Badanie trychologiczne – co warto wiedzieć o tej metodzie diagnostycznej?

Trichoskopia to jedno z badań diagnostycznych, którym poddaje się coraz więcej kobiet oraz mężczyzn. Wynika to z faktu, iż mamy coraz większe grono dobrych specjalistów trychologów, którzy zajmują się wszelkimi problemami dotyczącymi skóry głowy oraz włosów. Jeśli więc dotknął Cię problem uporczywego łupieżu, nadmiernego przetłuszczania się włosów czy ich wypadania, zgłoś się na badanie trychologiczne i zacznij skuteczną walkę z tym zdrowotnym i estetycznym problemem.

Trichoskopia – co to za badanie?

Z dekady na dekadę mamy dostęp do coraz nowocześniejszych oraz dokładniejszych badań diagnostycznych, do których możemy zaliczyć także trichoskopię, czyli badanie trychologiczne. Jest to podstawowe badanie, jakiemu można poddać się w specjalistycznym gabinecie trychologicznym, a więc miejscu, gdzie diagnozuje się oraz podejmuje leczenie wszelkich schorzeń dotyczących owłosionej skóry głowy.

Trychologia to nowoczesna nauka, która ciągle przybiera na znaczeniu. Trychologia to jedna z dziedzin medycyny, która kompleksowo zajmuje się problematyką ludzkich włosów oraz skóry głowy. Sama nazwa tej dziedziny wywodzi się od greckiego słowa „trikhos”, oznaczającego „włos”. Jako dziedzina medyczna trychoogia rozwija się już od XIX wieku – to na ten wiek przypada działalność i badania profesora Wheelera, który uznawany jest za prekursora trychologii. To właśnie owy londyński profesor rozpoczął badania dotyczące wypadania włosów oraz podjął szereg badań, które miały na celu dowiedzieć się jak powstrzymać ten proces. W Polsce za prekursora tej dziedziny uważa się profesora Wojciecha Kostaneckiego, autora książki „Choroby włosów” z 1970 roku.

badanie trychologiczne

Dziś dostęp do trychologów i badań trychologicznych jest bardzo łatwy i warto z tego korzystać, wybierając dobry gabinet trychologiczny. Warto umówić się na konsultację, jeśli podejrzewasz u siebie takie problemy jak łysienie i wypadanie włosów, uporczywy łupież, łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry głowy, nadmierne przetłuszczanie się włosów czy świąd i tym podobne problemy. Jeśli Twoje włosy są matowe, bez kondycji, słabo rosną i kruszą się, także warto wybrać się do trychologa. W takich wypadkach warto poddać się badaniu trychologicznemu, a także wykonać badania z krwi, by poznać czego brakuje organizmowi i podjąć skuteczną walkę z problemem słabej kondycji włosów. 

Jak wygląda badanie?

Udając się na pierwszą konsultację do trychologa, spodziewaj się wykonania badania jakim jest trichoskopia. Jest to badanie w pełni bezbolesne i bezinwazyjne, które trwa najczęściej około kilkunastu minut. Trichoskopię wykonuje się z użyciem mikrokamery, która daje trychologowi obraz pozwalający ocenić naskórek, granicę skórno – naskórkową, górne warstwy skóry właściwej i włosy. Badanie to opiera się na technice wideodermoskopii. Badanie to pozwala specjaliście zdiagnozować struktury skóry głowy jak i ocenić stan łodygi włosa. Już na podstawie samej trichoskopii wraz z wywiadem medycznym można ocenić dany typ łysienia, ponieważ poszczególne typy tej przypadłości dają najczęściej specyficzny dla siebie obraz kliniczny. To pozwala w szybki sposób poznać przyczynę wypadania włosów i odpowiednio szybko zareagować, by zahamować ten proces. 

Do trichoskopii nie trzeba się szczególnie przygotowywać, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka wskazówek, by badanie móc wykonać rzetelnie. Na badanie nie przychodzimy ze świeżo umytymi włosami – celem trichoskopii jest ocena tego, jak „pracuje” skóra na głowie, a więc włosy nie powinny być myte minimum 24 godziny przed wykonaniem badania. Przed trichoskopią nie wykonujemy także koloryzacji włosów ani nie nakładamy na nie żadnych kosmetyków stylizacyjnych, które mogłyby zaburzyć obraz tego, co dzieje się z włosami oraz ze skórą głowy. 

Badanie trychologiczne nie ma przeciwwskazań – jest nieinwazyjne i można je wykonać u każdego, także u osób niepełnoletnich i u kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Badanie nie niesie ze sobą żadnych powikłań.

Jeśli stan Twoich włosów lub skóry w jakiś sposób Cię niepokoi, warto jak najszybciej udać się do dobrego trychologa. Choroby skóry głowy można zastopować, ale istotnym jest, by zrobić to jak najszybciej, zanim problem będzie zaawansowany i trudniejszy do wyeliminowania. 

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jeśli potrzebujesz dezynfekcji wody w basenie, dzięki której gwarantowane będzie…