Widzisz, że masz problemy z włosami? W czym może pomóc trycholog?

w czym może pomóc ci trycholog

Piękne i lśniące włosy to atrybut kobiecości, który niejednej z nas dodaje pewności siebie i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Tymczasem coraz więcej kobiet, ale też mężczyzn w każdym wieku boryka się z nadmiernie wypadającymi lub przetłuszczającymi się włosami, zakolami, łupieżem lub swędzeniem skóry. Jeśli zauważysz u siebie te objawy warto zasięgnąć opinii specjalisty. W czym może pomóc trycholog?

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i rozwiązywaniem problemów związanych z włosami i skórą głowy. W przeciwieństwie do dermatologa, który leczy schorzenia skórne na całym ciele, trycholog skupia się wyłącznie na głowie. Głównym jego zadaniem jest kompleksowa analiza stanu skóry głowy i cebulek włosów. Jeszcze do niedawna nie zwracano większej uwagi na stan skóry, skupiając się jedynie na dbaniu o kondycję włosów. Wraz z postępem cywilizacji i negatywnymi skutkami, które ze sobą niesie m.in. zanieczyszczeniem środowiska i środkami chemicznymi obecnymi w produktach i kosmetykach, zaczęto podchodzić do dbania o skórę głowy oraz o włosy całościowo.

„Od wielu lat skupiamy się na myciu włosów, używaniu różnych odżywek czy maseczek. Jest to oczywiście ważne, ale z wieloletniego doświadczenia wiem, że to nie wszystko. Nie raz zapominamy o pielęgnacji skóry głowy, która jest tak naprawdę fundamentem, do zachowania zdrowych włosów. Ponadto, dużą rolę odgrywa nasz styl życia, to co jemy i jak pracujemy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że stres, przebyte choroby czy brak suplementacji wpływa na stan naszych włosów w negatywny sposób. Dlatego zawsze przeprowadzam konkretną analizę całej pielęgnacji, struktury włosów i skóry głowy – aby dobrać odpowiednią terapię. Każdy jest inny, ma inne włosy, inaczej funkcjonuje, dlatego ja jako trycholog działam kompleksowo.” Mówi specjalistka trycholog Izabela Leśniczek.

jak wygląda badanie trychologiczne
Czysta i zadbana skóra głowy to fundamentem zdrowych lśniących włosów

Kiedy udać się do trychologa?

Dziennie wypada nam od 50 do 150 włosów i jest to naturalne. Kiedy jednak zauważymy, że nasze włosy stają się coraz rzadsze, pozbawione blasku lub zaczniemy odczuwać świąd skóry głowy lub uczucie ciągnięcia jest to sygnał, by udać się do trychologa. Najczęstsze schorzenia, z którymi zgłaszają się do trychologa pacjenci to m.in. łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry i nadmierne wypadanie włosów. Zdarza się, że po wizycie u dermatologa zostaniemy skierowani do specjalisty od włosów i skóry głowy, który ma większą wiedzę i doświadczenie w tym obszarze.

Jak wygląda badanie trychologiczne?

Przed postawieniem prawidłowej diagnozy, a tym samym rozpoczęciem procesu leczenia chorej skóry głowy i włosów niezbędne jest badanie trychologiczne, czyli m.in. wywiad medyczny, badanie kamerą i, jeśli jest taka potrzeba, pobranie włosów i oglądanie cebulki w powiększeniu. Przeprowadzone prawidłowo badanie jest pierwszym krokiem do pozytywnego zakończenia procesu leczenia. Podczas badania trycholog sprawdza, czy skóra głowy jest zanieczyszczona i występuje warstwa krystalizacji (zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska oraz naturalne wydzieliny skóry). Zwraca uwagę, czy gruczoły łojowe i potowe pracują prawidłowo, a także, w jakim stanie są cebulki włosów i same włosy. Bada również kondycję mieszków włosowych i stopień przerzedzenia włosów.

Co warto wiedzieć na temat zabiegów trychologicznych?

Aby terapia zakończyła się sukcesem najczęściej łączy się zabiegi wykonywane w gabinecie z dobraną indywidualnie kuracją w domu pacjenta i suplementacją. Czasem niezbędna jest również współpraca z odpowiednim lekarzem. W zależności od tego, czy borykamy się z nadmiernie wypadającymi włosami, atopowym zapaleniem skóry, łupieżem czy łojotokiem, zabiegi trychologiczne powinny być odpowiednio dobrane, by nie pogorszyć sytuacji skóry głowy i nie narazić się na ból.

Suplement do skóry głowy
Zdrowa od wewnątrz piękna na zewnątrz!!!
Piękne, mocne włosy, skóra i paznokcie zobacz jakie to proste!
Suplementy bez dodatku chemii czysty łyk natury! 

Prostowanie włosów, farbowanie i stosowanie silnie działających kosmetyków może przyczynić się do osłabienia struktury włosów. Stają się one matowe, łamliwe i częściej wypadają. Każdy z nas chce dobrze wyglądać – i ja to wszystko rozumiem, nie zniechęcam do farbowania włosów, ale przypominam i uczę moich klientów jak robić to odpowiednio, na co zwracać uwagę wybierając np. farbę do włosów i co najważniejsze jakie składniki odżywcze dostarczyć. Koniecznie trzeba suplementować witaminy z grupy B, które odżywiają włosy. Ponadto biotynę, ryboflawinę, czy kwas pantotenowy. Radzi trycholog Izabela Leśniczak.

Najpopularniejsze zabiegi trychologiczne

Podstawowym zabiegiem trychologicznym jest peeling skóry głowy, który ma za zadanie oczyścić ją z niewidocznej gołym okiem warstwy krystalizacji. Zanieczyszczenia na skórze głowy może zobaczyć dopiero trycholog, który przy pomocy mikro-kamery trichoskopowej jest w stanie ocenić jej stan i dostosować do rodzaju skóry głowy odpowiedni peeling.

Niewłaściwie oczyszczona skóra głowy, zbyt duża warstwa obumarłego naskórka sprawiają, że cebulki włosów nie mają szans na właściwe oddychanie oraz na wymianę komórkową. Dlatego tak ważny jest regularny peeling, który usuwa nadmiar sebum, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu włosów, poprawia krążenie, polepsza wchłanialność składników odżywczych. I co najważniejsze stymuluje wzrost włosów. Włosy zachowują świeżość przez dłuższy czas.”Tłumaczy trycholog Izabela Leśniczak.

jak wygląda badanie trychologiczne
 Dixidoks de luxe Peeling można stosować praktycznie do każdego rodzaju skóry głowy, jednak nie jest zalecany do atopowego zapalenia skory głowy (AZS)

Kiedy nasze problemy skórne są mniej zaawansowane specjalista trycholog może nam dobrać odpowiednią kurację do stosowania w domu przy pomocy szamponu, serum lub ampułek. Głębokie oczyszczanie oraz regulowanie pracy gruczołów łojowych i potowych możemy również uzyskać dzięki stosowaniu specjalistycznych lotionów. Sprawdzą się one do stosowania na skórze z problemami nadmiernego przetłuszczania się, łupieżu tłustego ze swędzeniem oraz z problemami łojotokowymi i nadmierną potliwością.

W poważniejszych przypadkach niezbędne będą zabiegi w gabinecie. Do najczęstszych należą te oczyszczające skórę głowy, łagodzące podrażnienia, a także odżywcze i nawilżające skórę głowy i całe włosy. Równie popularne są zabiegi przeciw wypadaniu włosów:  mezoterapia igłowa i karboksyterapia.

Trycholog Izabela Leśniczak

Ekspert: Trycholog Izabela Leśniczak

Zawodowo zajmuje się trychologią badaniem włosów i skóry głowy. To pasja, która zrodziła się z konieczności i potrzeby niesienia pomocy klientkom. Specjalizuje się m.in. w problemach związanych z wypadaniem włosów, łysieniem, przetłuszczaniem się włosów, łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczycą. A także problemami z włosami po chemioterapii lub radioterapii. Ukończyła liczne kursy i szkolenia, które zaowocowały uzyskaniem certyfikatów, potwierdzających umiejętności. Ponadto została jedną z finalistek. Mistrzostw Hair Master Cup 2022 (kategoria Perfect Haircut).

Link Instagram: https://instagram.com/izabela_lesniczek?
Link Facebook: https://www.facebook.com/izabellahairclinic
www.izabellahairclinic.co.uk/

Autor: Anna Abramowska

Share