Czy wiesz czym różni się oryginalny szampan od wina musującego?

W świecie alkoholi panuje znaczne rozdrobnienie, nie sposób zliczyć wszystkich odmian i gatunków białej wódki, whiskey czy piwa. Najbardziej skomplikowany jednak jest bezapelacyjnie świat wina – sztuka znana naszej cywilizacji od zarania, która nieustannie ewoluuje i uszlachetnia się.

Jednym z ciekawych typów win dostępnych na rynku są wina musujące. Jak się okazuje, nazbyt często są one mylone z szampanem. Czym różnią się od siebie te alkohole? Sprawdźmy!

Cena wina musującego, a cena szampana

Jeśli Twoje kubeczki smakowe mają status amatora, stojąc przed półką dobrze wyposażonego sklepu, pierwszej selekcji dokonasz wzrokowo. Otóż to, co powszechnie nazywamy szampanem, najczęściej jest właśnie tanim winem musującym, którego cena waha się w przedziale od kilku do kilkunastu złotych. Ceny szampanów oryginalnego pochodzenia zaczynają się od 150 złotych za butelkę, są to jednak zdecydowanie najmniej jakościowe trunki. Doskonały szampan może nas wynieść nawet do kilku tysięcy złotych za butelkę, podczas gdy najcenniejsza butelka na świecie dumnie nosi cenę, przekraczającą milion funtów!

Zaznaczmy, że pomiędzy niskich lotów winami musującymi, a oryginalnymi szampanami plasuje się jeszcze włoskie Prosecco. Ten wyjątkowy typ wina musującego kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za butelkę. Jak widać – różnica w cenie jest ogromna, ale z reguły to ona pozwoli nam stwierdzić czy dostojna butelka w naszych rękach to prawdziwy szampan, czy tylko jego mierna imitacja w postaci musującego wina.

Czy wiesz czym różni się oryginalny szampan od wina musującego?
Czy wiesz czym różni się oryginalny szampan od wina musującego?

Różnica w produkcji wina musującego oraz szampana

Czynnikiem, który sprawił, że wina musujące są mylone z szampanami są oczywiście bąbelki. Nie sposób wyobrazić sobie przecież celebracji ważnych chwil bez lampki pieniącego się alkoholu. Źródło tego charakterystycznego gazu w przypadku obu alkoholi jest inne.

Szampan produkowany jest w oparciu o charakterystyczną metodę fermentacji, która nazwę swoją zawdzięcza Szampanii, regionowi we Francji. To tam właśnie opracowano dwustopniową fermentację. Pierwszy stopień fermentacji przebiega klasycznie. Dodatkowa fermentacja zachodzi już po zabutelkowaniu. To właśnie tam wytwarzają się przyjemne bąbelki oraz wytwarza ciśnienie, które uwalnia z impetem korek.

Szampan jest subtelny i przyjemny w smaku, a zawarty weń gaz jest wyczuwalny w sposób delikatny. Odnaleźć tu można nutę migdałów, pomarańczy i biszkoptu. Bardziej kwiatowe i cytrusowe nuty to cecha włoskiego kuzyna – Prosecco. Takiej głębi smaku próżno szukać wśród win musujących z niskiej półki. Są one bowiem dogazowane dwutlenkiem węgla w sposób sztuczny. Jest to wyczuwalne – pęcherzyki gazu są bardziej agresywne, „szampan” mocniej się pieni i ma bardziej kwaskowy posmak.

Warto dodać, że metoda szampańska wytwarzania alkoholi może być prowadzona nie tylko bezpośrednio w butelce. Drugi stopień fermentacji może zachodzić również w kadziach. Tak właśnie produkowane jest popularne Prosecco.

Artykuł ma jedynie charakter informacyjny. Przygotowany został przez specjalistów ze sklepu online Alkohol-online.pl.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Stworzenie i realizacja wyjątkowego projektu wnętrza mieszkania/domu to olbrzymie wyzwanie,…