrażać sobie, jakie będzie nasze dziecko. Już w momencie poczęcia, czyli połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, dziecko otrzymuje zestaw indywidualnych dla siebie cech, na które nie mamy większego wpływu. Natomiast czas, gdy dziecko rozwija się w naszym brzuchu, jest kluczowy dla jego dalszego rozwoju. Istnieją czynniki, które mają niepodważalny wpływ na jego rozwój – o jakie chodzi?
Dieta mamy
To, co zjada przyszła mama, ma ogromny wpływ na rozwój płodowy dziecka. Przede wszystkim decyduje o jego masie urodzeniowej, a także ma znaczący wpływ na rozwój narządów, metabolizm, odporność, a nawet na zdolności poznawcze dziecka. Apetyt w ciąży jest kwestią bardzo indywidualną – jedne kobiety jedzą za dwoje, a inne odczuwają sporą niechęć do niektórych potraw i produktów spożywczych. Warto słuchać swojego organizmu, ale koniecznie jest także spożywanie posiłków, które dostarczą mamie i dziecku witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. To dlatego właśnie lekarze zalecają spożywanie kwasu foliowego i innych witamin, ponieważ obawiają się, że w diecie matki może być ich niewystarczająca ilość, a to może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu, a nawet prowadzić do groźnych wada, np. rozszczepu kręgosłupa. Warto więc spożywać warzywa i owoce, a także wartościowe białko i zdrowe tłuszcze, dania natomiast powinny być lekkostrawne.
Używki
Dieta przyszłej mamy powinna być całkowicie pozbawiona takich produktów jak alkohol – ma on bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka w łonie matki – swobodnie przedostaje się przez łożysko, co skutkuje tym, że dziecko staje się tak samo pijane jak matka. Ponadto regularne spożywanie alkoholu w ciąży może przyczynić się do poważnych wad płodu, a nawet przedwczesnego porodu. Dziecko może być narażone na zaburzenia poznawcze, zaburzenia zachowań, które objawiają się już po narodzinach, a także w trakcie dalszego rozwoju, a nawet uszkodzenia mózgu. Podobnie sprawa wygląda z papierosami – zwiększają ryzyko wad rozwojowych, a także podwajają ryzyko przedwczesnego porodu oraz śmierci dziecka w pierwszym roku życia. Przyszłe mamy powinny także ograniczyć spożywanie kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę.
Kosmetyki
Produkty do pielęgnacji ciała mogą zawierać składniki aktywne, które przenikają przez łożysko i tym samym mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka w łonie matki. Przede wszystkim przyszłe mamy powinny unikać takich składników w kosmetykach jak retinoidy, olejki eteryczne, parabeny, kwas salicylowy, triclosan, kwasy AHA, a także kofeina. Jakich jeszcze warto unikać? – Sprawdź na stronie mediprint.pl.
Czynniki środowiskowe i stres
Na rozwój płodowy dziecka mają również wpływ czynniki środowiskowe, takie na przykład jak zanieczyszczone powietrze, dlatego kobieta w ciąży powinna unikać przebywania w miejscach szczególnie zanieczyszczonych, np. dymem i spalinami. Ponadto warto unikać sytuacji stresujących, ponieważ długotrwały stres, również może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka w łonie matki.
Artykuł sponsorowany