Czy warto sięgnąć po naturalny błonnik do picia? Sprawdzamy
Błonnik jest włóknem pokarmowym, które nie jest trawione przez ludzki organizm. Samo w sobie nie stanowi źródła cennych substancji odżywczych, ale w żywieniu jest niezwykle ważne. Ma bowiem wiele właściwości, które poprawiają funkcjonowanie organizmu człowieka. Dlaczego warto do swojej diety wprowadzić naturalny błonnik do picia?
Jakie zalety ma naturalny błonnik do picia?
Błonnik pokarmowy przede wszystkim usprawnia pracę jelit, pozwala na regularne wypróżnienia i skutecznie zapobiega zaparciom. Istnieje wiele powodów, dla których warto sięgnąć po błonnik do picia:
– naturalny błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu i zapobiega w ten sposób chorobom układu krążenia,
– błonnik obniża stężenie glukozy we krwi i chroni przed cukrzycą,
– błonnik do picia zmniejsza też ryzyko zachorowania na raka np. żołądka i piersi,
– błonnik zmniejsza uczucia głodu i tym samym wspiera proces odchudzania,
– błonnik pokarmowy pobudza wydzielanie śliny, która chroni zęby przed próchnicą,
– błonnik poprawia też wygląd skóry, włosów i paznokci, nadając im blasku.
Wysokiej jakości naturalny błonnik do picia kupić można bez większego problemu nawet przez internet np. w e-sklepie https://zdrowesmaczki.pl/blonnik-naturalny-1kg-targroch.
Czy błonnik do picia spożywać można bez żadnych ograniczeń?
Zawsze kluczem do sukcesu jest umiar. Błonnik pokarmowy jest potrzebny organizmowi człowieka do prawidłowego funkcjonowania, ale jego nadmiar może być szkodliwy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że błonnik utrudnia wchłanianie witamin i minerałów. Przy jego nadużywaniu przez dłuższy czas rozwinąć się może nawet anemia.
Uważać powinny także kobiety, gdyż nadmiar błonnika może ograniczać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Podobnie jest z lekami obniżającymi cholesterol. Dlatego zaleca się ich spożywanie po około 2 godzinach od posiłku.
Jak należy stosować naturalny błonnik do picia?
Błonnik do picia należy zalać wodą i wypić po około 5 minutach, na około 30 minut przed posiłkiem. Maksymalnie stosować można dwie porcje dziennie – po 2 łyżeczki każda. Aby nieco uprzyjemnić sobie ten proces, błonnik naturalny dodawać można do koktajli, herbaty, jogurtu czy kefiru. Jednocześnie należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody – 1,5l to zupełne minimum. Wynika to z faktu, że nasiona błonnika pokarmowego pęcznieją i wydzielają przy tym sporo śluzu.
Błonnik do picia jest produktem naturalnym, a więc nie ma żadnych specjalnych przeciwwskazań do jego stosowania.
Artykuł sponsorowany