Dlaczego warto biegać? Szczególnie jesli pracujesz przy biurku!
Coraz więcej osób biega – zarówno na świeżym powietrzu, jak i na domowej bieżni. Nic w tym dziwnego – w końcu z tą aktywnością fizyczną wiąże się szereg korzyści zdrowotnych. Trening wytrzymałościowy wpływa pozytywnie na całe ciało i jego poszczególne organy. Ma też dobry wpływ na umysł i samopoczucie. Zobacz, dlaczego warto włączyć bieganie do swojej codzienności. Dlaczego więc warto biegać?
Po pierwsze: bieganie pozwala schudnąć
Miesiące spędzone w domu w okresie pandemii wpływają bardzo negatywnie na kondycję fizyczną milionów Polaków. Rozwiązaniem może być aktywność fizyczna na świeżym powietrzu lub też skorzystanie z bieżni. Wiele osób rozpoczyna bieganie w zasadzie tylko po to, żeby schudnąć. Faktycznie, dyscyplina ta, uprawiana regularnie, pomaga wysmuklić ciało.
Istnieje kilka rodzajów biegania. Zalicza się do nich:
- bieganie długodystansowe,
- bieganie ze sporą intensywnością,
- bieganie interwałowe.
Wsparciem w uzyskaniu wymarzonej sylwetki mogą być suplementy diety i reduktory tłuszczu – do kupienia w sklepie internetowym https://www.budujmase.pl/sklep/reduktory-tluszczu/. Pamiętaj jednak, że żadna substancja nie zastąpi zbilansowanej zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej.
Po drugie: bieganie ogranicza występowanie nadciśnienia
Regularne bieganie pozwala obniżyć poziom tętna spoczynkowego. Przeciętny człowiek ma tętno spoczynkowe na poziomie 60 uderzeń na minutę. Natomiast u osób aktywność fizycznie tętno to może wynosić 30 uderzeń na minutę. To z kolei ogranicza występowanie nadciśnienia tętniczego w starszym wieku. Choroby układu naczyniowo-sercowego są najczęstszymi przyczynami zgonu Polaków.
Po trzecie: zwiększenie się objętości wyrzutowej serca
Kolejną zmianą adaptacyjną jest zwiększenie objętości wyrzutowej serca. Organ może wyrzucić więcej krwi do pracujących mięśni, jest ono objętościowo większe. Najprościej mówiąc, serce staje się bardziej wydolne i zdrowe. Osoby nieaktywne fizycznie mają serce o objętości 700 ml, a biegacze zazwyczaj 1000 ml. Bieganie zmniejsza ryzyko incydentów kardiologicznych, a także skraca czas rekonwalescencji po ich wystąpieniu.
Po czwarte: rozładowanie napięć i stresów
Bieganie pozwala obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu w organizmie. Umożliwia rozładowanie nagromadzonych w ciągu dnia napięć i stresów. Dostarcza relaksu i zmniejsza napięcie w okolicy karku. Bieganie stanowi idealną formę spędzania wolnego czasu u osób wykonujących stresujące zawody czy zapracowanych do granic możliwości przedsiębiorców. Efektem regularnego biegania jest poprawa samopoczucia.
Po piąte: poprawa parametrów oddechowych
Biegacze nie mają problemów z oddychaniem. Poprawia się ich zdolność oddechowa. Trening mięśni oddechowych wpływa pozytywnie na parametry oddechowe – częstotliwość oddechu, umiejętność pobierania tlenu i męczliwość przepony. Biegacze mają niższą częstotliwość oddechu, gdyż podczas jednego oddechu pobierają oni zdecydowanie więcej tlenu. Organizm biegacza jest więc w stanie zdecydowanie efektywniej oddychać.
Artykuł sponsorowany