Dlaczego boimy się zmiany zawodowej i jak sobie z nią poradzić?

Zmiany, które wymagają Twojej decyzji i konsekwentnego działania, a co więcej mocno przeorganizowują Twoje życie, wywołują strach. Zalicza się do nich niewątpliwie zmiana zawodowa, której towarzyszy mnóstwo obaw i lęków. Możesz się obawiać o stabilizację finansową, czy spełnią się Twoje oczekiwania w stosunku do pracodawcy, jak zostaniesz przyjęta w nowym środowisku, czy poradzisz sobie ze swoimi obowiązkami, czy sprostasz wymaganiom, czy nadajesz się do czegokolwiek innego niż to co robiłaś do tej pory, czy nie jesteś za stara, czy własny biznes da Ci upragnioną wolność itd. Lista bywa na prawdę długa i mogą jej towarzyszyć skrajne emocje.

Po co właściwie opuszczać swoją strefę komfortu?

Strefa komfortu to Twoja bezpieczna przystań. Tu wszystko znasz, czujesz się pewnie, niewiele Cię zaskoczy, towarzyszy Ci powtarzalność i przewidywalność, stres ograniczony jest do minimum.

Jeśli ten poukładany świat Ci wystarczy, wszystko jest w porządku i nie musisz nic zmieniać na siłę. Jeśli jednak pragniesz czegoś więcej, chcesz odnieść np. sukces zawodowy, to pozostanie w strefie komfortu z pewnością Ci nie pomoże.

Potrzebujesz bowiem motywacji i zastrzyku adrenaliny, aby zacząć robić pewne rzeczy inaczej. Potrzebujesz zainteresowania nowymi tematami, stawiania sobie wyzwań, wyższych wymagań w stosunku do siebie, doświadczania nowego, przeżywania całego wachlarza emocji itd.

W takiej sytuacji musisz opuścić dobrze znaną przestrzeń na rzecz potencjalnych zysków. To trudna decyzja, bo szybko dopadną Cię lęki i obawy, będziesz przejmowała się tym co na ten temat mają do powiedzenia ludzie z Twojego otoczenia, będzie Ci towarzyszył brak wiary w siebie i swoje możliwości. Pamiętaj jednak, że to naturalny stan rzeczy.

Kiedy żyjesz długo, czasem zbyt długo w bańce mydlanej, to świat poza nią wydaje Ci się groźną przestrzenią kosmiczną, z wieloma czarnymi dziurami. Czy tak faktycznie jest? A może to tylko Twoje przekonania? Strach ma wielkie oczy, pamiętasz?

Jak się przełamać mimo strachu?

Odpowiedź jest paradoksalnie prosta: BÓJ SIĘ I RÓB! Chodzi przede wszystkim o to, żeby strach nie przejął kontroli nad Twoim życiem, nie ściągał Cię jedynie w bezpieczne i znajome obszary, nie blokował przed wyjściem ze strefy komfortu, nie zatrzymywał przed realizacją marzeń.

Odważ się na działania, które dadzą Ci szczęście, poczucie spełnienia, spokój wewnętrzny, komfort psychiczny… Mimo że jest tysiąc ALE i wielu doradców obok, wsłuchaj się mocno w siebie, swoje potrzeby i pragnienia.

Otwórz się na robienie czegoś, o czym marzysz, do czego wyrywa się Twoje serce. Zamknij buzię krytykowi wewnętrznemu, mówiąc mu że jesteś świadoma tego, że może się nie udać, że możesz się rozczarować, ale Ty chcesz spróbować!

Jak przejść przez zmianę możliwie najłagodniej?

Pamiętaj, że trudności są przejściowe.

Kiedy stoisz przed nowym wyzwaniem, przed zmianą która zaburzy Twój codzienny rytm, warto pomyśleć o potencjalnych trudnościach jako o przejściowych. Przypomnij sobie jak to było, kiedy rozpoczynałaś aktualną pracę, poznawałaś nowe środowisko, wdrażałaś się w przypisane obowiązki itd. Ile czasu zajęło Ci oswojenie się z nową rzeczywistością? Co Ci pomagało w trudniejszych momentach? Z biegiem czasu zmienia się nastawienie do trudności, zaczyna się zmniejszać ich nasilenie i w końcu przychodzi moment, kiedy naturalnie znikają.

Poszukaj towarzysza podróży.

Otaczaj się ludźmi, na których możesz polegać i którzy udzielą Ci wsparcia kiedy będziesz go potrzebowała. Czasem wystarczy życzliwa rozmowa, obiektywne spojrzenie na Twoją sytuację. Świadomość, że nie jesteś sama w trakcie zmiany da Ci poczucie stałości i zakotwiczenia. Będziesz czuła się bezpieczniej ze świadomością, że możesz na kogoś liczyć.

Zaszyj się czasem w swojej jaskini.

W trakcie zmiany możesz mieć poczucie, że dzieje się nagle za dużo, za szybko a Ty już nie masz siły i chcesz się wycofać. Koniecznie się wtedy zatrzymaj! Masz prawo czuć się przytłoczona, ponieważ takie są koszty zmian. Warto wtedy skupić się na sobie, swoich uczuciach, pragnieniach, potrzebach. Możesz wybrać medytację, modlitwę lub po prostu posiedzieć w milczeniu. Ważne jest wyciszenie się i zastanowienie się co dobrego zmiana którą rozpoczęłaś wniesie w Twoje życie i jak się będziesz czuła, jeśli się na nią finalnie nie zdecydujesz.

Jeśli pragniesz zmiany w swoim życiu zawodowym, ale nie do końca umiesz określić jej kierunek, potrzebujesz planu działania, strategii na ujarzmienie swoich lęków i obaw, serdecznie zapraszam Cię do współpracy. Na początek proponuję Ci bezpłatną i niezobowiązującą 45-minutową konsultację. Chętnie poznam Twoją historię i sprawdzę, czy będę w stanie Ci pomóc. Natomiast Ty będziesz miała okazję doświadczyć jak pracuję z klientkami i ocenić czy Ci to odpowiada. Wystarczy zarezerwować termin w kalendarzu pod podanym linkiem a potem wykonać telefon:

https://app.harmonizely.com/agnieszka-stepienbaran/45min

Pragnę się z Tobą podzielić moim e-bookiem „8 kroków do określenia życiowej misji”. Zawiera on konkretne wskazówki i propozycje ćwiczeń, które ułatwią poszukiwanie 'właściwej’ ścieżki zawodowej. Otrzymasz go bezpłatnie, wypełniając krótki formularz (imię plus mail) pod linkiem:

Agnieszka Stępień-Baran

Jestem coachem kariery i konsultantem kryzysowym. Pracuję z kobietami zmęczonymi i sfrustrowanymi swoją pracą, które czują się niespełnione zawodowo, niedoceniane, pozbawione perspektyw rozwoju, ograbione z życia prywatnego, rozczarowane warunkami zatrudnienia. Pomagam im zdefiniować i znaleźć pracę marzeń, w której odnajdą sens życia i poczują harmonię z życiem osobistym.

  • Fanpage konsultanta kryzysowego po wsparcie emocjonalne i mentalne:

https://www.facebook.com/PomocnaDlon.AStepienBaran

  • Strona www https://reachthewish.com/, gdzie można znaleźć m.in. informacje jak wygląda współpraca ze mną i zapisać się po bezpłatnego e-booka.
Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zegarek dla dwojga? Znajdźcie czas na wspólne pasje, realizację zamierzonych…