Jak odnowić balustradę?

Montujemy je na balkonach, jako wykończenie tarasu czy schodów. Niezależnie od tego, czy są wykonane z metalu, ozdobione ornamentami czy proste i drewniane warto je pielęgnować, aby służyły nam jak najdłużej. To one zabezpieczają nas przed upadkiem, a także zdobią, podkreślając elegancki charakter wnętrza. Balustrady są wizytówką domu. Co zrobić, gdy niszczeją, a na ich powierzchni pojawia się rdza? Jak odnowić balustradę?

Oto kilka wskazówek dotyczących renowacji.

Montujemy je na balkonach, jako wykończenie tarasu czy schodów. Niezależnie od tego, czy są wykonane z metalu, ozdobione ornamentami czy proste i drewniane warto je pielęgnować, aby służyły nam jak najdłużej. To one zabezpieczają nas przed upadkiem, a także zdobią, podkreślając elegancki charakter wnętrza. Balustrady są wizytówką domu. Co zrobić, gdy niszczeją, a na ich powierzchni pojawia się rdza? Oto kilka wskazówek dotyczących renowacji.

Poręcze w zależności od stylu panującego we wnętrzu wykonujemy z metalu lub drewna. Te z organicznego materiału świetnie komponują się z zielenią ogrodu i stanowią ozdobę dla elewacji budynku. Metalowe są trwalsze, jednak zawsze będą zimne w dotyku. Szczególnie pięknie prezentują się te dawne, wykonane przez mistrzów w swoim fachu – rzemieślników.

Jaki powinien być środek do renowacji?

Przystępując do renowacji balustrady, wybierzmy odpowiedni środek. Preparat powinien łączyć w sobie właściwości ochronne oraz dekoracyjne. Bardzo ważne jest by efekt odnowionej powierzchni utrzymywał się przez długi czas. Do drewnianych poręczy najlepsza będzie lakierobejca – zaimpregnuje materiał, ale także uwydatni jego naturalne usłojenie. Jeśli wcześniej zmienialiśmy elewację, a balustrada nie pasuje do niej, wybierzmy lakier o trwałym, kryjącym kolorze. Połyskujący preparat rozświetli balustradę i nada jej elegancki charakter.

Przygotowanie powierzchni

Przed pomalowaniem elementów musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. Usuńmy resztki farby, a uszkodzenia, takie jak pęknięcia uzupełnijmy. Zniszczone warstwy farby najłatwiej będzie usunąć korzystając z opalarki lub specjalnych preparatów, które zmiękczą farbę. Środki chemiczne będą doskonałym rozwiązaniem w przypadku miejsc, do których ze względu na zawiłą konstrukcję trudno się dostać. Po usunięciu farby powierzchnię przetrzyjmy papierem ściernym, tak by była gładka. Końcowym etapem będzie wypełnienie masą szpachlową ubytków. Elementy, których nie możemy naprawić zastąpmy nowymi, tak by konstrukcja była kompletna. Pamiętajmy o tym, by przeznaczone do malowania elementy były suche i odtłuszczone.

W przypadku metalowych balustrad pozbądźmy się rdzy. Najłatwiej będzie nanieść na zniszczoną powierzchnię preparat do usuwania starych powłok. Zmiękczony materiał łatwo będzie odchodził przy pomocy skrobaka lub metalowej szczotki. Powierzchnię przecierajmy aż do momentu gdy zobaczymy metal.

Malowanie

Lakier możemy nałożyć korzystając z pędzla, a przy szerszych powierzchniach sprawdzi się wałek z gąbką. Przy balustradach metalowych zaleca się pokrycie powierzchni antykorozyjnym podkładem do metalu. Nakładanie podkładu rozpocznijmy od miejsc trudno dostępnych, jak spawy, narożniki czy punkty stykania się balustrady z posadzką. To właśnie tam zbiera się najwięcej wilgoci. Kolejnym krokiem będzie odmalowanie całości konstrukcji. Gdy antykorozyjna warstwa wyschnie możemy przejść do pokrycia balustrady na wybrany przez nas kolor. Dwukrotne pomalowanie zapewni trwałe krycie. Kolejne warstwy nakładajmy w odstępach czasowych, tak by farba mogła wyschnąć.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W pierwszy wtorek czerwca w Centrum Biznesowym ADGAR odbył się…