Jak często chodzisz do ginekologa? Ważne informacje
Niestety dane i statystki na temat wiedzy ginekologicznej, nadal są na bardzo niskim poziomie. Wg badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia, tylko 22% kobiet, udaje się regularnie na wizyty kontrolne. 14% respondentek, robi to tylko, kiedy ma różne dolegliwości czy problemy z miesiączką. A 27% kobiet, udaje się do ginekologa, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży. 40% kobiet, nie widzi takiej potrzeby… są to przerażające dane. Tym bardziej, że umieralność z powodu raka szyjki macicy w naszym kraju jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.
Kiedy pierwszy raz do ginekologa?
Mitem jest, że pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna się odbyć, gdy kobieta jest już pełnoletnia. Taka wizyta powinna nastąpić po pierwszej miesiączce. Od tej pory, kontrolna wizyta powinna się odbywać przynajmniej raz w roku. Jeśli młoda kobieta jest niepełnoletnia, wizyta musi odbyć się za zgodą osoby dorosłej np. matki. Taka wizyta ma na celu sprawdzenie przez lekarza, czy układ rozrodczy młodej kobiety rozwija się prawidłowo. Oceni on też ogólny stan zdrowia i stan narządów płciowych. Ginekologia, jest dziś jedną z najważniejszych dziedzin nauki. Warto poznać ją bliżej i zatroszczyć się o własne zdrowie.
Jakie badania powinno się wykonać u ginekologa?
Podstawowym i pierwszym badaniem, jest badanie ginekologiczne, przeprowadzone na specjalnym fotelu. Ginekolog wykonuje je przy pomocy wziernika. Badanie to, ułatwia też pobranie materiału, do badania zwanego – cytologią. Jest to jedno z najważniejszych badań cytologicznych i powinno je się wykonywać przynajmniej raz w roku. Wykrywa ono różne nieprawidłowości i choroby, w tym raka szyjki macicy.
Badanie dwuręczne, polega na wsunięciu do pochwy dwóch wcześniej zwilżonych palców i jednoczesnym uciskaniu podbrzusza. W ten sposób lekarz sprawdza rozmiary oraz ruchomość macicy i przydatków.
Niepokojące sygnały
Do ginekologa nalży się udać w momencie, kiedy czujemy coś niepokojącego. Kiedy pojawią się upławy, swąd, pieczenie, ból czy brak miesiączki. Ale także, kiedy mamy problem z otyłością, trądzikiem, łysieniem czy innymi niepokojącymi objawami, na które może mieć wpływ nasz układ hormonalny.
Ginekolog na NFZ czy prywatnie?
Wybierając ginekologa trzeba zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Doświadczenie, wiedzę czy opinie w internecie. Ważny jest też sprzęt w gabinecie czy posiada sprzęt do wykonania USG i inne. Jest to bardzo ważne podczas wyboru. Nie da się ukryć, że prywatny gabinet ginekologiczny daje nam więcej możliwości. W takich miejscach najczęściej znajduje się najlepszy i specjalistyczny sprzęt. Możemy czuć wysoki komfort badań. Czas na oczekiwanie jest też znacznie krótszy niż ten na NZF. Wg danych Polki coraz częściej wybierają prywatnego ginekologa. Jest to też związane z pewną intymnością i komfortem pacjentki.
W przygotowaniu tego artykułu pomógł nam ginekolog Warszawa