Czy opłaca się pracować za granicą?
Pracę za granicą wybiera wielu Polaków. Liczą, że wyjazd poza Polskę pozwoli lepiej zarabiać i żyć w większym komforcie. Najwięcej Polaków na emigrację zarobkową zdecydowało się zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej, kiedy to zachodnie kraje otworzyły dla nas swoje rynki pracy. Wtedy to przelicznik euro na złotówkę był bardzo dobry, a za granicą można było się „dorobić”. Jak jest dziś? Czy nadal opłaca się wyjeżdżać do pracy np. do Niemiec?
Praca w Niemczech – czy to jeszcze się opłaca?
Ze względu na bliskość, duży rynek pracy oraz docenienie przez niemieckich pracodawców wielu Polaków decyduje się na emigrację zarobkową za Odrę. Według niemieckich danych rządowych, pod koniec 2020 roku w Niemczech mieszkało 866 690 Polaków. Patrząc na minimalne wynagrodzenie w Niemczech (obecnie wynosi 12 euro brutto za godzinę) zarabiają oni lepiej niż w Polsce.
Trzeba jednak pamiętać, że wyższe zarobki nie oznaczają, że praca jest opłacalna. Pod uwagę trzeba bowiem brać to, że życie w Niemczech jest znacznie droższe niż nad Wisłą. Więcej trzeba zapłacić za wynajem mieszkania, produkty spożywcze, transport, usługi, rozrywki. Pracownicy niższego szczebla są więc zmuszeni do zrezygnowania z wielu rozrywek i wygód. Z niższym standardem życia muszą pogodzić się też ci, którzy chcą zarabiać pieniądze, które później posłużą w Polsce np. na zakup mieszkania czy założenie firmy.
Praca w Niemczech – jak minimalizować koszty życia?
Chcąc odłożyć z pracy z Niemczech warto pomyśleć o tym, jak ograniczyć koszty życia. W najlepszej sytuacji będą osoby, których zatrudnienie połączone jest z wyżywieniem i zakwaterowaniem np. opiekunki osób starszych. Przez pracodawcę mają one zapewnione miejsce zamieszkania, wyżywienia, a pracując legalnie na umowę o pracę – opiekę zdrowotną, ubezpieczenie.
Dodatkowo poradnik dla opiekunek z opieka.felizajob.pl/blog/ podpowiada, jak tanio znaleźć transport z Polski do Niemiec (i w drugą stronę), a także tanio żyć na zachodzie. Z publikowanych porad skorzystać mogą też przedstawiciele innych zawodów, którzy szukają wskazówek dotyczących robienia tanich zakupów czy oszczędnego przemieszczania się po kraju.
Gdzie opłaca się pracować w Niemczech?
Aby praca w Niemczech była opłacalna, warto szukać zatrudnienia w landach z niskim bezrobociem np. Bawarii, Baden-Wurtembergii, Rhinelad-Palatinae i Hesse. W nich znalezienie pracy będzie prostsze, a pensje wyższe.
Dobrym wyborem będzie też podjęcie zatrudnienia w miejscach, gdzie koszty życia są niższe np. w Bawarii wynajem kawalerki kosztuje 300-500 euro, natomiast w Berlinie już 7000-800 euro. Chcąc zmniejszyć koszty życia lepiej więc wybierać mniej wielkomiejski region.
Artykuł partnera