Lampa UV do oczyszczania wody w basenie

Jeśli potrzebujesz dezynfekcji wody w basenie, dzięki której gwarantowane będzie bezpieczeństwo użytkowników i brak zakwitów wody, nie możesz obejść się bez specjalnego sprzętu do dezynfekcji.

Co to jest stacja UV do basenu?

Stacja UV to sprzęt zapewniający proces dezynfekcji wody w basenie, który skutecznie niszczy wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy za pomocą promieni ultrafioletowych, a także zmniejsza ilość chloru niezbędnego do dezynfekcji wody o 60-80%.

Zasada działania stacji jest następująca: woda przepływa przez specjalną komorę stacji, wewnątrz której jest narażona na działanie promieni UV. Dezynfekcję wody za pomocą lampy UV można także połączyć z dezynfekcją chlorem, np. zamontować generator chloru https://aquamonkey.pl/generatory-chloru.html.

Lampa UV do oczyszczania wody w basenie

Zalety stacji UV

Zastosowanie stacji UV pozwoli na całkowite zrezygnowanie ze stosowania preparatów zawierających chlor lub znaczne ograniczenie ich zużycia.

Lampa UV do basenu jest montowana w filtrze basenowym, w którym woda jest bezpośrednio oczyszczana. Korzyści z zastosowania stacji UV do basenu:

 • Skuteczna dezynfekcja wody
 • Oczyszczona woda jest bezpieczna dla organizmu
 • Zapobiega rozwojowi bakterii i glonów
 • Zmniejsza koszty stosowania środków chemicznych
 • Skuteczność oczyszczania nie zależy od poziomu pH wody

Jeśli chodzi o czyszczenie większych basenów i basenów, które są często używane, zalecane jest stosowanie chemii do dezynfekcji wraz ze stacją UV, aby efekt czyszczenia był jeszcze lepszy. Wybierając stację UV do basenu, należy zwrócić uwagę na główne czynniki:

 • Moc lampy UV
 • Intensywność promieniowania
 • Wymiary basenu

Rodzaje lamp UV

Wysoka wydajność lamp ultrafioletowych pozwala na ich stosowanie jako głównego urządzenia do głębokiego oczyszczania wody na poziomie mikro. W zależności od lokalizacji istnieją następujące lampy UV:

 • zanurzeniowe – mają szczelną obudowę do bezpiecznego i całkowitego zanurzenia w wodzie, umieszczane są na obwodzie niecki na powierzchni ścian;
 • wbudowane w instalację do oczyszczania i podgrzewania wody – jest to zbiornik przewidziany w projekcie stacji filtrującej, dzięki któremu woda jest dezynfekowana przed podgrzaniem.

Biorąc pod uwagę ograniczoną długość fal elektromagnetycznych, podwodne lampy UV powinny być umieszczane na drodze przepływu wody. Do komfortowej kąpieli woda w basenie powinna być nie tylko czysta, ale także mieć odpowiednią temperaturę. Duży wybór urządzeń do podgrzewania wody basenowej możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/urzadzenia-do-podgrzewania-wody.html.

Jak wybrać lampę UV do basenu?

Lampa UV jest dobierana na podstawie pojemności niecki, obciążenia basenu oraz możliwości finansowych. Uwzględniane są również następujące cechy:

 • typ konstrukcji basenu – do małych niecek stelażowych wystarczą lampy zanurzeniowe, a w często używanych basenach wyposażonych w stację filtrującą najlepiej zaopatrzyć się w lampę wbudowaną;
 • wydajność lampy – od tego wskaźnika zależy objętość wody dezynfekowanej przez urządzenie na godzinę (70-400 metrów sześciennych na godzinę);
 • moc – jest określana na podstawie obliczenia 2,5 W na metr sześcienny, czyli im więcej wody, tym mocniejszy sprzęt jest potrzebny;
 • żywotność lampy, która określa żywotność całej stacji do dezynfekcji.

W celu ułatwienia doboru stacji UV lub innego sprzętu dezynfekującego należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ w przypadku zamontowania sprzętu dezynfekcyjnego o niewystarczającej mocy, basen będzie wymagał dodatkowego czyszczenia, w przeciwnym razie lampa pokryje się warstwą śluzu i glonów oraz jej skuteczność znacznie spadnie.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Niestety dane i statystki na temat wiedzy ginekologicznej, nadal są…