Dobre rady przed zakupem zegarka vintage

Już dawno zegarki przestały być tylko urządzeniem do mierzenia czasu. Dziś stanowią bardzo ważny drobiazg w garderobie eleganckiego mężczyzny, powinny pasować do stroju i stylu. Wielu mężczyzn lubi proste, klasyczne zegarki, pozbawione  niepotrzebnych funkcji, z których rzadko kto korzysta.

Dzisiaj trudno kupić klasyczny, prosty, niewielki, łatwy w obsłudze czasomierz, choć zainteresowanie właśnie takimi zegarkami jest coraz większe. Być może właśnie stąd moda na stare zegarki, zegarki „z duszą”, które mają swoją historię, często wartość sentymentalną, są pamiątką rodzinną. Niestety, nie wszyscy mają dostęp do takich perełek i wtedy właśnie zaczynają zastanawiać się nad zakupem zegarka vintage. W tym celu zaglądają do antykwariatów, odwiedzają targi staroci lub buszują po internecie, szukając prawdziwych okazji.

Co warto wiedzieć, szukając zegarków vintage ze średniej półki?

  1. Stare zegarki, mimo upływu czasu, po prostu lepiej działają. Kiedyś obowiązywały inne standardy produkcji, sprawdzano jakość na każdym etapie produkcji. Dziś producenci (nawet szwajcarskich czasomierzy) stawiają głównie na ilość. Kupując stary zegarek, możemy mieć pewność, że pochodzi dłużej niż najnowsze modele.
  2. Te stare zegarki mają ciekawy design. Ich tarcze mają mniejszą średnicę (ok. 35 mm) i nie ma na nich tylu dodatkowych liczników, z których często po prostu nie korzystamy.
  3. Cena zegarków vintage jest niższa niż cena nowego zegarka „z tej samej półki”, chociażby dlatego, że często nosi on ślady użytkowania, a przecież w większości przypadków stary czasomierz posłuży nam dłużej niż najnowszy model w tej samej cenie.
  4. Przygotowując się do kupna zegarka vintage, warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Innego zegarka będziemy szukać, jeśli będzie zależało nam na elegancji, na tym, żeby dobrze wyglądał przy mankiecie koszuli, a innego, jeśli preferujemy styl sportowy. Zawsze natomiast należy sprawdzić, czy nasz czasomierz ma oryginalną koronkę.
  5. Jeśli chcemy kupić zegarek na aukcji internetowej, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość zdjęć. Dobrze byłoby, żebyśmy mogli zobaczyć nasz zegarek z różnej perspektywy. Jeśli którejś brakuje, zawsze możemy o nią poprosić. Tylko w taki sposób będziemy mogli chociaż ogólnie zobaczyć, w jakim jest stanie. Dobrze byłoby znaleźć w sieci inne fotografie tego samego modelu, bo wtedy będziemy mogli ocenić wygląd koperty, mechanizmu, tarczy. Nie powinien martwić nas zły stan szkiełka oraz paska, bo te łatwo wymienić.
  6. Zupełnie indywidualną sprawą jest rozmiar zegarka. Te międzywojenne miały zwykle 20 – kilka milimetrów, te produkowane nieco później osiągały średnicę 40 mm. Na wielkość wybranego przez nas zegarka może mieć wpływ szerokość naszego nadgarstka ( mniejszy – przy wąskim nadgarstku, szerszy – przy szerokim). Najpopularniejsza średnica to 35 mm, ale to zawsze sprawa indywidualnego użytkownika.
  7. Wbrew pozorom, wiek czasomierza nie zawsze ma wpływ na jego cenę. Wszystko zależy od tego, jak dbał o swój zegarek poprzedni użytkownik. Bywa, że piętnastoletni czasomierz jest bardziej zniszczony od tego, który był noszony w okresie międzywojennym. Nie wszyscy przecież pamiętają o czyszczeniu i regularnym przeglądzie zegarka.
  8. Oczywiście zegarek musi nam się podobać, a oceniamy jego wygląd, patrząc na kopertę, która może być kwadratowa lub przybrać kształt koła. Zawsze warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Trwalsze i łatwiejsze w renowacji są koperty stalowe, które po zeszlifowaniu i wypolerowaniu będą wyglądać jak nowe. Niektóre koperty są pokryte chromem ( który jest bardziej błyszczący od stali), złotem lub srebrem, ale te ostatnie łatwo ulegają uszkodzeniom. Oczywiście zdjęcia nie wyjaśnią nam wszystkiego i możemy tutaj liczyć tylko na prawdomówność sprzedawcy. Musimy się też liczyć z tym, że wraz z wiekiem zegarka w okolicy dekla może pojawić się rdza. Jeśli tych śladów rdzy jest dużo, lepiej zrezygnować z zakupu, chyba że trafimy na wyjątkowy egzemplarz.
  9. Na ogólny wygląd zegarka olbrzymi wpływ ma jego tarcza. Warto o tym pamiętać, bo naprawa tej części czasomierza jest nie tylko trudna, ale i bardzo droga. Warto poszperać w sieci, poszukać zdjęć innych modeli tego samego czasomierza, aby upewnić się co do oryginalności tarczy.
  10. Kupując zegarek, musimy zdecydować, jaki mechanizm nas interesuje. Zwolennicy klasycznych zegarków preferują naciągi ręczne i mechanizmy automatyczne, które nakręcają się same, kiedy zegarek nosimy na ręku. Najwygodniejsze dla użytkowników są czasomierze, które, oprócz naciągu automatycznego, mają możliwość nakręcania ręcznego. Trzeba wspomnieć, że w zegarkach vintage rzadziej spotykane są zegarki na baterię, które co prawda są dokładniejsze, ale mają mniej zwolenników.
  11. Nie wszyscy są specjalistami w dziedzinie zegarków. Jeśli sami mamy wątpliwości co do jakiegoś konkretnego egzemplarza, zawsze warto poszukać pomocy na profesjonalnych forach internetowych, takich jak np. Klub Miłośników Zegarków i Zegarów, czy China-Watches.

Kupując zegarek vintage w sieci warto też poszukać informacji o samym sprzedającym. Wystarczy popatrzeć na jego sklep internetowy oraz opinie, żeby wyrobić sobie własne zdanie i zdecydować, czy można mu zaufać. Należy też uważać na targach staroci, bo po zakupie może się okazać, że nie była to najlepsza transakcja, a zwroty często nie są przyjmowane.

  1. Kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie te rady, dopiero wtedy powinniśmy zwrócić uwagę na cenę naszego czasomierza. W dzisiejszych czasach każdy zainteresowany może kupić dobrej jakości szwajcarski zegarek już za 300 zł, a jeśli zainteresuje nas zegarek radziecki, to możemy za niego zapłacić znacznie taniej, a często ich jakość jest porównywalna. Jeśli więc będziemy umieli podjąć mądrą decyzję przy zakupie zegarka vintage, to może się okazać, że będziemy z niego bardziej zadowoleni niż z nowego czasomierza ze sklepu.

Artykuł napisany we współpracy z ekspertami ze sklepu internetowego z zegarkami Ruben Verdu: https://www.rubenverdu.com/pl/

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Szczepisz dziecko? Nie karmisz piersią? Rozszerzasz dietę wcześniej niż w…