Gdy boli żołądek…

Mówi się, że ból żołądka to przypadłość ludzi zapracowanych, zabieganych i zestresowanych, którzy zapominają o regularnych posiłkach lub po prostu jedzą dużo i niezdrowo. Dolegliwość jest zazwyczaj łatwa do rozpoznania. Bóle żołądka lokalizują się w nadbrzuszu, w dołku podsercowym oraz w lewym podżebrzu. Dość często towarzyszą im dodatkowe objawy w postaci nudności, dyskomfortu i pełności w jamie brzusznej. Bóle zlokalizowane w okolicy żołądka mogą nieść za sobą wiele chorób. Jakie są najczęstsze problemy związane z żołądkiem, a także w jaki sposób przynieść sobie ulgę, o tym dowiecie się poniżej.

Stomach pain

Główne przyczyny bólu żołądka

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu żołądka jest niestrawność lub podrażnienie błony śluzowej wywołane błędem dietetycznym. Winowajcą może być zarówno tłuste, wędzone, smażone i ciężkostrawne jedzenie, jak również nadmiar alkoholu. Dyskomfort w okolicy żołądka może być także powodowany częstym piciem kawy na czczo oraz długotrwałym przyjmowaniem niewłaściwych leków.

Poważnym winowajcą jest także przejedzenie. W momencie, kiedy zjadamy więcej, niż jest stanie zmieścić nasz żołądek, organ ten powiększa się do nienaturalnych rozmiarów, zaczyna być uciskany przez pozostałe narządy, w efekcie czemu boli i wywołuje dyskomfort.

Ból żołądka, któremu towarzyszą wymioty i biegunka jest najczęściej skutkiem zatrucia pokarmowego, do którego dochodzi w wyniku spożycia zainfekowanej żywności. Jeśli bólowi żołądka towarzyszy zgaga, odbijanie się i cofanie niewielkich ilości pokarmu do jamy ustnej to znak, że mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym.

W wielu przypadkach za ból żołądka (dyskomfort w nadbrzuszu), któremu towarzyszą także wzdęcia, nadkwaśność i pieczenie w brzuchu odpowiadają wrzody żołądka lub dwunastnicy. Choroba często daje o sobie znać wiosną i jest wywołana bakterią Helicobacter pylori. Nieprzyjemne objawy występują w ciągu 1-3 h po posiłku i nasilają się w nocy lub bardzo wcześnie rano.

Bóle w nadbrzuszu, zwłaszcza te o charakterze uciskowym, występujące w towarzystwie wzdęć lub zgagi bywają objawem stresu. Tego typu bólu, podobnie jak wyżej opisanych, pod żadnym względem nie można lekceważyć. Mimo, że sam stres nie jest chorobą, to jednak należy pamiętać, że może doprowadzić do groźnych dolegliwości.

Co na ból żołądka

Leki na ból żołądka powinny być dobierane stosownie do problemu. Na sam ból działają zwykle leki przeciwbólowe, jednakże w momencie, kiedy zwykłemu bólowi towarzyszą jeszcze inne objawy, jak ucisk w dołku, uczucie przepełnienia, kolka lub wzdęcia zaleca się zastosowanie leku o działaniu rozkurczowym, jak NO-SPA.

Tabletki No-Spa (dostępne w aptekach bez recepty) działają rozkurczowo na mięśnie gładkie znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Dzięki działaniu rozkurczowemu, łagodzą i niwelują dolegliwości bólowe. Z powodzeniem sprawdzają się również jako leczenie wspomagające w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

No-Spa jest nie tylko bardzo skuteczna, ale także bezpieczna dla organizmu. W przeciwieństwie do innych leków, działa dokładnie w miejscu bólu, likwiduje jego przyczynę i nie wywołuje żadnych niepożądanych objawów.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Sklepy Imaginarium już w Polsce!