Ile czasu trwa zajście w ciążę?

Wiele osób po podjęciu decyzji o posiadaniu potomstwa myśli, że zajście w ciążę na pewno nie będzie stanowiło większego problemu i bardzo szybko się to uda. Tymczasem często rzeczywistość okazuje się być całkiem inna i pomimo dużych chęci, parom przez długi czas nie udaje się doprowadzić do ciąży. W artykule odpowiadamy na pytania, ile czasu może zająć zajście w ciążę oraz co można zrobić, żeby ten czas móc skrócić.

Oczekiwania i rzeczywistość w kwestii zajścia w ciążę

Według prowadzonych badań i według rozmów z wieloma pacjentami gabinetów ginekologicznych oraz klinik leczenia niepłodności, większość pacjentów po podjęciu decyzji o staraniu się o dziecko spodziewała się, że decyzja była najważniejszym etapem i sama ciąża na pewno przyjdzie już bardzo szybko. Tymczasem często jest tak, że wiele młodych par pomimo regularnych prób czeka na moment zajścia w ciążę bardzo długo, a kolejne niepowodzenia zaczynają mieć tak duży wpływ na ich psychikę, że przy podejmowaniu kolejnych prób są już bardzo zestresowani, co ma jeszcze gorszy skutek. Przyczyny długich niepowodzeń w zajściu w ciążę mogą być bardzo różne i polegać m.in. na wybieraniu złego momentu na odbycie stosunku, nieprawidłowym przygotowaniu swojego organizmu, który po prostu nie jest gotowy na zajście w ciążę lub na zapłodnienie oraz na wspomnianym już stresie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius Provita w KatowicachNajlepszym czasem na zajście w ciążę są tzw. dni płodne u kobiety, czyli dni owulacji. Najlepiej więc starając się o dziecko jest odbyć stosunek w dzień owulacji lub np. dzień wcześniej. Oczywiście nie zawsze wybranie odpowiedniego dnia jest kluczem do sukcesu i często pojawiają się niestety takie czynniki, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Jeżeli nieudane próby zajścia w ciążę trwają już bardzo długo, wtedy może być to oznaką, że problem jest naprawdę poważny. W przypadku nieudanych prób zajścia w ciążę, które trwają powyżej roku, zalecamy już zgłoszenie się do naszej kliniki, w której przeprowadzimy niezbędne badania diagnostyczne oraz dobierzemy właściwą metodę leczenia. W takich przypadkach bowiem można już mówić o niepłodności.

W jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę?

Na diagnostykę niepłodności składa się wiele badań, które mają na celu wykluczenie lub potwierdzenie konkretnych przyczyn powstania problemów z doprowadzeniem do zajścia w ciążę. U mężczyzn przeprowadza się więc m.in. badania krwi oraz podstawowe badanie nasienia, a u kobiet badania hormonalne, badania ginekologiczne oraz monitorowany jest cykl owulacyjny. Te wszystkie elementy są niezbędne do tego, żeby móc precyzyjnie określić przyczyny powstałych problemów.

Starając się o dziecko już na początku swojej drogi warto jest jednak zadbać o siebie i o to, żeby zapewnić sobie właściwe warunki do zajścia w ciążę. Przyszła mama na pewno więc powinna pilnować prawidłowej wagi i to zarówno tego, żeby nie mieć zbędnych kilogramów, jak i żeby nie mieć niedoboru wagi, ponieważ i jedna i druga sytuacja może doprowadzić do powstawania zaburzeń owulacji. Starając się o dziecko kobieta powinna również już na początku wykonać pełną morfologię, żeby sprawdzić, czy na pewno nie brakuje jej żadnych witamin i minerałów. W razie potrzeby będzie trzeba zmienić swoją dietę, na taką, która będzie bardziej zróżnicowana i będzie zapewniała wszystkie niezbędne składniki. Często też niezbędna jest suplementacja diety, przede wszystkim w celu zapewnienia większej ilości kwasu foliowego oraz innych wartościowych minerałów. Warto jest również zadbać o to, żeby zapewnić sobie odpowiednia ilość ruchu i poprawić swoją kondycję fizyczną. Te same działania powinien wdrożyć także przyszły tata.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zaręczyny, rocznica ślubu lub po prostu romantyczna niespodzianka dla ukochanej…