Sporty letnie – jak się do nich przygotować?

Każda pora roku jest dobra, by rozpocząć uprawianie sportu. Niektórzy wybierają zimę – w ramach noworocznych postanowień; inni aktywizują się wiosną, marząc o plażowej sylwetce; jednak ciepłe letnie miesiące, kiedy mamy więcej czasu i więcej energii, również sprzyjają nowym wyzwaniom. Warto się do nich nieco przygotować. Zobacz, jak rozpocząć bieganie, jazdę na rolkach czy nordic walking dla początkujących.

Sporty letnie – szeroki i zawsze dobry wybór

Choć sporty letnie nie mają ustalonej definicji, możemy założyć, że to wszystkie aktywności, które odbywają się na świeżym powietrzu, i do których potrzebna – a przynajmniej sprzyjająca – jest ładna pogoda. Część sportów całosezonowych można przenieść na zewnątrz sal gimnastycznych, kiedy warunki pogodowe na to pozwalają, jednak ruch w drugą stronę nie przy każdej dyscyplinie jest możliwy. Bieganie na bieżni nie jest tym samym, co długodystansowe biegi terenowe czy nawet coraz popularniejszy slow jogging. Poza tym badania naukowe wykazały, że w przypadku aktywności fizycznej uprawianej na łonie natury czerpiemy dodatkowe benefity z kontaktu z naturą. (1)

Mamy do wyboru wiele letnich sportów: różnego rodzaju bieganie, spacer, jazdę na rowerze, kajakarstwo, jazdę na rolkach czy nordic walking dla początkujących – i wiele innych. Warto pamiętać, że przy amatorskim uprawianiu sportu umiarkowany wysiłek okazał się lepszy dla zdrowia niż bardzo intensywny wysiłek. (2)

Jak się przygotować do uprawiania sportu?

Przygotowania do sportów letnich możemy podzielić na kilka grup: merytoryczne, sprzętowe oraz sportowe.

Przygotowanie merytoryczne potrzebne jest przy większości sportów, niektóre wymagają szerszego rozeznania, inne węższego. Chodzi o to, że w przypadku każdej aktywności fizycznej kluczowa jest technika. Na przykład w przypadku biegania warto poznać podstawy prawidłowego ułożenia stopy w kontakcie z podłożem, a także doboru obuwia do terenu, po którym biegamy. Nordic walking dla początkujących wymaga natomiast poznania techniki trzymania kijków i prawidłowego ułożenia stawów podczas ruchu. Tego typu wiedzę możemy czerpać z różnych publikacji, filmów instruktażowych albo zapisać się na krótki kurs. Lepiej nie omijać tego etapu, ponieważ złe nawyki mogą prowadzić do kontuzji, trudniej też je zmienić w przyszłości.

Przygotowanie sprzętowe dotyczy większości sportów letnich, ale i tutaj jego intensywność zależy od wybranej dyscypliny. Zawsze warto zainwestować w dobre i odpowiednie do danej aktywności buty – z wyjątkiem jazdy na rolkach, gdzie oczywiście nie będą potrzebne. Jednak dobre rolki, rower, kijki do chodzenia itp. to inwestycja, która nie tylko gwarantuje komfort podczas treningów, ale także bezpieczeństwo.

Przygotowanie sportowe dotyczy naszej kondycji i możliwości ruchowych. Chodzi tu o rozgrzewkę i odpowiednie ćwiczenia rozciągające. Celem takiego przygotowania jest uniknięcie kontuzji. Można też w ramach przygotowania sportowego wykonywać poza treningami proste ćwiczenia wzmacniające siłę lub kondycję, by poprawić efekty osiągane w danej dyscyplinie letnich sportów.

  1. Bowler, Diana E; Buyung-Ali, Lisette M; Knight, Teri M; Pullin, Andrew S (4 August 2010). „A systematic review of evidence for the added benefits to health of exposure to natural environments”. BMC Public Health. 10 (1).
  2. Peter Schnohr, James H. O’Keefe, Jacob L. Marott, Peter Lange and Gorm B. Jensen, Dose of Jogging and Long-Term Mortality, Journal of the American College of Cardiology, Volume 65, Issue 5, February 2015.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Każdego dnia dokonujemy wielu wyborów, które wpływają na odporność naszą…