Dobór soczewek kontaktowych – na co zwrócić uwagę?

Dobór soczewek kontaktowych – na co zwrócić uwagę?

Jakimi kryteriami kierować się przy doborze soczewek kontaktowych? I jak z tylu dostępnych produktów wybrać te najbardziej właściwe? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie szkieł korekcyjnych. Wiele osób cierpiących na różne wady wzroku zastanawia się co wybrać okulary czy soczewki. Większość z nich decyduje się na to drugie rozwiązanie, ponieważ jest dużo wygodniejsze. Jednak wybór soczewek nie jest wcale taki prosty, jakby się wydawało. Szkła korekcyjne muszą być bowiem idealnie dobrane do dysfunkcji wzroku. 

Okulary czy soczewki?

Okulary często są ważnym elementem stylizacji i odpowiednio dobrane na pewno poprawiają jakość widzenia. Ale na tym lista ich zalet się kończy. W codziennym użytkowaniu wcale nie są wygodne, ponieważ mogą zsuwać się z nosa, a przy mocniejszym ruchu spadać i potłuc się. Największe problemy sprawiają w okresie jesienno-zimowym, kiedy często mokną i parują. Jeżeli nosisz okulary, musisz ciągle pamiętać o zabieraniu ze sobą specjalnych chusteczek czyszczących i używać ich w zależności od potrzeby, a to zazwyczaj oznacza, że często. Za sprawą oprawek bardzo ograniczają także pole widzenia, co jest niekomfortowe w wielu sytuacjach. Nie nadają się także do uprawiania dyscyplin sportowych. Wybór jest zatem oczywisty. Najlepsze są soczewki.

Jakie są zalety soczewek?

  • nie parują, nie brudzą się, nie spadają z nosa
  • zapewniają bardzo szerokie i wyraźne pole widzenia
  • idealnie się nadają na każdą pogodę
  • zapewniają bezproblemowe użytkowanie
  • świetnie się nadają do prezentacji makijażu
  • idealne dla osób uprawiających różne dyscypliny sportowe

Badanie wzroku to podstawa

Jeżeli myślisz, że sam dobierzesz soczewki na podstawie wykonanego bezpłatnego badania komputerowego, to niestety bardzo się mylisz. Szkła kontaktowe dopiera tylko i wyłącznie lekarz okulista lub optometrysta i to w oparciu o dokładne, specjalistyczne badanie wzroku. Na jego podstawie specjalista dobierze najbardziej odpowiednie szkła korekcyjne, które zapewnią ci idealną ostrość widzenia i komfort w każdej sytuacji. Szkła korekcyjne mają bowiem różne parametry, takie jak promień krzywizny i średnica soczewki i najmniejsza pomyłka mogłaby narobić większej szkody, niż pożytku, i narazić oczy na dodatkowe problemy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze soczewek?

Rynek oferuje rozmaite warianty soczewek, ponieważ są one przeznaczone do różnych wad wzroku. Sferyczne korygują krótkowzroczność i nadwzroczność, toryczne astygmatyzm, zaś progresywne (multifokalne) służą do korygowania prezbiopii, czyli starczowzroczności. Gdy już dobierzesz szkła korekcyjne, musisz zdecydować, czy chcesz wybrać produkty jednorazowego czy wielokrotnego użytku. Bardzo istotną kwestią jest jakość soczewek. Powinny być one wykonane z lekkiego, przepuszczającego tlen materiału i zapewniać wysoki poziom nawilżenia, eliminujący zjawisko suchego oka. Nie mniej ważna jest odpowiednia ochrona przed szkodliwym promieniowaniem.

Jeżeli chcesz skutecznie chronić swoje oczy przed podrażnieniami i cieszyć się znakomitą jakością widzenia wybierz soczewki marki Acuvue. To wyjątkowe produkty, przeznaczone dla Twoich wyjątkowych oczu.

Artykuł sponsorowany

Share