Farbowanie włosów: co warto wiedzieć, zanim sięgniesz po farbę?

Farbowanie włosów to dzisiaj powszechnie stosowany zabieg — wiele osób decyduje się na samodzielne przeprowadzenie go we własnym domu. Jeśli też masz to w planach, sprawdź swoją wiedzę na ten temat i zobacz, kiedy koloryzacja włosów jest w pełni bezpieczna, satysfakcjonująca i trwała.

Czy można zafarbować włosy „na próbę”?

Na rynku znajdziesz tak wiele produktów przeznaczonych do koloryzacji włosów, że warto uporządkować pewne informacje dotyczące trwałości dostępnych farb. Rzeczywiście, istnieje możliwość pofarbowania włosów „na raz” — w tym przypadku farba zmyje się po dokładnym umyciu włosów. To świetna opcja, jeśli nie masz pewności co do nowego koloru bądź chcesz zmienić wizerunek tylko na jeden wieczór.

Oprócz takiej jednorazowej farby, dostępnej w postaci sprayów, pianek czy kremów koloryzujących, możesz też skorzystać z innych farb nietrwałych. Niektóre z nich zmienią barwę włosów na kilka dni, inne jednak utrzymają się na włosach nawet do miesiąca. To ostatnie rozwiązanie wydaje się optymalne: wysokiej jakości farby np. Casting Creme Gloss 518 od L’Oreal to bezpieczne kosmetyki bez amoniaku, które zapewniają jednocześnie intensywny kolor, właściwości pielęgnacyjne oraz trwałość aż do 28 myć.

 


Jak działają farby trwałe?

Farby trwałe, które utrzymują się na włosach naprawdę długo, nie działają powierzchownie, a wnikają w głąb włosa, ingerując w jego strukturę. Tradycyjne farby bazują na amoniaku, który jest niezbędny do otworzenia zewnętrznej łuski włosa, co pozwala na wniknięcie pigmentu. Takie działanie niestety przyczynia się do niszczenia włosów, które często stają się przesuszone, matowe i łamliwe. Dlatego na takie rozwiązanie warto zdecydować się jedynie wtedy, kiedy masz pewność co do wybranego koloru. Należy też zadbać o właściwą pielęgnację włosów, która pomoże im powrócić do dobrej kondycji.

Jak działają farby trwałe bez amoniaku?

Na rynku znajdziemy obecnie wiele farb trwałych bez amoniaku, które polecane są jako bezpieczniejsze dla włosów. Warto jednak pamiętać, że sposób działania takiej farby pozostaje taki sam — aby pigment mógł wniknąć do środka włosa, konieczne jest otworzenie jego zewnętrznej łuski. Po prostu amoniak zastępowany jest innymi środkami o podobnym działaniu, najczęściej MEA, czyli monoetyloaminą.

O ile sposób działania jest taki sam, z pewnością jednak przewagą farb bez amoniaku jest wyeliminowanie takich działań niepożądanych jak podrażnienie dróg oddechowych czy skóry. Takie farby są bezwonne i bezpieczniejsze przy samodzielnym nakładaniu.

Czy rozjaśnianie włosów jest trudne?

Jeśli Twoje naturalne włosy są jasne, a marzysz o jeszcze jaśniejszym odcieniu, nie powinno być problemem lekkie rozjaśnienie włosów. Wystarczy sięgnąć po dobry rozjaśniacz, a najlepiej farbę rozjaśniającą, dzięki której nowy odcień będzie głębszy, bardziej wyrazisty i pełen blasku.

Jeżeli jednak masz włosy ciemne, musisz przygotować się na długi i żmudny proces rozjaśniania, po którym Twoje włosy mogą być w słabej kondycji. Tak duża zmiana wymaga kilkukrotnego przeprowadzenia zabiegu rozjaśniania, a podczas przejściowych etapów Twój wygląd może mocno odbiegać od wymarzonego. W przypadku farbowanych włosów (nieważne czy jasnych, czy ciemnych — wystarczy, że ciemniejszych od docelowej barwy) czeka Cię najpierw dekoloryzacja, polegająca na usunięciu sztucznego pigmentu.

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Dzięki zgrabnemu obcasowi w prosty i szybki sposób są w…