Dziecięce wyposażenie ogrodu – jak je przygotować do wiosny?

Dni powoli stają się coraz dłuższe, a słońce zaczyna przyjemnie przygrzewać. Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami i już niebawem znów będziemy mogli wyjść z domowych czterech ścian i rozkoszować się pięknymi okolicznościami przyrody. Również mali domownicy już nie mogą doczekać się nadejścia wiosny, zwłaszcza jeśli czeka na nich przydomowy plac zabaw. Warto zatem podczas przeglądu całego ogrodowego wyposażenia zwrócić również uwagę na to, w jakiej kondycji są wszystkie akcesoria i zabawki dla najmłodszych – aby zapewnić im przyjemną i bezpieczną zabawę przez cały nadchodzący rok.

Jakie rodzaje zabawek i wyposażenia dla dzieci ustawia się w ogrodzie?

Współcześnie ogród stał się w głównej mierze miejscem do rekreacji i odpoczynku, w którym spotykają się wszyscy domownicy oraz zapraszani przez nich goście. Znajduje się tam zatem przestrzeń na zestaw wygodnych mebli wypoczynkowych, ale też na kącik zabaw dla dzieci. Co takiego zazwyczaj pojawia się w strefach zabaw? Najwięcej miejsca zajmują oczywiście domki ogrodowe lub modułowe place zabaw, składające się z piaskownicy, zjeżdżalni i huśtawki, pozwalając na rozbudowę zgodnie z potrzebami i upodobaniami najmłodszych.

Dziecięce wyposażenie ogrodu

Oprócz tego często ustawia się także stoliki i krzesełka dopasowane wielkością do potrzeb dzieci, żeby mogły odpocząć, zjeść małe co nieco lub kontynuować zabawę, na przykład wykorzystując zestawy do wykonywania prac plastycznych. W wielu przypadkach stoliki dla maluchów posiadają sekretne szufladki, do których można schować wszystkie niezbędne akcesoria lub inne skarby.

Z czego wykonuje się wyposażenie ogrodowe dla dzieci?

Zabawki i wyposażenie dla maluchów najczęściej bywają wykonane z dwóch surowców o skrajnie zróżnicowanych właściwościach. Mowa oczywiście o drewnie i tworzywach sztucznych.

Naturalne drewno było wykorzystywane do budowania placów zabaw dla dzieci od wielu lat. Obecnie traci nieco na popularności. Jest zdecydowanie droższe niż elementy z tworzywa, a przy tym wymaga znacznie więcej zachodu – między innymi przy regularnych prac konserwatorskich.

Dodatkowo poszczególne sprzęty są ciężkie i nie pozwalają na przenoszenie ich, a także na schowanie na czas zimowy, co prowadzi do trwałych uszkodzeń. Jak bowiem wiadomo drewno niezbyt przepada za wilgocią oraz drastycznymi zmianami temperatur.

Dodatkowo na huśtawkach i w domkach z drewna dużo łatwiej o bolesne stłuczenia o twardą powierzchnię lub zranienia spowodowane drzazgami. Wyposażenie drewniane sprawdza się zatem ewentualnie dla nieco starszych dzieci. Dla maluchów zdecydowanie wygodniejsze są zabawki i meble z trwałych tworzyw sztucznych, a w szczególności z polipropylenu.

Dlaczego akurat polipropylen?

Materiał ten jest bezpieczny, a przy tym odporny na uszkodzenia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Niestraszna mu wilgoć oraz zimno, dlatego bez przeszkód można zostawić takie zabawki na zewnątrz również w okresie zimowym. Warto jedynie okryć je pokrowcami lub plandeką, żeby niepotrzebnie się nie zabrudziły.

Przed rozpoczęciem sezonu warto też dokładnie przyjrzeć się wszystkim meblom i zabawkom, a następnie odpowiednio przygotować je do sezonu.

Jak zadbać o dziecięce zabawki ogrodowe przed sezonem?

Oba rodzaje wyposażenia ogrodowego dla dzieci wymagają nieco innego podejścia i zabiegów. W przypadku domków i zabawek z polipropylenu wystarczy je wyłącznie oczyścić wilgotną szmatką, zostawić do wyschnięcia i znów są gotowe do użytku.

Konstrukcje drewniane, które zimowały na zewnątrz, należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić ich kondycję. Czy wciąż nadają się do użytku przez małe dzieci? Jeśli zauważymy pęknięcia, może się okazać, że konieczne będzie wymienienie niektórych elementów.

Dziecięce wyposażenie ogrodu

Części, które przetrwały w dobrej formie oraz te, które zimowały w garażu lub w piwnicy należy poddać impregnacji z pomocą odpowiednich preparatów, dopasowanych do typu drewna. Nakłada się go pędzlem ruchami zgodnymi z kierunkiem słojów i pozostawia do wyschnięcia. Podobny zabieg należy powtórzyć na koniec sezonu lub w razie potrzeby też wcześniej.

Piękny plac zabaw w ogrodzie to radość dla najmłodszych

Odpowiednie przygotowanie placu zabaw oraz przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich to konieczność. Aby dzieci mogły bez przeszkód, swobodnie korzystać z przydomowych akcesoriów i wyposażenia.

Warto zatem regularnie impregnować drewniane konstrukcje. Czyścić domki z tworzyw sztucznych, aby posłużyły naszym maluchom przez długi czas, dając im miejsce do zabawy oraz dużo radości.

***

Chcesz wiedzieć, jakie zabawki ogrodowe dla dzieci warto wprowadzić do ogrodu? Odwiedź stronę Bazkar.pl i dowiedz się, jak zbudować piękne i bezpieczne miejsce, które pokochają maluchy.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Organizacja wesela dla każdej młodej pary oznacza wiele trudnych decyzji…