Gdzie spędzić weekend na Dolnym Śląsku? Ruda Sułowska!
Każdy z nas potrzebuje chwili spokoju i wytchnienia. Niekiedy chcemy wyjechać na weekend, by zwyczajnie odpocząć od codziennych trosk i zaczerpnąć świeżego powietrza. Najlepiej z dala od tłumów i zatłoczonych miast. Takim oto miejscem jest Ruda Sułowska. Mała miejscowość położona na Dolnym Śląsku, w Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy” pomiędzy stawami rybackimi rezerwatu „Stawy Milickie”. Miejscowość znajduje się ponad 50 km od Wrocławia (ok. 5 km od Sułowa i 13 km od Milicza).
Jeszcze nie tak dawno w okolicy brakowało odpowiednio przystosowanego hotelu i restauracji. Wiele osób, które chciały przyjechać i podziwiać piękno krajobrazu miały problem ze znalezieniem noclegu czy zjedzeniem kultowego już karpia. Na szczęście to się zmieniło!
Zobaczcie, co nowego i ciekawego pojawiło w Rudzie Sułowskiej.
Centrum Edukacyjno-Turystyczne NATURUM
Obszar rezerwatu „Stawy Milickie” to szereg atrakcji i zbiór ciekawych miejsc do odkrycia dla singli, wycieczek czy całych rodzin. Wszystkie możliwości nawiązują do tradycji rybackich i odkrycia wspaniałych walorów przyrodniczych. Warto podkreślić, że obszar ten posiada 800 lat tradycji, a Park Krajobrazowy Doliny Baryczy jest największy w Europie.
Oprócz miło spędzonego czasu możecie wzbogacić swoją wiedzę na temat historii rybactwa i terenu. Dlatego warto odwiedzić muzeum i Dom Rybaka, które dostarczą nam ogromnej dawki wiedzy.
Dom Rybaka
W tym domu przez wiele lat mieszkała moja rodzina, która wprowadziła się w latach 40. XX wieku. Helena i Aleksander Gnysińscy byli moimi pradziadkami. Prababcia zmarła gdy miałam 15 lat, więc bardzo dobrze pamiętam dom i okolicę. Dom należał do Spółki i po śmierci ostatniego członka rodziny zamieszkali tam rybacy. Pojawiając się tam, poczułam ogromne wzruszenie, przywołujące mnóstwo wspomnień. Niektóre rekwizyty w obecnym muzeum nie uległy zmianie, nawet po tylu latach, jak np. stary kredens czy piec kaflowy.
Skansen
Znajduje się w nim 106 eksponatów, narzędzi i urządzeń związanych z gospodarką stawową i udostępnionych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, oddział – Muzeum Etnograficzne.
Płuczka
Jest to ostatni element procesu hodowli. To właśnie tutaj ryby oczyszczają się z nieprzyjemnego zapachu. Możecie także zobaczyć różne gatunki ryb.
Zwierzyniec
W tym miejscu był kiedyś jeden z mniejszych stawów. Dziś znajdują się tam zwierzęta, takie jak np.: owce, osiołki, kozy, koniki polskie, gęsi czy kaczki.
Plac Zabaw
Idealne miejsce dla najmłodszych. Fantastyczny drewniany statek i inne atrakcje, to zabawa na długie godziny.
Ścieżka zmysłów
Bardzo ciekawy pomysł, obok którego nie można przejść obojętnie. Poczuj wszystkimi zmysłami sekrety flory i fauny Doliny Baryczy.
Godziny otwarcia, codziennie od 11.00 do 19.00. W poniedziałki zamknięte.
Hotel Naturum
Jeśli chcecie spędzić dłużej niż jeden dzień w Krainie Stawów Milickich, to idealnym rozwiązaniem może okazać się pobyt w czterogwiazdkowym Hotelu Naturum.
Gospoda 8 ryb
Pobyt w Dolinie Baryczy wiąże się z obowiązkowym skosztowaniem tutejszych ryb. Najpopularniejszy jest oczywiście karp, jednak menu Gospody oferuje także inne ryby. Jeśli nie możesz się zdecydować, polecamy zamówienie dużego talerza, w którym znajdują się potrawy przygotowane z tutejszych przysmaków (porcja na 3-4 osoby). Wśród innych gatunków ryb podawanych na talerzu odnajdziemy, m.in. lina, okonia, jesiotra czy suma.
Inne atrakcje
Będzie to z pewnością łowisko wędkarskie, w którym możecie samodzielnie złowić rybę, a także skorzystać z usług przewodnika, który oprowadzi was po tutejszym rejonie. Pokaże najciekawsze miejsca w Dolinie Baryczy. Dodatkowo, można wypożyczyć kajaki lub rowery.
Dolina Baryczy to idealne miejsce na relaks i odpoczynek na łonie natury. Można pooddychać świeżym powietrzem i zjeść pyszną, regionalną potrawę. Wzbogacisz swoją wiedzę nie tylko na temat tego regionu, ale także na temat ptaków i rybactwa. Warto zabrać ze sobą rodzinę i aktywnie spędzić wypoczynek. W pobliżu Rudy Sułowskiej znajduje się mnóstwo różnych szlaków, które idealnie nadają się na wycieczkę rowerową.
Więcej informacji na stronie: www.stawymilickie.pl
Piekne miejsce <3
Piekne miejsce <3
(y)
Piekne miejsce <3